LIVE UPDATES

shkenca

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Bota ende nuk është furnizuar me vaksina! Shkenca projekton ilaçe alternative për kurimin e COVID (por jo vetëm)! - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Bota ende nuk është furnizuar me vaksina! Shkenca projekton ilaçe alternative për kurimin e COVID (por jo vetëm)!

26 Mars 2021, 12:53 Nga DOSJA
Bota ende nuk është furnizuar me vaksina! Shkenca projekton

BOTË – Problemi kryesor jo vetëm shëndetësor por edhe politik në të cilën po përballet bota sot, është mungesa me vaksinat anti-COVID, të cilat shihen si e vetmja shpresë e fundit të kësaj pandemie që mban të mbërthyer planetin prej më shumë se një viti.

E nisur nga gjigandi farmaceutik ‘Pfizer Inc’, puna shkencore për krijimin e një vaksinë anti-COVID,e ndejekur nga Moderna, AstraZeneca, Sputnik V, Johnson &Jonson etj, janë padyshimin shpikja e vitit, aty ku e gjitha bota i ka kthyer sytë.

Sipas të dhënave zyrtare, më shumë se 508 milion doza vaksinash janë administruar në të gjithë botën, e barabartë me 6.6 doza për çdo 100 njerëz. Ekziston tashmë një hendek i fortë midis programeve të vaksinimit në vende të ndryshme, ku shumë vende ende  nuk kanë administruar një dozë të vetme. Megjithatë, duket se krijimi i vaksinës antu-COVID, ishte ‘çelësi’ që i hapi derën shkencës për krijimin e shumë metodave të tjera.

PFIZER synon ndërhyrjen në mRNA për kurimin e viruseve të tjera!

Pas suksesit të vaksinave anti-COVID, ‘Pfizer Inc’ planifikon të prekë teknologjinë mRNA për të bërë vaksina të reja për viruse të tjera pas suksesit të Covid-19. Kjo kompani farmaceutike është gati të ndjekë mARN-në e vet pas përvojës së tij në vitin e kaluar duke punuar në vaksinën Covid-19. Megjithatë, edhe pse është marrrë përsipër krijimi i medikamenteve të sigurta që synojnë të kurojnë çdo lloj virusi, kompania ende nuk ka nzjerrë detaje.

‘ROCHE’ zbulon rezultate premtuese me vaksinën e re “kokteji anti-Covid”

Gjigandi farmaceutik zviceran Roche ka zbuluar rezultate premtuese nga provat klinike të një ‘kokteji’ anti-Covid që synon të trajtojë variante të reja, të cilat po zhvillon me firmën amerikane të bioteknologjisë Regeneron.

Rezultatet e provës së Fazës 3 treguan se kombinimi i antitrupave casirivimab dhe imdevimab uli shtrimin në spital ose vdekjen me 70% te pacientët me COVID-19,

Disa kompani farmaceutike kanë zhvilluar trajtime me antitrupa që parandalojnë shumëzimin e virusit në trup, me shpresën për të gjetur një trajtim efektiv për të shkuar krahas vaksinave për të luftuar variantet e reja.

Roche vuri në dukje se trajtimi është i vetmi kombinim i antitrupave monoklonal i cili mbetet efektiv kur përballet me variantet kryesore, disa prej të cilave janë më infektive dhe shkaktojnë sëmundje më serioze.

RUSIA premton vaksinë të re “EpiVacCorona” që siguron mbrojtje 100%

Pas përfundimit të fazës së dytë të provave klinike për vaksinën e re të EpiVacCorona, rezultatet  janë pozitive , pasi duket se përgatitja e re ofron imunitet 100% kundër koronavirusit dhe krijon një “mburojë mbrojtëse” të trefishtë.

Sipas agjencisë ruse Interfax, vaksina e re ruse ka një mbrojtje të trefishtë imune.

Në veçanti,  antitrupat ndërhyjnë në bashkëveprimin e proteinës koronavirus S me receptorin qelizor – duke formuar kështu vijën e parë të mbrojtjes. “Mburoja” e dytë përbëhet nga antitrupa që ndërhyjnë në bashkimin e mbështjellësit viral me membranën qelizore, duke parandaluar depërtimin e SARS-CoV-2.

Spraji kundër COVID ! Mjafton një spërkatje në hundë

Kompania bioteknike australiane Ena Respiratory është duke prodhuar një spraj nazal nga ata që përdorën zakonisht për ftohje dhe grip, por që me elemente të reja, mund të zvogëlojë ndjeshëm sipas saj edhe ndikimin e koronavirusit.

Ideja është azuar në një studim tek kafshët, i cili rezultoi i suksesshëm. Nga eksperimentet, siç thotë Reuters, u pa se produkti i quajtur INNA-051, i uli nivelet e koronavirusit deri në 96 për qind.

Vaksina e parë në formë pilule, Oravax nis me fazat e para klinike 

Oravax mund të jetë vaksina e radhës kundër Covid-19.  Kjo vaksinë pritet që të fillojë provat e para klinike shumë shpejt, do të jetë në formë pilule.

Vaksinat orale janë një opsion që vlerësohet për vaksinat “e gjeneratës së dytë“, të cilat janë krijuar për të qenë mëtë lehta për t’u administruar dhe më të thjeshta për t’u shpërndarë nëpër botë.

(kle.mu./dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota vaksinat anti-covid vaksinat anti-covid

Sondazh

Poll

Bota 26 Mars 2021, 12:36

NORVEGJI– Norvegjia ende nuk ka marrë një vendim për nisjen e vaksinimit me AstraZeneca.Sipas TheGuardian, qeveria pritet të ketë një vendim deri në 15 pr...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE