LIVE UPDATES
Politike

Trazira në Kuvend! Spaho nxehet me Felajn, çohet nga vendi. Balla: Të ka hyrë Saliu, mbaje!

24 Mars 2022, 09:14 Nga DOSJA
Trazira në Kuvend! Spaho nxehet me Felajn, çohet nga vendi. Balla:

TIRANË– Ka nisur me debat seanca e sotme plenarë në sallën e Kuvendit të Shqipërisës. Gjithçka ka nisur pasi deputeti demokrat Edmond Spaho, me rregullore në dorë, iu afrua me tone të ashpra zv.kryeparlamentares, Ermonela Felaj duke kërkuar ndryshimin e rendit të ditës. Sipas tij, seanca e sotme plenare duhet të nisë me interepelancën e kërkuar nga grupimi i Rithemelimit dhe jo me mocionin e debatit të kërkuar nga grupi parlamentar i PD. Pas tij, fjalën për replikë e ka marrë kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, i cili ironizioi Spahon duke përmendur dhe ish-kryeministrin Sali Berisha. Gjë që ka shtuar tonet e ashpra të debatit në sallë.

PJESË NGA DEBATI: 

Spaho: Dy çështje kam, së pari dje ndërroi jetë Madeline, është në nderin tonë të mbajmë një minutë heshtje.

Felaj: Në orën 12:00, të mbajmë një minutë heshtje.

Spaho: Rendi i ditës, kemi kërkuar interpelancë me Ramën, nuk u përfshi në ditën e enjte, por është përfshirë sot. Është shkelur rregullorja në radhitje, po iu citoj nenin 97, duhet të nisë interperlanca, jo debati. Spaho çohet nga vendi dhe shkon në Foltore për të folur me Felajn: Respekto rregulloren.

Felaj: Jeni pa mikrofon, nuk e kuptoj nervozizmin tuaj..

Balla: E kuptoj që keni të gjithë nga pak Sali nga brenda dhe merrni kot. Keni gjithë eksperiencën e duhur parlamentare, sot seanca përbëhet nga dy pjesë. Janë dy çështje që janë pjesë e rregullit të ditës. Se ty të ka hyrë Saliu brenda, të ka hyrë, por mbajë poshtë, mos u ngri aty. Mocionet me debat janë seancë e posaçme, opozita e kërkoi ashtu. Kemi vendosur që në orën 10 të nisë me pikë të parë për një çështje dhe më pas do tëq vijojë normalisht. Kjo është traditë, por ju keni kërkesë për ndryshimin e rendit të ditës. Siguroni 2/3 e votave në sallë.

Felaj: Nuk i imponoheni dot 140 deputetëve pa i dëgjuar.

Spaho: Unë s’kam kërkuar të ndryshojë rendi i ditës, por kërkova të kthehet në përputhje me rregulloren. Ju i referoheni gabim çështjes dhe nenit që cituat. Përse flet Balla në emër të opozitës. Dilni ju në mbrojtje dhe votoni për çështje që nuk ju takojnë. E kuptoni sa qesharakë jeni bërë.

Felaj: U votua do të vazhdojmë me rendin e ditës. Po zbatojmë rregulloren jo urdhrat politikë. Koha e debatit do të jetë 3 orë. Koha e diskutimit për çdo ministër nuk do të jetë më shumë se koha e përcaktuar.

LAJMI KRYESOR: KUVEND/ Rritja e çmimeve, PD kërkon 3 orë diskutim, Rama dhe Basha mungojnë

(k.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

politike politike edmond spaho seanca plenare 24 mars 2022 edmond spaho seanca plenare 24 mars 2022

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra