LIVE UPDATES
Bota

Trump thirri avokatët para trazirave të Kapitolit/Donte të ndalonte fitoren e Biden

30 Nëntor 2021, 10:34 Nga DOSJA
Trump thirri avokatët para trazirave të Kapitolit/Donte të

SHBA – Disa orë përpara sulmit vdekjeprurës në Kapitolin e SHBA-së këtë vit, Donald Trump bëri disa telefonata nga Shtëpia e Bardhë me togerët kryesorë në hotelin Willard në Uashington dhe foli për mënyrat për të ndaluar certifikimin e fitores zgjedhore të Joe Biden që të bëhej më 6 janar.

Ish-presidenti fillimisht u tha togerëve se zëvendëspresidenti i tij, Mike Pence, hezitonte të vazhdonte me planin për të komanduar rolin e tij kryesisht ceremonial në seancën e përbashkët të Kongresit në një mënyrë që do t’i lejonte Trumpit të mbante presidencën për një mandat të dytë.  Por ndërsa Trump u tregoi atyre situatën me Pence, ai u bëri presion togerëve të tij se si të ndalonin certifikimin e Bidenit që të bëhej më 6 janar dhe të vononin procesin e certifikimit për të dërguar në Kongres fletë alternative të zgjedhësve për Trump.

Vërejtjet e ish-presidentit erdhën si pjesë e diskutimeve të strategjisë që ai pati nga Shtëpia e Bardhë me togerët në Willard,  një ekip i udhëhequr nga avokatët e Trump: Rudy Giuliani, John Eastman, Boris Epshteyn dhe strategu i Trump Steve Bannon, për vonesën e certifikimit.

Burime të shumta, duke folur për Guardian në kushte anonimiteti, përshkruan përfshirjen e Trump në përpjekjet për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve të 2020. Vërejtjet e Trump zbulojnë një linjë të drejtpërdrejtë nga Shtëpia e Bardhë dhe qendra komanduese në Willard. Bisedat tregojnë gjithashtu se mendimet e Trump duket se janë në përputhje me motivimet e turmës pro-Trump që kreu sulmin në Kapitol dhe ndaloi certifikimin e Biden, derisa më vonë u ratifikua nga Kongresi.

Thirrja e ish-presidentit në hotelin Willard për ndalimin e certifikimit të Biden është gjithnjë e më shumë një fokus qendror i hetimit të komitetit të përzgjedhur të Dhomës së Përfaqësuesve për sulmin në Kapitol, pasi ngre spektrin e një lidhjeje të mundshme midis Trump dhe kryengritjes. Disa avokatë të Trump në Willard atë natë mohojnë se Trump ka kërkuar të ndalojë certifikimin e fitores së Bidenit në zgjedhje. Ata thonë se kanë konsideruar vetëm vonimin e certifikimit të Biden me kërkesë të ligjvënësve shtetërorë për shkak të mashtrimit të votuesve.

Thirrja e Trump drejtuar togerëve erdhi një ditë pasi Eastman, një shtesë e vonuar në ekipin ligjor të Trump, përshkroi në një takim të 4 janarit në Shtëpinë e Bardhë se si mendonte se Pence mund të uzurponte rolin e tij në mënyrë që të ndalonte certifikimin e Bidenit që të ndodhte në seancën e përbashkët.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota donald trump kapitol mbyllet kapitoli sulmi ne kapitol donald trump kapitol mbyllet kapitoli sulmi ne kapitol

Sondazh

Poll

Bota 30 Nëntor 2021, 09:27

Rihanna shpallet heroinë kombëtare nga Barbados

BARBADOS –Artistja me famë ndërkombtare Rihanna ka marrë pjesë në ceremoninë e shpalljes së Babadosit Republikë dhe për t’i shprehur mirënjohjen që ...

Bota 30 Nëntor 2021, 08:34

Barbados, republika më e re në botë

BRITANI-Barbados, një nga monarkitë e botës, është bërë republikë. Mediat e huaja shkruajnë se Barbados po përgatitet gjithashtu të shpallë një president të ri....

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra