LIVE UPDATES
Art&Argëtim

U përdor nga Elon Musk, çfarë është aplikacioni Clubhouse?  Rrjeti i ri social që shkarkohet vetëm me ftesë të dikujt

5 Shkurt 2021, 15:38 Nga DOSJA
U përdor nga Elon Musk, çfarë është aplikacioni

Aplikacioni Clubhouse, i cili ngjason me një bisedë në radio, konferencë në Zoom, apo me një podcast, i përmbledh të gjitha këto bashkë.

Clubhouse është rrjet social që bazohet në biseda audio, njësoj si një podcast, por funksionon drejtpërdrejtë. Përdoruesit e këtij aplikacioni mund të dëgjojnë biseda, intervista dhe diskutime të tjera mes njerëzve për tema të ndryshme, shkruan The Guardian.

E veçanta e këtij rrjeti covial është ‘invite-only’, që do të thotë se ju nuk mundeni ta shkarkoni dhe të krijoni llogarinë tuaj nga App Store. Që jut ë jeni përdorues i këtij aplikacioni, duhet që një anëtar ekzistues t’ju ftojë, pra e thënë ndryshe, duhet që së pari dikush t’ju ftojë.

Pas marrjes së ftesës, në Clubhouse jeni të lirë të zgjidhni temat që ju interesojnë: teknologji, libra, biznes, shëndetësi, muzikë etj. Informacionet dhe pëlqimet tuaja do të përdoren nga aplikacioni për t’ju rekomanduar gjëra të reja, gjë që e bën këtë aplikacion interesant.

Edhe pse duket pak e çuditshme, bisedat janë si salla konference, ku disa flasin dhe shumica dëgjojnë. Pasi mbaron biseda, “dhoma” mbyllet.

Gjëja tjetër e veçantë është se përdoruesit e Clubhouse nuk mund të dërgojnë vetëm një ftesë te kushdo që dëshiron të bashkohet. Përdoruesit ekzistues kanë vetëm dy ftesa të disponueshme në fillim.

Në Clubhouse nuk ka foto dhe video, përdoruesit kanë vetëm një foto profili. Emri duhet të jetë ai i vërteti dhe për momentin është i disponueshëm vetëm në iOS, por së shpejti do të lançohet edhe në Android.

Clubhouse, aplikacioni për të cilin po flitet kaq shumë, u lançua në mars të vitit 2020 në SHBA. Në maj, Clubhouse kishte vetëm 1,500 përdorues dhe vlente 100 milionë dollarë. Ky aplikacion u bë i famshëm kur Elon Musk organizoi një bisedë me drejtorin ekzekutiv të Robinhood, Vlad Tenev. Biseda u transmetua drejtpërdrejt në YouTube.

Që prej datës 1 Shkurt 2021, Clubhouse ka 2 milion përdorues . Së fundmi, Clubhouse ka njoftuar veçoritë e reja të ardhshme, si informimin, biletat ose pajtimet, për të paguar drejtpërdrejt krijuesit në aplikacion.

(kle.mu./dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

kuriozitete kuriozitete aplikacioni clubhouse elon musk aplikacioni clubhouse elon musk

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra