LIVE UPDATES
Aktualitet

VIDEO/ Emocionuese! Humbën familjen nën rrënojat e 26 nëntorit, Albert Cara dhe Marlin Shkodra kthehen në Shqipëri: Lindë

24 Shkurt 2020, 17:02 Nga DOSJA
VIDEO/ Emocionuese! Humbën familjen nën rrënojat e 26

TIRANË– Dy të mbijetuarit e tërmetit tragjik të 26 nëntorit, Albert Cara dhe Marlin Shkodra kanë mbërritur sot në Shqipëri 3 muaj pasi u trajtuan dhe morën mjekimin e nevojshëm në Itali. Ishte ministrja Ogerta Manastirliu ajo që priti dy të mbijetuarit e familjeve të tyre, në aeroportin e Rinasit, ku sihin edhe shumë të afërm të tyre me buqeta me lule. Të dy falenderuan qeverinë dhe mjekët italianë për kujdesin që u tregua ndaj tyre.

Biseda në video

Ogerta Manastirliu: Unë Marlinin e kam parë në gjendjen e tij më të vështirë.

Marlin Shkodra: Shumë faleminderit

Ogerta Manastirliu: Po ti…

Marlin Shkodra: S’di çfarë të them, s’di ç’të flas…

Ogrta Manastirliu: Unë me Albertin jam taku…po unë me thënë të drejtën…të më kishe thënë Albert, dil përpara dhe më thuaj kush është…

Albert Cara: E vërtetë…

Ogerta Manastirliu: Nuk do të të kisha njohur …

Albert Cara: S’kë faj, më ke parë copë copë…kontributi juaj dhe…

Ogerta Manastirliu: I mjekëve të Italisë…

Albert Cara: Perfekt,…kam shumë respekt. Kam respekt në rdhë të parë për ju dhe këta që kanë bërë një punë perfekte. Ju jemi shumë mirënjohës
Ogerta Manastirliu: U themi profesorëve faleminderit shumë…Jeni rikuperuar plotësisht. Ne do të vijojmë që të kujdesemi për ju, ishte një tragjedi që me të vërtetë nuk gjenden fjalët për të përshkruar se sa kemi vuajtur të gjithë bashkë, por do të ringrihemi po bashkë. Dhe fakti që ju jeni sot shumë mirë….

Albert Cara: Kemi rilindur. Me dy fjalë ky ka rilindur 30-vjeç, unë 59-vjeç nga e para. Kemi rilindur edhe njëherë për të filluar jetën e re. Dikush më tha atje në pavion, një doktoreshë e diçka e tillë. Jo infermiere, ishte sanitare, e njoh si fytyrë….’Albert’ më tha, se i pata bërë gati me folur shqip gjysmën e pavionit, më tha ‘Albert, jeni shumë të fortë, ku e gjeni atë force ju shqiptarët edhe ne njerëz jemi, më tha, të gjithë atë hall që keni pasur ju dhe marlini, ku e gjeni atë forcë që ta përballoni. Aaa, e porpozojmë këtu (vendos gishtin në kokë) dhe forca vjen këtu (vendos dorën në zemër).

Më pas ministrja Manastirliu takon edhe mamanë e Marlin Shkodrës, e cila shpreh falenderimet dhe shprehet se falë tyre, djali i saj jeton.

Mamaja e Marlin Shkodrës: Fëmija im sot jeton falë jush, doktorëve dhe gjithë personelit tuaj…
Ogerta Manastirliu: Jemi angazhuar për c.do njeri, për këdo, për këdo….asnjëri nuk është vetëm
Nëna e Marlin Shkodrës: Faleminderit…falemiderit…asnjë fjalë nuk shpreh sa duhet, por ju faleminderit.
Ogerta Manastirliu: Ju presim të gjithëve me një mall dhe me një kënaqësi të paparë…

Manastirliu del krah për krah me Shkodrën dhe Carën, ndërkohë që në derë vjen një djalë i vogël dhe u jep lule dy të mbijetuarve. Njerëzit e tyre të afërt i përqafojën dhe shprehin mall për familjarët e tyre. Mes tyre është edhe vëllai i Albertit.

Vëllai i Albert Carës: na erdhë miqtë Respekte dhe mirënjohje pa fund…
Ogerta Manastirliu: Shiko neve tani do të tregojmë një kujdes të veçantë për Marlinin dhe Albertin sepse mezi ju kanë pritur. Ata  kanë nevojë për përkujdesje dhe për dashuri të madhe nga të gjithë.

Albert Cara: Më thonin a do të rrish akoma në spital, unë jo nuk nejta, thashë do iki një herë atje pastaj do vijë prapë. Më merr malli.

Ogerta Manastirliu: Ne jemi interesuar vetë me të gjithë mjekët dhe eskpertët dhe është një gëzim i madh t’ju kemi këtu.

Albert Cara humbi 8 anëtarë të flamiljes së tij. 3 fëmijët e tij, 2 djemtë dhe një vajzë, sëbashku me bashkëshorten, nuk jetojnë më, ashtu sikurse edhe e fejuara e një prej djemve, të cilët u shuan në tërmetin tragjik të 26-nëntorit. Cara bashkë me Marlin Shkodrën, i cili gjithashtu mori dëme të mëdha nga tërmti u dërguan në Itali për trajtim më të specializuar. Tërmeti i 26 nëntorit rezultoi tragjik pasi humbën jetën 51 persona, mbi 900 të tjerë u lënduan dhe 47 u nxorën gjallë nga rrënojat.

(F.M/DOSJA.AL)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet albert cara marlin shkodra pberta manastirliu albert cara marlin shkodra pberta manastirliu

Sondazh

Poll

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe