LIVE UPDATES
Bota

Vizita në Kinë/Ministri i Jashtëm i Turqisë interesohet për trajtimin e ujgurëve

12 Janar 2022, 21:51 Nga DOSJA
Vizita në Kinë/Ministri i Jashtëm i Turqisë interesohet

TURQI – Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu, ka komunikuar shqetësimet e Ankarasë lidhur me trajtimin e minoritetit mysliman ujgur, gjatë takimit që ka pasur në Pekin me homologun e tij kinez, Wang Yi.

“Ne shprehëm pikëpamjet, pritshmëritë dhe ndjeshmërinë tonë në lidhje me çështjet e agjendës tonë, veçanërisht për turqit ujgurë”, tha Cavusoglu pas takimit të 12 janarit, ku tha se palët kanë biseduar edhe për bashkëpunimin ekonomik. Qeveria kineze është akuzuar se ka ngritur një rrjet të kampeve të ndalimit, ku po mban mbi një milion ujgurë dhe grupe të tjera etnike myslimane, në rajonin veriperëndimor Ksinjiang.

Shtetet e Bashkuara dhe shumë grupe të të drejtave të njeriut kanë thënë se Pekini po kryen gjenocid ndaj ujgurëve. Kina mohon se kryen abuzime në Ksinjiang dhe thotë se po “riedukon” ujgurët me qëllim që të parandalojë islamin radikal dhe terrorizmin. Kjo çështje është e ndjeshme për Turqinë pasi ujgurët turq ndajnë lidhje etnike, fetare dhe gjuhësore. Çështja e ujgurëve është edhe një çështje e brendshme politike midis turqve nacionalistë dhe konservatorë.

Por, presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan është akuzuar se po qëndron i heshtur për situatën e vështirë në të cilën ndodhen ujgurët, për shkak të lidhjeve ekonomike dhe interesave të tjera që ka me Kinën, e cila është ekonomia e dytë më e madhe në botë. Në korrik, Erdogan gjatë një bisede me homologun e tij kinez, Xi Jingping tha se është e rëndësishme që ujgurët të jetojnë në paqe si “qytetarë të barabartë të Kinës”, por shtoi se Turqia respekton sovranitetin e Kinës.

Në Turqi vlerësohet se jetojnë 50,000 ujgurë, që është diaspora më e madhe jashtë Azisë Qendrore.

Marrë nga REL

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota kina mevlut çavusoglou trajtimi i ujgurve ne kine turqia kina mevlut çavusoglou trajtimi i ujgurve ne kine turqia

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive