LIVE UPDATES
Bota

Përfundojnë bisedimet me Rusinë/NATO paralajmëron rrezik konflikti në Ukrainë

12 Janar 2022, 21:18 Nga DOSJA
Përfundojnë bisedimet me Rusinë/NATO paralajmëron rrezik

SHBA – Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se ekziston një rrezik real për një konflikt të ri të armatosur në Evropë pasi bisedimet midis anëtarëve të aleancës dhe Rusisë përfunduan pa asnjë shenjë përparimi drejt zbutjes së krizës mbi Ukrainën.

Sipas The Guardian, zëvendësministri i Jashtëm rus, Alexander Grushko, doli nga bisedimet katër orëshe duke ripërtërirë kërcënimin e Moskës se do të ndërmerrte hapa ushtarakë nëse masat politike nuk do të mjaftonin për të neutralizuar kërcënimet me të cilat thotë se përballet. Vërejtjet e tij erdhën vetëm disa ditë pasi kolegu i tij diplomat rus, Sergei Ryabkov, i kishte siguruar gazetarët se Rusia nuk kishte ndërmend të pushtonte Ukrainën.

Grushko tha se ai u kishte thënë përfaqësuesve të NATO-s se rrëshqitja e mëtejshme e situatës mund të çojë në pasojat më të paparashikueshme dhe më të rënda për sigurinë evropiane. Zëvendësministri rus i mbrojtjes, Alexander Fomin, u citua të thoshte se marrëdhëniet me NATO-n ishin në një “nivel kritik”, ndërsa një zyrtar i ministrisë së jashtme u tha gazetarëve se nuk kishte fare axhendë pozitive.

Udhëheqësja e delegacionit amerikan, zëvendëssekretarja e shtetit, Wendy Sherman, tha se nuk kishte dëgjuar asgjë në Bruksel që të ndryshonte nga qëndrimi i Kremlinit të paraqitur në bisedimet dypalëshe në Gjenevë, duke kërkuar një fund të garantuar të zgjerimit të NATO-s dhe një tërheqje të trupave të aleancës në vendet e bllokut sovjetik që iu bashkuan aleancës pas vitit 1997. Këto propozime mbetën të papranueshme për SHBA-në dhe të gjithë aleatët e NATO-s sipas Sherman. Ajo gjithashtu vuri në dukje se kishte ende më shumë se 100,000 trupa ruse të dislokuara afër kufirit ukrainas, disa prej të cilave kishin kryer stërvitje me municion të vërtetë ditët e fundit.

Stoltenberg e quajti takimin e ditës një moment përcaktues për sigurinë evropiane, por tha se dallimet e rëndësishme mbeten.

Ne patëm një shkëmbim shumë serioz dhe të drejtpërdrejtë për situatën rreth Ukrainës dhe implikimet për sigurinë evropiane. Dallimet tona nuk do të jenë të lehta për t’u kapërcyer, por është një shenjë pozitive që të gjithë aleatët e NATO-s dhe Rusia u ulën rreth të njëjtës tryezë dhe u angazhuan në tema thelbësore. Ekziston një rrezik real për një konflikt të ri të armatosur në Evropë. Rusia do të përballet me pasoja të rënda nëse përdor forcën ushtarake”, tha Stoltenberg.

Takimi i Këshillit NATO-Rusi do të pasohet të enjten në Vjenë nga një raund i tretë bisedimesh me Moskën, në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), aktualisht kryesuar nga Polonia. Pas kësaj, të gjitha palët do të duhet të kthehen në kryeqytetet e tyre për të marrë vendime udhëheqëse nëse do të vazhdojnë diplomacinë. Sherman tha se kishte hapësirë ​​për dialog për të adresuar shqetësimet ruse të sigurisë dhe identifikimin e zgjidhjeve që rrisin sigurinë e të gjithëve. Në Gjenevë, SHBA ngriti mundësinë e marrëveshjeve reciproke për vendosjen e raketave dhe stërvitjet ushtarake.

Në një intervistë me Guardian, ish-ministri ukrainas i mbrojtjes Andriy Zagorodnyuk tha se një operacion rus kundër Ukrainës tani dukej i pashmangshëm, pasi bisedimet diplomatike me SHBA-në, NATO-n dhe OSBE-në përfunduan këtë javë. Ai tha se ishte shumë e pamundur që Kremlini të kryente një pushtim në shkallë të gjerë të Ukrainës. Megjithëse do të ishte relativisht e lehtë për ushtrinë ruse të kapte territorin teksa ushtarët okupues së shpejti do ta gjenin veten duke luftuar një luftë guerile të pafitueshme sipas tij. Ai tha se do të jetë e ngjashme me atë që rusët i bënë Napoleonit në 1812 e se lufta do të ishte brutale dhe e gjatë

Burimet e qeverisë ukrainase sugjerojnë se Rusia po shqyrton një “provokim të organizuar” brenda Ukrainës që më pas mund të përdoret për të justifikuar një sulm më të madh. Kjo mund të përfshijë një incident “të dhunshëm” në ambasadën ose konsullatën ruse, për të cilin Moska më pas mund të fajësojë ekstremistët ukrainas të ekstremit të djathtë. Ndërkohë, zyrtarët e Kievit konfirmuan raportet e lajmeve se administrata Biden autorizoi në heshtje një ndihmë shtesë prej 200 milion dollarësh (146 milion £) për sigurinë në Ukrainë në fund të dhjetorit. Dorëzimi do të përfshijë sisteme radari dhe pajisje detare. Pentagoni muajin e kaluar dorëzoi armë të vogla dhe municione sipas kushteve të një kësti të mëparshëm ndihme prej 60 milionë dollarësh.

Stoltenberg theksoi se NATO dëshiron të vazhdojë bisedimet me Rusinë dhe ka propozuar takime të mëtejshme për të diskutuar transparencë më të madhe mbi stërvitjet ushtarake, kontrollin e armëve dhe kufizimet reciproke për raketat. Mbledhja e fundit pasoi bisedimet jopërfundimtare midis zyrtarëve amerikanë dhe rusë në Gjenevë të hënën, ku të dyja palët parashtruan pikëpamjet e tyre të kundërta për Ukrainën.

(m.k/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota nato rusia ukraina nato rusia ukraina

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive