LIVE UPDATES
Bota

Vrasja e familjes shqiptare në Greqi, flet motra e gruas: Nuk i kishin borxh autorit…

8 Mars 2022, 12:43 Nga DOSJA
Vrasja e familjes shqiptare në Greqi, flet motra e gruas: Nuk i kishin

GREQI-Ky 8 mars nuk mund të jetë i mbushur me lule, as i qetë dhe i mbushur me lumturi! Shumë shpirtra të nënave nuk jetojnë sot, ato prehen larg fëmijëve, larg familjes, larg kësaj bote që mbolli në familjet e tyre vetëm dhimbje dhe trishtim. Sot është 8 mars, dita e gruas, por gruaja sot ndodhet në një kaos dhune, rrethuar nga thika, plumba, armë, dhunë fizike e nëpërkëmbje.

Po sot Maria nuk mundi të merrte lule, ajo po pret pa frymë të mbulohet njëherë e përgjithmonë, ajo po mbulohet me dhimbjen më të madhe atë të humbjes së fëmijëve. As aty Maria nuk do të prehet e qetë, se dy engjëjt e saj u vranë nga dora e një vrasësi.

Krimi makabër në Greqi në familjen shqiptare, ku 4 anëtarë të saj u vranë barbarisht nga fqinji i tyre grek, tronditi mbare opinionin publik. Pafajësia e dy engjëjve 3 dhe 2 vjeç lëndoi zemrat e gjithë familjarëve, por edhe të gjithë publikut shqiptar e më gjerë. Fqinji i masakroi me armë zjarri edhe me mjet prerës thikë, ku vet familja jetonte dhe banonte në një nga banesat e tij. I vetmi pjesëtar që mbeti gjallë nga kjo tragjedi është fëmija 11-vjeçar i familjes i cili kishte dale për të luajtur dhe në kohën që u kthye në shtëpi gjeti dy vëllezërit e vegjël të pajetë dhe pak më tutje nënën dhe babain.

Shoku dhe trauma e 11-vjeçarit rrëfehet nga familjarë të viktimave edhe ditën e sotme. Ai kërkon dhe thërret të shohë për herë të fundit nënën, babain dhe dy vëllezërit. Familjarët rrëfejnë jetën e çiftit si dhe pohojnë se spekulimet se ekzekutimi i tyre u bë për shkak të një borxhi ndaj autorit nuk janë të vërteta. Ata pohojnë se fqinji ishte një njeri i frikshëm, racist dhe se shpesh here me shikim kërcënonte familjen. Ditën e sotme familjarë të familjes Kloçi janë rrëfyer në emisionin “Me zemër të hapur” në News24 dhe kanë hedhur dritë mbi ngjarjen si dhe treguan si është gjendja aktuale e 11-vjeçarit.

“Ajo familje kishte dy javë pa drita dhe unë di gjithçka për të. Motra ime nuk i ka pasur kurrë borxhe atij mostre që bëri këtë krim. Ajo ishte e frikësuar nga ai pasi shpesh e shikonte shumë egër. Ai shkonte iu fikte dritat. Fola në telefon me motrën një ditë më parë dhe atë ditë fola sërish. Atë ditë që ndodhi ngjarja më telefonoi babi më pyeti nëse kisha folur me Marien, menjëherë provova të lidhesha në telefon dhe nuk më dilte, atë moment babi më tha se do merrte Armandon në telefon dhe se i binte, por nuk ia hapte. Këta kishin probleme me dritat me sistemin elektrik, madje ishte thirrur një elektricist dhe kishte pohuar se duhej ndërruar gjithë sistemi. Babi po ndiqte lajmin për krimin në Greqi, por nuk po jepeshin emra dhe s’po e kuptonte nëse ishin ata, madje më njoftoi dhe mua se diçka nuk shkonte dhe po ndiente një lloj frike. Unë hapa televizorin dhe pashë një njeri të njohur që e kishim ndihmuar dhe aty unë u preva. Djali 11 vjeç që motra e kishte nga martesa e parë po kthehej nga lojërat dhe gjeti derën mbyllur dhe i pohoi shokut që do hynte nga dritarja, por kur hyri brenda ai pa vëllain të vdekur. Motra ime shpesh më pohonte se ai shikonte frikshëm dhe ishte një natyrë psikopate dhe kishin konflikte të shpeshta. Ata e telefononin shpesh sepse kërkonin ta takonin t’i kërkonin një tualet për të larë fëmijët. Atë mëngjes fola me motrën se ishin të prekur nga virusi dhe kishin shqetësim për të gjetur shtëpi. Armando kërkonte pa fund shtëpi dhe aty ku i jepej fjala të nesërmen i anulohej. Mostra ka deklaruar në polici se nuk i kanë dhënë qiranë dhe kanë pasur konflikte të shpeshta. Ai sot do shkojë në gjykatë të jepet masa, mezi po pres se çfarë do ndodhi. Motra ime para dy javësh takoi inspektoren e zonës dhe i tregoi gjithë konfliktin me pronarin e shtëpisë, por i tha se duhet t’i drejtohej gjykatës, pra nuk ia bëri të lehtë orientimin. Ai mostër i vrau në gjumë, kanë qenë duke fjetur dhe motra dhe burri dhe dy fëmijët. Djali 11 vjeç e gjeti vëllain e vogël me frymë dhe e ka marr në krahë për t’i dhënë ndihmë. Sapo e morëm vesh lajmin menjëherë menduam se ishte pronari. Ai kishte planifikuar gjithçka dhe do largohej në Dubai, ai kishte hapur gropat për t’i varrosur”, tha motra e viktimës.

Marrë nga Ballkanweb

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota greqi krimi makaber ne greqi greqi krimi makaber ne greqi

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra