LIVE UPDATES
Bota

Zakharova: Ballkani mund të “ndizet” në çdo kohë, shkak mbështetja nga Perëndimi

3 Nëntor 2021, 15:39 Nga DOSJA
Zakharova: Ballkani mund të “ndizet” në çdo

RUSI – Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, tha ditën e sotme se Perëndimi është bashkëpunëtor në “ndezjen” e përplasjeve të fundit në Ballkan dhe për shkak të kësaj, “ekstremistët kosovarë”, siç i ka quajtur ajo mund të ndezin një konflikt atje në çdo kohë.

“Situata në Ballkan po përkeqësohet. Si rezultat, ‘fuçia’ ballkanike e Evropës mund të ndizet në çdo kohë nga radikalët kosovarë me vullnetin ose nxitjen e drejtpërdrejtë të patronëve të tyre perëndimorë,”tha diplomatja ruse.

Sipas Tass, Zakharova tha se radikalët shqiptarë po përpiqen me këmbëngulje të heqin qafe serbët e Kosovës. Diplomatja ruse tha se forcat speciale kosovare pushtuan zonat e banuara nga serbët, të cilat mbetën autonome brenda Serbisë në përputhje me ligjin ndërkombëtar, dy herë në vjeshtën e tanishme.

“Burimi i problemeve janë ultranacionalistët shqiptarë, të cilët morën në dorë Kosovën dhe po ushtrojnë pushtetin e tyre në prag të zgjedhjeve lokale të planifikuara për 14 nëntor. Ata po ndihmohen dhe nxiten nga shtetet perëndimore, veçanërisht nga ata që shpalosën agresionin e NATO-s kundër Jugosllavisë. në vitin 1999 duke synuar ndarjen e Kosovës nga Serbia pavarësisht humbjeve të shumta njerëzore”, tha ajo.

Ajo gjithashtu theksoi se Perëndimi po përpiqet ta bëjë Serbinë të braktisë interesat e saj kombëtare dhe kujtesën historike.

Duke cituar zyrtarë të Beogradit, zëdhënësja diplomatike fajësoi Mbretërinë e Bashkuar për nxitjen e konfliktit të Kosovës. Sipas Zakharova, instruktorët britanikë po trajnonin personelin e policisë kosovare, ndërsa agjentët e fshehtë monitoruan situatën në komunat veriore, duke marrë foto dhe video të protestuesve serbë gjatë përleshjeve.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota konflikti kosove-sebi maria zakharova mbretëri e bashkuar ministria e jashtme ruse konflikti kosove-sebi maria zakharova mbretëri e bashkuar ministria e jashtme ruse

Sondazh

Poll

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari