LIVE UPDATES
Aktualitet

22 operacione në 1 javë Policia arreston 128 autorë të dyshuar, euro, armë e drogë të sekuestruara

Janë vënë në pranga 128 autorë të dyshuar për vepra të ndryshme penale.  Janë lokalizuar dhe kapur 27 persona në kërkim, nga të cilët 3 në kërkim ndërkombëtar, për vepra të ndryshme penale.

27 Nëntor 2022, 13:46 Nga A.B
22 operacione në 1 javë Policia arreston 128 autorë të
Policia

TIRANË- 22 operacione policore janë goditur nga Policia e Shtetit dhe 128 persona janë arrestuar për vepra të ndryshme kriminale në një javë.Gjatë kësaj jave, janë sekuestruar qindra kilogramë kokainë, sasi kanabisi e heroine, 9 armë zjarri, 2 armë gjahu, tritol, kapsolla detonatore, rreth 100 000 euro, pasuri e sende të tjera me vlerë.

Janë vënë në pranga 128 autorë të dyshuar për vepra të ndryshme penale.  Janë lokalizuar dhe kapur 27 persona në kërkim, nga të cilët 3 në kërkim ndërkombëtar, për vepra të ndryshme penale.

NJOFTIMI I POLICISË:

Policia e Shtetit bën bilancin e një jave ku janë kryer 22 operacion, janë arrestuar 128 persona dhe janë sekuestruar mijëra euro, drogë e armë.

✅ 21 operacione policore dhe 1 megaoperacion, të finalizuara nga strukturat e Policisë së Shtetit, për goditjen e veprimtarive të ndryshme kriminale që bien ndesh me ligjin dhe që cenojnë rendin dhe sigurinë publike.

✅ Gjatë kësaj jave, janë sekuestruar qindra kilogramë kokainë, sasi kanabisi e heroine, 9 armë zjarri, 2 armë gjahu, tritol, kapsolla detonatore, rreth 100 000 euro, pasuri e sende të tjera me vlerë, të dyshuara me burime kriminale.

✅ Gjithashtu, janë vënë në pranga 128 autorë të dyshuar për vepra të ndryshme penale.

✅ Janë lokalizuar dhe kapur 27 persona në kërkim, nga të cilët 24 në kërkim kombëtar dhe 3 në kërkim ndërkombëtar, për vepra të ndryshme penale.

✅ Operacionet “Vendndodhja” dhe “Member”, në Krujë dhe në Vlorë, u finalizuan me arrestimin e 2 shtetasve të kërkuar ndërkombëtarisht, për veprimtari kriminale në fushën e vjedhjeve dhe narkotikëve.

✅ Megaoperacioni policor antidrogë “Konsistenca”, i zhvilluar nga Policia e Shtetit, në bashkëpunim me SPAK, Policinë malazeze dhe agjencitë e tjera ligjzbatuese, u finalizua falë një konspiracioni të plotë dhe angazhimit profesional të efektivëve të Policisë së Shtetit. Qindra kg kokainë, armë zjarri dhe para nga burime kriminale, u gjetën e u sekuestruan, si dhe 10 shtetas u vunë në pranga.

✅ Si rezultat i operacionit “Katrori”, pjesë e hetimeve në kuadër të megaoperacionit antidrogë “Konsistenca”, u parandalua një ngjarje e mundshme kriminale.

✅ Ndërhyrja e menjëhershme dhe profesionale e Policisë, parandaloi një ngjarje të mundshme kriminale, në familje, në Pukë. U vu në pranga një 34-vjeçar i përfshirë në konflikt, i cili mbante në banesë, pa leje, një armë zjarri pushkë me fishekë në fole, gati për qitje.

✅ Operacionet “Delikti” dhe “Next”, në Manzë dhe në Elbasan, vunë në pranga 2 shtetas dhe sekuestruan 2 armë zjarri e municion luftarak.

✅ Operacioni “Ndëshkimi”, në Lezhë, u finalizua me vënien në pranga të 3 shtetasve, të cilëve iu gjetën në një banesë, dhjetëra doza kokaine, të gatshme për shitje, lëndë plasëse dhe sende të tjera të kundërligjshme.

✅ Operacioni “Përsëritësi” bëri të mundur zbardhjen e disa vjedhjeve me dhunë dhe me armë, të ndodhura gjatë muajve të fundit, në qarkun e Shkodrës. U arrestua një 39-vjeçar me precedent të theksuar kriminal brenda dhe jashtë vendit.

✅ Po në fushën e vjedhjeve, operacionet “Property” dhe “Serial”, në Vlorë dhe në Lezhë, bënë të mundur zbardhjen e dhjetëra rasteve të vjedhjeve në ambiente të ndryshme, si dhe arrestimin e 4 shtetasve, përsëritës të këtij krimi.

✅ Operacioni “Bridge”, në Krujë, u finalizua me sekuestrimin e rreth 3 kg kanabis, dhe me arrestimin në flagrancë të 23-vjeçarit që qarkullonte me këtë sasi lënde narkotike në automjet.

✅ Operacioni “Vakumi”, në Korçë, rezultoi me vënien në pranga të një 29-vjeçari që shpërndante doza kanabisi dhe heroine.

✅ Gjatë operacionit “Fraud”, në Tiranë, u mundësua evidentimi dhe goditja e një rasti tjetër të veprimtarive kriminale nëpërmjet një call center-i. U arrestuan 6 shtetas, njëri prej tyre administratori i call center-it dhe u sekuestruan një sërë pajisjesh kompjuterike që i shërbenin këtij aktiviteti.

✅ Operacionet “Perimetri 201”, “Road Guard 50” dhe “Drini i Zi”, u finalizuan nga dvkm-të në Korçë, Gjirokastër dhe Kukës, dhe çuan në pranga 3 shtetas, për transportim të emigrantëve, kundrejt fitimit, për kalim të paligjshëm të kufirit.

✅ Operacioni “Midnight”, nga DVP Korçë, rezultoi me arrestimin e 3 shtetasve të implikuar në transportimin e 13 emigrantëve, kundrejt pagesës, për kalim të paligjshëm të kufirit.

✅ Dhjetëra raste të organizimit të kundërligjshëm të lojërave të fatit, të goditura në të gjithë qarqet e vendit. 3 shtetas në pranga dhe 10 të tjerë nën hetim, për këtë paligjshmëri.

✅ Në vijim të angazhimit nga strukturat e Policisë, në bashkëpunim me agjencitë e tjera shtetërore, janë goditur 13 raste të krimeve mjedisore, 13 raste të vjedhjes së energjisë elektrike dhe janë trajtuar ligjërisht 26 raste të dhunës në familje.

✅ Gjatë kësaj jave janë pezulluar në total 536 leje drejtimi, nga të cilat: 460 për qarkullim me shpejtësi mbi normat e lejuara, 51 për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit apo në gjendje të dehur dhe 25 për shkelje të tjera të Kodit Rrugor.

✅ Janë arrestuar 34 drejtues mjetesh, nga këta: 26 për drejtim mjeti në gjendje të dehur dhe 8 për drejtim mjeti pa leje drejtimi.

✅ Angazhim dhe përkushtim nga shërbimet e Policisë Kufitare, në të gjitha pkk-të e vendit dhe në kufijtë të gjelbër e blu, për të parandaluar dhe goditur paligjshmëritë e krimet kufitare.

✅ Në Rinas, u godit tentativa për të kontrabanduar aksesorë floriri dhe 14 ora dore të markave të shtrenjta, të dyshuara të përfituara nga aktivitete kriminale, si dhe mosdeklarimi në kufi i 14 000 paundëve. Në pranga një 42-vjeçar, në hetim një shtetase tjetër.

✅ Janë sekuestruar rreth 32 000 euro të tjera, të padeklaruara, në PKK Muriqan dhe në Kapshticë. 2 shtetas në hetim, për përcaktimin e burimit të shumave të parave.

✅ Janë goditur 12 raste të tentativës për kalim të paligjshëm të kufirit dhe të dhënies ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit.

✅ Gjithashtu, në të gjitha pkk-të e vendit, janë goditur: 2 raste të “Trafikimi i narkotikëve”, 2 raste të “Mosdeklarimi në kufi i të hollave dhe i sendeve me vlerë”, 1 rast i “Kontrabandës me mallra të licencuara”, 1 rast i “Vjedhja” dhe 4 raste të “Falsifikimi i dokumenteve”.

policia ne nje jave

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë