LIVE UPDATES
Aktualitet

'Shqipëria thesari i fundit i Europës'/ Alabbar për Portin e Durrësit: Do ta bëj Monakon e dytë në botë

Mohamed Alabbar zbulon planet e tij ambicioze për të transformuar Shqipërinë me një projekt jahtesh dhe marinash prej 2.5 miliardë dollarësh

2 Dhjetor 2022, 09:58 Nga A.B
'Shqipëria thesari i fundit i Europës'/ Alabbar për
Projekti i portit te Durresit

TIRANË- Porti i Durrësit do të shndërrohet në një Monaco të dytë. Këto janë planet e Mohamed Alabbar për projektin shumë të diskutueshëm në vend. Për 'Arabbian bussines' ai ka treguar se po bën diçka që nuk ka bërë ndonjëherë më parë. Alabbar bën të ditur se Monaco është shumë i vogël, ndaj kërkon që në Portin e Durrësit të bëhet diçka e ngjashme, mirëpo akoma më e madhe. 

Është një fakt me të cilin askush nuk mund të debatojë, se prona pranë ujit është rreth 35% më e lartë në vlerë. Jo vetëm pika të tilla janë të kufizuara në mbarë botën, por ka zona shumë të kufizuara në Mesdhe ku mund të bësh diçka të tillë. Dhe shumë thjesht, të jetosh pranë ujit dhe jahteve është një mënyrë jetese e pabesueshme”, thotë Alabbar, i cili shton: Shqipëria është sekreti i fundit në Europë. Njohuritë e mia të mëparshme më kanë shërbyer mjaft mirë që mund të bëj diçka që nuk është bërë kurrë më parë.

SHKRIMI I PLOTË:

Për dikë që ka parë dhe ka bërë pothuajse gjithçka në pronë, duke përfshirë ndërtimin e kullës më të lartë në botë, Burj Khalifa, është një deklaratë mjaft e guximshme.

"Unë jam duke bërë diçka që nuk është bërë kurrë më parë, kurrë," thotë Mohamed Alabbar.

Kjo "diçka" është projekti spektakolar 2.5 miliardë dollarësh i Durres Yachts dhe Marina në Shqipëri, i zhvilluar nga Grupi i kompanive të tij Eagle Hills. Kur të përfundojë, do të jetë marina më e madhe e superjahteve ndonjëherë në Mesdhe dhe një transformim i plotë i një pjese të bregdetit shqiptar në qytetin e Durrësit.

Vizioni i Alabarit për Shqipërinë

"Bota ka nevojë për më shumë se një Monako, dhe këtu do të jetë," thotë ai, duke shtuar: "Unë e dua Monakon, por është kaq i vogël dhe kërkesa është kaq e lartë.

"Kështu që këtu është premtimi im: Unë do t'i jap botës një tjetër Monako."

Shenjat e para tregojnë se ai do të ketë më shumë se sukses. Projekti po hartohet si “një nga qytetet e reja më të qëndrueshme, duke përfshirë praktika miqësore me mjedisin, hapësira të gjelbra dhe teknologji inteligjente për të reduktuar ndotjen e ajrit dhe emetimet e CO2”.

Zhvillimi do të akomodojë jahte dhe superjahte deri në 120 m, së bashku me hotele, rezidencat private, shëtitore, dyqane, restorante dhe argëtim. Ai do të përfshijë gjithashtu terminalin e parë të Shqipërisë për linjat ndërkombëtare të lundrimit. Më shumë se 80,000 metra katrorë parqe dhe hapësira të hapura, dhe 170 dyqane tregtare, po planifikohen gjithashtu.

Por është më shumë se thjesht fjalë dhe ëndrra të zbukuruara – si çdo zhvillim, varet nga numrat.

“Është një fakt me të cilin askush nuk mund të debatojë, se prona pranë ujit është rreth 35% më e lartë në vlerë. Jo vetëm pika të tilla janë të kufizuara në mbarë botën, por ka zona shumë të kufizuara në Mesdhe ku mund të bësh diçka të tillë. Dhe shumë thjesht, të jetosh pranë ujit dhe jahteve është një mënyrë jetese e pabesueshme”, thotë Alabbar.

Projekti po ndërtohet në Durrës, një nga qytetet më të vjetra të Shqipërisë, i themeluar në vitin 627 pes.

“Shqipëria është sekreti i fundit në Europë. Njohuritë e mia të mëparshme më kanë shërbyer mjaft mirë që mund të bëj diçka që nuk është bërë kurrë më parë.

“Dhe ajo që po bëjmë është përzierja e artit tonë me ushqimin dhe muzikën. Njerëzit duan, kërkojnë, një jetë të bukur, ndaj këtë po planifikojmë të ofrojmë këtu”, thotë ai, duke shtuar: “Kur e krahason Shqipërinë me pjesën tjetër të rajonit, është vlera më tërheqëse në krahasim me të gjitha vendet përreth atë.”

Por si me çdo gjë që bën Alabbar, para së gjithash ka të bëjë me numrat.

“Kam tridhjetë vjet që e bëj këtë, ndaj e di që kur bëhet fjalë për toka të virgjëra, ata që nuk janë buzë ujit, ata që vijnë dhe blejnë të parët do të dyfishojnë në minimum vlerën e pronës së tyre.

“Në Doëntoën Dubai ishte trefishi i vlerës fillestare, po ashtu edhe me projektet që bëmë në Serbi. Në Egjipt pamë katërfishin e vlerës së dorëzuar për blerësit.

"Por në përgjithësi, ju po kërkoni të dyfishoni vlerën e shtëpisë tuaj deri në momentin që merrni dorëzimin, nëse jeni një nga blerësit e parë."

Është një urdhër i lartë. Por me mega-projektet si Burj Khalifa dhe Dubai Marina tashmë nën brezin e tij, Durrësi duket si një shëtitje në park.

mohamed alabbar porti i durresit projekti i portit te durresit

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim