LIVE UPDATES
Aktualitet

Britania e dënonte, shqiptari thyente urdhërin, Imeraj para gjykatës angleze: Dua të takoj gruan dhe djalin

Fatos Imeraj është ndaluar nga Policia e Carddiff  në 31 Gusht pas një kontrolli rutinë dhe më pas është evidentuar që ka thyer disa urdhëra dëbimi.

26 Shtator 2023, 09:19 Nga h.k
Britania e dënonte, shqiptari thyente urdhërin, Imeraj para
Fatos Imeraj

BRITANI- Fatos Imeraj 31-vjeçari shqiptar është ndaluar nga policia për thyerjen e urdhërit të dëbimit. Për shqiptarin nuk është hera e parë që ndalohet dhe dëbohet nga vendet e Mbretërisë së Bashkuar. Fatos Imeraj është ndaluar nga Policia e Carddiff në 31 Gusht pas një kontrolli rutinë dhe më pas është evidentuar që ka thyer disa urdhëra dëbimi. Shqiptari është justifikuar me faktin se e ka thyer urdhërin për të takuar gruan dhe fëmijët e tij që jetojnë në Carddiff.

Të premten përpara Gjykatës së Kurorës së Cardiffit i pandehuri Imeraj është informuar për masën e arrestit pas thyerjeve të urdhërit të dëbimit, raportohet në WalesOnline. Disa muaj më parë ai u gjet në Dover, ku kishte hyrë ilegalisht në Britani dhe u rikthye në burg.

Gjatë kohës së burgimit, Imeraj ka tentuar të kërkojë azil. Pas lirimit të tij ai aplikoi për leje për të qëndruar në Britani deri në vitin 2024. Prokurorja Sarah Iles tha se vendimi për t'i dhënë leje të pandehurit ishte një gabim nga Ministria e Brendshme dhe ai u deportua përsëri në Shqipëri. Dy muaj më vonë, Imeraj bëri një tjetër përpjekje për të hyrë në Britaninë e Madhe nëpërmjet Brukselit, por u ndalua nga Forcat Kufitare.

Prokuroja Iles tha se i pandehuri kishte humbur shansin e tij për ta falur në lidhje me statusin e tij të imigracionit. Ai i tha policisë se për herë të fundit kishte hyrë në Britani në gusht në pjesën e pasme të një kamioni. Imeraj tha se erdhi në Carddiff për të parë familjen e tij dhe për shkak të rrezikimit të jetës së tij në Shqipëri. Ai u deklarua fajtor për shkeljen e urdhrit të dëbimit. 

shqiptari angli urdher debimi

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve