LIVE UPDATES
Aktualitet

Ekstradimi i Dyrmishit, Hoxha: Ai u dorëzua vetë, autoritetet tona shkelën çdo ligj për t'iu servilosur Greqisë

Rasti i dytë është deportimi i shqiptarit të akuzuar për përdhunim, Spartak Dyrmishi, që sipas Hoxhës nuk u respektua asnjë ligj për deportimin e tij.

3 Nëntor 2022, 22:28 Nga I.A
Ekstradimi i Dyrmishit, Hoxha: Ai u dorëzua vetë, autoritetet tona
Artan Hoxha

TIRANË- Gazetari Artan Hoxha ka treguar dy raste ku Shqipëria është shumë inferiore ndaj shteteve të tjera. I ftuar në emisionin "Të Paekspozuarit" në Mcn Tv, Hoxha ka thënë se rasti i parë është ekstradimi i disa shtetasve turq që kishin ardhur në Tiranë për të kërkuar azil. Rasti i dytë është deportimi i shqiptarit të akuzuar për përdhunim, Spartak Dyrmishi, që sipas Hoxhës nuk u respektua asnjë ligj për deportimin e tij. Po ashtu, Hoxha ka theksuar se Dyrmishi u dorëzua vetë në polici edhe pse policia e ka trajtuar këtë rast si të sukseshëm. 

"Ne tregojmë sa inferiorë jemi ndaj vendeve të tjera. Na kërkoi Turqia, disa shtetas turq që ndodheshin në Shqipëri konfront legjistacionit shqiptarë dhe ne në Rinas ja çojmë Turqisë duke shkelur çdo ligj. Rasti i dytë, një shqiptar i akuzuar në Greqi për përdhunim, kalon në Shqipëri. Dhe Ministri grek telefonon autoritetet shqiptarë vet dhe autoritetet shqiptare pa konsultuar me asnjë ligj organizon një operacion për ta kapur. Bëhet fjalë për një Spartak Dyrmishi. I venë në shtëpi për ta kapur dhe nuk e kapën dot. Më pas ikën te i vëllai ai dhe i vëllai telefonon policinë për çfarë e kërkojnë. I tha policisë nëse dorëzohet ao do të zbatojnë ligjin. Dhe dorëzohet vet ai, shkon në Komisariatin e Vlorës dhe nuk i kanë sjellë as avokat dhe nuk e kanë çuar në Gjykatë por e marrin e hipin në furgon dhe e çojnë në Kakavijë. Ai mund të jetë krimineli më i madh në qarkullim, por ka disa ligje për zbatuar. Për të treguar servilizmin ndaj shtetit grek këta kanë marr shtetasin e tyre pa avokat dhe pa vendim gjykate dhe kanë çuar atje. Ata nuk e kapën, por ai shkoi vet. Këta e paraqitën si rast suksesi. Këtë që kemi bërë ne me këtë shqiptarin, e kanë çuar në Greqi. Nëse ai është fajtor të dënohet kudo. Ne kemi marrëveshje ekstradimi, por jo deportimi," tha Hoxha.

artan hoxha spartak dyrmishi

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh