LIVE UPDATES
Aktualitet

Rama: BBC e preu një pjesë, gazetares i numërova britanikët e larguar pas luftës drejt Australisë, shqiptarët do kthehen në atdhe

Ai tha se BBC ia kishte prerë një pjesë të intervistës, ku ai i kishte thënë gazetares se një numër i madh britanikësh kishte emigruar drejt Australisë pas luftës. 

3 Nëntor 2022, 21:10 Nga F.M
Rama: BBC e preu një pjesë, gazetares i numërova britanikët
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama mendon se trendi i lëvizjes së shqiptarëve do të ndryshojë. Në një intervistë për Real Story, Rama tha se shqiptarët do të kthehen në vendlindje. Ai tha se BBC ia kishte prerë një pjesë të intervistës, ku ai i kishte thënë gazetares se një numër i madh britanikësh kishte emigruar drejt Australisë pas luftës. 

Pjesë nga biseda: 

Edi Rama: Është absolutisht e vërtetë dhe është e kotë të kundërshtohet që Shqipëria gëzon mjaft repsekt, askush nuk e ka menduar që gjithë Bashkimi Evropian do të vijë në Tiranë në 6 dhjetor dhe që Shqipëria të marrë kryesimimin e Procesit të Berlinit. Ne kemi synuar gjithmonë kushtin e barazisë që pavarësisht vendodhjes e madhësisë së vendit, ne japim respekt dhe kërkojmë respekt. Rezultatet e arritura nga Shqipëria errësohen këtu nga aktorë të shumtë. Përndyrshe nuk do të kishim këtë transformim sasior të kërkesave për investime në Shqipëri.

Një kolegu im më kujtoi një deklaratë që keni thënë se në 2025-n shqiptarët do të kthehen në atdhe...

Edi Rama: Në bisedën me gazetaren e BBC nga Berlini, kishte dhe një pjesë që e kishin prerë. Unë solla Britaninë e Madhe si shembull, një vend i goditur nga lufta që kishte kushte mjaft të ngjadshme me tonat, i solla shifrat e të ikurve nga Britania në atë kohë drejt Australisë. Ai emigracion ka krijuar një popullsi drejt Amerikës e kështu me radhë. Të gjitha vendet kanë fazat e tyre historike, kjo nuk konsiderohet si veçori shqiptare. Sidomos pasi shqiptrët kanë dalë nga një izolim katastrofik. Jam i bindur që do ketë kthime, por që kurrë nuk do të ndalojnë së ikuri. Trendi do të jetë i kthimeve dhe jo i ikjeve. Ky trend do të fillojë të balancohet. 

edi rama

Sondazh

Poll

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh