LIVE UPDATES
Aktualitet

Historia RRËQETHËSE e "Hirushes së Paxosit", si e përdhunonte babai, arratisja në Shqipëri

E gjitha derisa vajza një natë të ftohtë të 2017-ës, zbrazi çantën e shkollës, hodhi librat në dysheme, mori të gjithë rrobat qe futeshin brenda, hapi derën dhe u zhduk nga fshati.

12 Qershor 2022, 12:56 Nga k.m.
Historia RRËQETHËSE e "Hirushes së Paxosit", si e
Foto ilustruese

GREQI- Kjo është historia e dhimbshme e 15-vjeçares "Hirushja e Paxosit", e cila për një vit e gjysmë përjetoi dhunën psikologjike dhe fizike në shtëpi nga babai shqiptar. Ndërkohë që i ati e abuzonte seksualisht, nëna e rrihte me shkop, duke mbyllur njërin sy ndaj bashkëshortit të saj. E gjitha derisa vajza një natë të ftohtë të 2017-ës, zbrazi çantën e shkollës, hodhi librat në dysheme, mori të gjithë rrobat qe futeshin brenda, hapi derën dhe u zhduk nga fshati. Para se të arratisej, ajo la një letër ku u thoshte prindërve të saj që të mos e kërkonin. Madje dhe fshiu numrin e saj nga celularët e tyre që as mos ta telefonin. 

“Shkova në dhomë, nxora të gjithë librat nga çanta dhe mora sa më shumë rroba kisha. Kur u bëra gati dhe ndërsa mami ishte në banjë edhe ai ishte në gjumë, ua mora celularët dhe i fshiva numrin tim. Pastaj pasi i shkrova mamit një letër ku i thosha që të mos më kërkonte, pasi ajo e kishte fajin që unë po ikja. I kërkova që njerëzve t'u thosha se kam ikur në Shqipëri. E lashë letrën në tavolinën e ndenjes dhe ika. Nuk e kisha idenë ku do shkoja por vetëm që do ikja prej andej. Nuk dua të kthehem tek mamaja ime. Ajo zihet me mua, është mizore dhe nuk më ka dhuruar kurrë dashuri. Isha shërbyersja e tyre dhe më godiste gjithë kohën. Një ditë më rrahu aq shumë sa nuk çohesha dot nga shtrati."

Tani babai i saj është dënuar me 17 vite burg, ndërsa e ëma u lirua dhe jeton në Kalamatë me vajzën tjetër, por gjyqi është ende në vijim. Kjo sepse babai mohon akuzat dhe apelon dënimin. 

HISTORIA E LARGIMIT

Vajza iku nga shtëpia më 3 shkurt 2017 pas një sherri me babanë e saj 61-vjeçar, pak pas orës 21:00 të mbrëmjes. Të nesërmen në mëngjes ka shkuar në Polici. E pyetur për arsyet e largimit të saj, ajo tha se kishte ikur nga shtëpia për shkak të dhunës ndaj saj. Gjatë ekzaminimit të saj të gjatë dhe të plotë, viktima ka deklaruar në detaje se nga janari i vitit 2016 në Paxos dhe në momente të pacaktuara dhe gjatë periudhës së dimrit, i akuzuari, duke premtuar shpërblime, në mënyrë sistematike dhe të vazhdueshme ka ngacmuar të bijën.

"Nëse do para për udhëtimin e shkollës, do të flesh me mua"

“Jetoj me mamin dhe babin, pardje me 02.01.2017 mora vendimin të iki nga shtëpia. Babai kishte pasion alkoolin, e shpeshherë lindin tensione në shtëpi që kur mbaj mend. Më kujtohet gjithmonë duke u grindur me mamin për pije dhe para sepse mezi ia dalim mbanë. Ai ishte i dhunshëm dhe godiste mamin, ndërsa shpeshherë i thoshte se na rriste me lekët e veta dhe ajo duhet të heshtte. Që nga fillimi i vitit të kaluar situata filloi të bëhej e padurueshme. Sa herë që kërkoja lekë doja të dilja nga shtëpia ma refuzonte. Mami më godiste, ndërsa babai kishte një qëndrim tjetër ndaj meje. Në janar të vitit 2016, mbaj mend që kërkova lejen e prindërve të mi për të shkuar në një udhëtim shkollor. Nëna ime e mohoi, ndërsa babai më tha se do të shihte. Por pas pak, kur unë dhe babai im ishim vetëm në dhomën e ndenjes dhe mami në kuzhinë, ai më tha se do të më linte të shkoja në një udhëtim vetëm nëse do të flija me të atë natë.

Kjo ishte e lehtë, sepse nëna ime sepse mami fle në një dhomë tjetër. Më tha gjithashtu se kur të kthehem nga udhëtimi që do shkoja në Athinë, do të donte ta "bënte" me mua. Unë u frikësova shumë sepse nuk kam bërë kurrë më parë diçka të tillë. E gënjeva se atë natë kisha menstruacione dhe nuk ndihesha rehat për të fjetur me të, por kur të kthehesha nga udhëtimi do ndodhte. Ai e besoi dhe më la të shkoja në ekskursion. Ai gjithashtu më tha që të mos guxoj t'i them asgjë mamit pasi ajo do besonte vetëm atë. Kështu që kur u kthyem nga udhëtimi, ai më pyeti nëse isha gati për atë që i premtova dhe unë i thashë jo. Pas kësaj dhe pasi refuzova, ai filloi të më fliste keq dhe t'i thoshte fjalë mamit që të ziheshim dhe ajo të më rrihte. Me kalimin e kohës ai pushoi së bërtituri dhe sa herë që kërkoja diçka, ai më ftonte në shtratin e tij”.

Nëna ime thoshte: Unë e di se çfarë po bën...

“Verën e kaluar më kërcënoi se nëse nuk i bindesha do të më përdhunonte. Kur e kuptoi që nuk do të dorëzohesha, vinte rregullisht në shtratin tim gjatë natës ose kur nëna ime mungonte dhe bënte gjeste të ndryshme. U përpoqa ta largoja dhe ndonjëherë e bëja. Qaja nga dhimbja që më shkaktonte (i referohet akteve të veçanta). Këtë të fundit, ai e ka bërë disa herë, por nuk kam guxuar të kërkoj ndihmë, sepse nëna ime është e sigurt se nuk do të më besonte. Megjithatë me kalimin e kohës nëna e kuptoi, sepse e dëgjova njëherë të na thoshte: E di ç'po bëni. Ai pyeti "çfarë po bëjmë?" por nëna ime nuk u përgjigj.

Herën e fundit që babai im e abuzoi me mua shte javën e kaluar kur ne po shkonim në një ekskursion me shkollën. I kërkova të më linte dhe ai edhe një herë më kërkoi të flija me të. E gënjeva, por nuk më besoi dhe nuk shkova në udhëtim. 

Pyetje: Pse vishje xhinse kur ishe duke fjetur?

Përgjigje: Sepse duhet ta ndjeja kur vinte, ato ishin të vështira për t'u hequr. 

Pyetje: "Çfarë bëri ai saktësisht?"

Përgjigje: *Tregon gjithçka me detaje. Unë bëja sikur flija gjatë gjithë kohës. Të njëjtën gjë vazhdoi pas një kohe të gjatë, pra pas një ore dhe u ndal. Por qëndroi në të njëjtën dhomë. Shihte porno dhe pinte. Ai i shihte shpesh në dhomën që unë dhe motra ime flinim. 

Pyetje: Çfarë bën babai kur i sheh këto gjëra?

Përgjigje: Mundohem të fle në mënyrë që të mos shoh asgjë dhe kështu që nuk e di.

Pyetje: Vazhdo.

Përgjigje: Të nesërmen më dha paratë e ekskursionit dhe kur u nisa për në udhëtim më dha edhe 200 €, ndërsa mamaja ime këmbënguli të mos më jepte para dhe të mos shkoja në udhëtim sepse nuk kishim. Të hënën më 30 janar ai nënshkroi letrën time dhe unë shkova në shkollë të martën më 31 janar. Natën e 31 janarit më detyroi të shkoja në shtrat sepse priste të më jepte 140 €. Kështu që unë shkova. Më mungonte fryma, më dukej sikur isha në burg dhe filloi të më dhembte shumë barku. Pastaj e kapa për dore dhe e godita me grusht në bark.  Nuk më mërziti më. Të nesërmen në mëngjes, të mërkurën 1 shkurt, po më shikonte me shumë nerva, nuk më foli fare. Sapo u ktheva nga shkolla e pyeta nëse i kishte paratë për ekskursionin. Pastaj babai më tha që nuk do të shkoja në udhëtim për shkak të sjelljes sime. 

Pyetje: A keni ndonjë gjë tjetër për të shtuar?

Përgjigja: Unë kurrë nuk dua të kthehem te mamaja ime, sepse gjatë gjithë viteve që mbaj mend nëna ime nuk më ka dashur kurrë. Ajo zihet me mua, është mizore dhe nuk më ka dhënë kurrë dashuri. Unë isha shërbyesja e tyre, ajo ka goditur njëherë edhe me rul gatimi, aq sa nuk çohesha dot nga shtrat

Pyetje: Pse nuk i përmendët më herët abuzimet e babait?

Përgjigja: Sepse nëna ime nuk do të më besonte dhe sepse kisha frikë se do të më vriste në pyll dhe do të më hidhte në det, siç më kishte thënë zakonisht.

Pyetje: A keni ndonjë gjë tjetër për të shtuar?

Përgjigje: "jo".

Marrë dhe përkthyer nga Protothema

hirushja e paxosit greqi

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra