LIVE UPDATES
Aktualitet

Sulmi kibernetik, QKB me probleme/ Nuk mund të dorëzohen bilancet, afati po skadon, biznesi kërkon mos ketë gjoba

Edhe pse kryeministria njoftoi se nga 1225 shërbime që ofron e-Albania vetëm 8 prej tyre nuk janë rikthyer në funksion, në realitet nuk rezulton kështu. Mes punonjësve të institucioneve shtetërore mungon komunikimi zyrtar përmes adresave të e-mail me gov.al, pasi mesazhet elektronike nuk mund të dërgohen.

22 Korrik 2022, 16:19 Nga k.m.
Sulmi kibernetik, QKB me probleme/ Nuk mund të dorëzohen bilancet,
Foto ilustruese

Dalja nga errësira digjitale që krijoi sulmi kibernetik në sistemet e informacionit e faqet qeveritare, duket se po shkakton një çorientim te përdoruesit e shërbimeve elektronike.

Edhe pse kryeministria njoftoi se nga 1225 shërbime që ofron e-Albania vetëm 8 prej tyre nuk janë rikthyer në funksion, në realitet nuk rezulton kështu. Mes punonjësve të institucioneve shtetërore mungon komunikimi zyrtar përmes adresave të e-mail me gov.al, pasi mesazhet elektronike nuk mund të dërgohen.

Por përveç kësaj,  më të shqetësuar përballë këtij rikthimi të cunguar të sistemit janë sipërmarrësit, të cilët kanë frikë se duke mos kryer dorëzimin e dokumentave apo bilanceve vjetore në kohë do të gjobiten.

Afati i fundit që rreth 20 mijë biznese duhet të dorëzojnë bilancet e vitit 2021 është 31 korriku, në të kundërt ligji parashikon gjoba në vlerën e 60 mijë lekëve dhe bizneset kërkojnë që të mos penalizohen pasi nuk është faji i tyre dhe propozojnë shtyrjen e afatit.

Nga ana tjetër të vetëpunësuarit hasin probleme me mosfunksionimin e programit ‘self-care’ që është i lidhur me e-Albania. Një tjetër pengesë është hapja e bizneseve të reja që bëhet përmes regjistrimit online me e-Albania në qendrën kombëtare të biznesit, apo shtyrja e pagesave krijon një hendek për administratën tatimore teksa është bllokuar edhe verifikimi nëse është shpërndarë ose jo fitimi i kompanive të mëdha duke lënë hapësira edhe për abuzime./Marrë nga TopChannel

qkr hackerat sulmojne shqiperine

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE