LIVE UPDATES
Aktualitet

Përdhunoi dhe vrau në mënyrë makabre 8-vjeçarin në Fier, dërgohet për gjykim çështja ndaj Klodian Çalamanit

Çalamani nuk u paraqit në gjykatë, ndërkohë që ai është braktisur dhe mnga familja e tij e cila nuk ka marrë pjesë në asnjë nga seancat e zhvillura. Gjykata i ka caktuar një avokat nga shteti.

22 Korrik 2022, 14:10 Nga e.k
Përdhunoi dhe vrau në mënyrë makabre 8-vjeçarin
Klodian Çalamanit

FIER- Gjykata e Fierit ka vendosur të dërgojë për gjykim çështjen në ngarkim të Klodian Çalamanit, i cili përdhunoi dhe vrau 8-vjeçarin Mateo Vasiu në 16 nëntor të vitit të shkuar.

Çalamani nuk u paraqit në gjykatë, ndërkohë që ai është braktisur dhe mnga familja e tij e cila nuk ka marrë pjesë në asnjë nga seancat e zhvillura. Gjykata i ka caktuar një avokat nga shteti.

Në 15 qershor Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Fier, përfundon hetimet dhe dërgoi për gjykim të pandehurin Klodian Çalamani i akuzuar për veprat penale “Marrëdhënie seksuale ose homoseksuale me të mitur me dhunë” dhe “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese ndaj të miturit” të parashikuar nga nenet 100/2 dhe 79 gërma “a” të K.Penal.

SI NDODHI NGJARJA

Ngjarja e rëndë ndodhi me datë 16 nëntor të vitit 2021 rretho orës 09:00 të mëngjesit ku sipas dëshmisë së Çalamanit i mituri Mateo Vasiu me të cilin ishte dhe komshinj i është afruar tek porta e banesës dhe kla filluar ta shajë.

"Unë isha duke punuar tek oborri i shtëpisë me kazëm kur ai mu afrua dhe më shau", rrëfen autori.

Në këtë moment duket se ka ndodhur edhe e gjithë ngjarja, ku edhe 38-vjeçari tregon me detaje si e ka goditur djalin dy herë pas koke duke i shkaktuar vdekjen. Pasi e ka goditur fëmijës i ka lidhur duart mbrapa me një lidhëse këpucësh dhe e ka hedhur në gropë dhe mbuluar.

“Më pas qëndrova në shtëpi, në oborrin e shtëpisë time dhe nuk kam lëvizur fare prej saj. Nuk më ka parë asnjë person dhe nuk i kam treguar asnjë personi..,”-tregoi ai. Ndërsa nga ai moment pretendoi se kishte dëgjuar vetëm prindërit që kërkonin të miturin, madje ishte interesuar edhe vetë disa herë për gjetjen e tij', thotë më tejk autori.

AUTORI KLODIOAN ÇALAMANI

Çalamani njihej si një persona problematik në zonë, nuk punonte dhe pinte raki duke qëndruar pothuajse gjithmonë i dehur. E vetmja familje që e ndihmonte në lagje ishe ajo e 8-vjeçarit Mateo Vasiu pasi siç tregojnë dhe fqinjët shpeshherë i dërguan dhe ushqim për të ngrënë. Çalamani ishte akuzuar dhe më parë për dhunë pasi kishte rrëmbyer një 16 vjeçare dhe e kishte dhunuar por sërish Policia nuk e kishte marrë në mbiknqyerje pasi ishte persona me rrezikshmëri të lartë shoqërore.

ALUDIMET PËR SHËNDETIN MENDOR TË ÇALAMANIT

Pas ngjarjes së rëndë dhe pasi e kishte varrosur 8-vjeçarin në oborrin e shtëpisë, autori ishte treguar gjakftohtë dhe kishte dalë së bashku me banorët e fshatit për të kërkuar 8-vjeçarin pasi e ëma kishte deklaruar se ai nuk ishte kthyer në shtëpi pasi kishte dalë me biçikletë. Dyshimet e para ishin se Çalamani mund të kishte probleme mendore por ekspertiza e kryer tregoi se ai nuk vuante nga probleme të shëndetit mendor.

PROTESTAT E FAMILJES QË KËRKON DREJTËSI

Familjarët e 8 vjeçarit të përdhubnuar dhe të vrarë në mënyrë çnjerëzore kërkonin vetgjyqësi pasi sipas tyre dënimi i vetëm që duhet të japë Gjykata është ai me vdekje. Familjarët organizuan peticione të shumta në të cilat iu bashkuan dhe qindra qytetarë të Fierit dhe jo vetëm të cilët kërkonin që Klodian Çalamani të dënohej me vdekje. Në seancat gjyqësore ndaj tij damiljarët protestonin para Gjykatës së Fierit madje çanë dhe rrethimin dhe u futën brenda mke synimin e vetëm, të bënin vetgjyqësi.

SEANCAT GJYQËSORE

Pas krimit të rëndë Çalamani u braktis nga familja e tij e cila nuk ishte asnjëherë e pranishme në Gjykatë dhe sipas informacioneve nuk ka shlkuar ta takojë në asnjë moment. E gjithë vëmendja e opnionit publik është tek gjykimi i tij. Ai do të përballet me akuzën e kryerjes së marrëdhënie seksuale dhe homoseksuale me të mitur dhe për vrasje në rrethane cilësuese. 

Sot nuk është vetëm një familje që kërkon drejtësi por një shoqëri e tëre që perety që drejtësia të thojë fjalën e fundit dhe autori i krimit makabër që tronditi opinionin publik në mëngjesin e 16 nëntorit të marrë dënimin e merituar. Sipas ekspertizës Mateo Vasiu është torturuar dhe goditur pas kokës dy herë me kazmë dhe është përdhunuar. Më pasi trupi i tij u tërhoq zvarrë deri në gropën e varrit që i kishte përgatitur vrasësi.

klodian çalamani

Sondazh

Poll

Merr flakë banesa në Tiranë

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'