LIVE UPDATES
Aktualitet

Ju mbajnë peng mijëra euro, si mashtrojnë vëllezërit "agjentë" shoferët e kamionit

Të dy ata i ofruan një kontratë pune në Itali si transfertë shoferësh me qira nga Shqipëria. Vëllezërit hiqeshin si agjentë punësimi, por nuk kishin një zyrë të mirëfilltë ku e kryenin aktivitetin e tyre.

12 Prill 2024, 22:24 Nga M.B
Ju mbajnë peng mijëra euro, si mashtrojnë vëllezërit
Foto ilustruese

TIRANA- Rastet e abuzimeve nga punëdhënësit në një treg pune kaotik siç është Shqipëria, janë të shumta. Një nga këto raste, e rrëfeu për ‘Piranjat’ edhe një shofer kamioni, Mario Balla. Ky i fundit para një viti njohu dy vëllezër nga Fieri, Ervis dhe Ilir Sinanajn. Të dy ata i ofruan një kontratë pune në Itali si transfertë shoferësh me qira nga Shqipëria. Vëllezërit hiqeshin si agjentë punësimi, por nuk kishin një zyrë të mirëfilltë ku e kryenin aktivitetin e tyre.

Mario tregoi se pasi lidhnin kontrata 30-ditore me kompanitë italiane, në fund të muajit pagesën për punën e merrnin nga Elvisi, i cili shërbente si ndërmjetës mes dy palëve. Fillimisht, ky bashkëpunim mes vëllezërve nga Fieri dhe Marios shkoi më së miri, mirëpo rrugës gjërat ndryshuan. Pasi Mario, siguroi një leje pune në Itali, ai kërkoi të shkëputej nga bashkëpunimi me Elvis dhe Ilir Sinanajn. Pasi bëri këtë lajmërim, ai kishte për të marrë rrogën e fundit për punën që kishte bërë, atë të dhjetorit, plot 2.200 euro. Por këtë pagesë ai nuk e mori asnjëherë nga vëllezërit me justifikimin se pagesa nuk ishte kryer nga kompania italiane.

‘Pas dhjetorit, që u desh me marrë rrogën, ai tha do ju a kaloj me datë 10 janar, sepse në janar m’i kalon ky italiani. Kur shkoi data 10 i rashë telefonit, i thashë më bëj pagesën vëlla. Tha, po ti nuk do vazhdosh më me mua. I thashë, po të thashë që në dhjetor që nuk vazhdojmë më bashkë, sepse do filloj me rregulla dhe dokumente. Nuk më ka kthyer përgjigje 15 e kusur, i kam shkruar prapë. Tha kur të ma bëjë ai pagesën do të paguaj, sepse s’e kam marrë’, tregoi Mario Balla.

Por pasi kontaktoi vetë me firmën italiane, Mario zbuloi se në të vërtetë pagesa ishte bërë, por ishte Elvisi ai që nuk ia kishte kaluar në llogari. Të njëjtën gjë, Elvis Sinanaj ka bërë edhe me disa shoferë të tjerë.

‘Unë ia çova atë Elvisit me foto, që e ka bërë pagesën me numrin e kartës. Nuk kam marrë më përgjigje fare. Vazhdova unë, fare. Kaloi data 20, 30, por nuk përgjigjej më në telefon. As Iliri. Pastaj takoj një kushëririn e tij këtu në Itali dhe më tha që më kanë thënë që të të them të rrish mirë, që mos ta paguash më shtrenjtë se kaq. Pastaj, pas kësaj, u detyrova të flas ashpër me Elvisin. Aty më tha: 'Të lutem, zotëri, mos më shqetëso. Paç suksese në jetë'. Ka dhe disa të tjerë këtu që ua ka bërë këtë gjë, sepse ia ka mbajtur edhe punëtorëve të tjerë’, rrëfeu Mario.

Të njëjtën përgjigje Elvisi dha edhe përballë ‘Piranjave’. Ai iu shmang përgjegjësive të tij, duke mos u prononcuar në lidhje me këtë gjë./ Piranjat

emisioni piranjat

Sondazh

Poll

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta