LIVE UPDATES
Aktualitet

Mashtrimet online/ Kompania fantazmë e makinave me qira, që merrte lekë nga emigrantët

Ky lloj shërbimi ne shume raste sigurohet nëpërmjet faqeve qe reklamojnë mjetet prodhim i viteve te fundit, duke sjelle konkurrence ne cilësi dhe ne çmime. Si ne rastin e Rental auto 24 cityal, e cila duket se ka eksperiencën e duhur per te na shërbyer me një mjet te përshtatshëm për shijet tona, dhe padyshim me çmim tepër special.

12 Prill 2024, 21:49 Nga M.B
Mashtrimet online/ Kompania fantazmë e makinave me qira, që merrte
Foto ilustruese

TIRANA- Shtimi i fluksit te turisteve ne Shqipëri, ka rritur ndjeshëm nevojën e shërbimeve te ndryshme, përfshire edhe sektorin e makinave me qera. Ky lloj shërbimi ne shume raste sigurohet nëpërmjet faqeve qe reklamojnë mjetet prodhim i viteve te fundit, duke sjelle konkurrence ne cilësi dhe ne çmime. Si ne rastin e Rental auto 24 cityal, e cila duket se ka eksperiencën e duhur per te na shërbyer me një mjet te përshtatshëm për shijet tona, dhe padyshim me çmim tepër special.

Dhe nisur nga kjo, komunikuam me kompaninë përmes numrit te publikuar në Instagram. Makina u prenotua për pak minuta, përmes një komunikimi korrekt si me çdo kompani te ngjashme serioze. Pas kësaj bisede te pare, sipas udhëzimeve, na duhet te bëjmë nje pagese prej 80 euro ne forme kapari. Jo ne llogarinë bankare te kompanisë, por ne adrese te një personi, me emrin Arsid. Ok, këtu duket se serioziteti i kompanisë është lëkundur paksa, por sidoqoftë mendimi se do kemi një makine me çmim tepër te favorshëm, na e rikthen entuziazmin.

Sipas premtimit, pagesën e bëjmë ne një agjenci te transferimit te parave. Nuk vonon shume dhe kompania nëpërmjet personit me emrin Arsid konfirmon se ka marrë paratë dhe gjithçka është në rregull. Pasi kemi prenotuar dhe depozituar kaparin, sipas kërkesës se kompanisë, me ne fund ka mbërritur dita për te tërhequr makinën ne Aeroportin e Rinasit.

Te entuziazmuar se kemi bere një marrëveshje te favorshme, paraqitemi ne orën e caktuar ne pritje te marrjes se çelësave nga njeri prej punonjësve te shumte te Rental Auto 24 Cityal. Një pritje shumë shumë e gjate pa asnjë rezultat. Punonjësi i kompanisë nuk është paraqitur, makine nuk shihet askund, dhe për te na konfirmuar seriozitetin dhe korrektesën qe i karakterizon, na bene edhe bllok ne telefon. Ok, e gjitha kjo qe sapo pate, ishte nje demonstrim se si mund te mashtrohesh nga faqet online te shërbimeve. Jo me aktore apo inskenime, por me personazhe reale.

Pra me vetëdije te plote pranuam te mashtrohemi, pavarësisht se per këtë pseudokompani kishim informacion te detajuar te strategjisë qe përdornin ndaj viktimave. Sipas skenarit, mashtruesit kërkojnë një kapar qe varion nga 80 apo 100 euro, deri ne 150 Euro. Ne rastin e këtij zotërie, kërkesa ka qene maksimale. I bindur qe ka bere një prenotim te rregullt, ai ka zbritur ne aeroport me idenë se dikush nga kjo kompani do ta priste me makinën qe kishte zgjedhur.

Ne këto kushte kur nis te kuptoje mashtrimin, ai kërkon te mësoje me shume për personat qe kishte kontaktuar. Për këtë kërkon ndihme ne agjencitë e tjera te makinave me qera ne zonën e aeroportit. Ne te paktën katër raste te tjera, kjo pseudokompani, qe ne realitet duket se është një bande mashtruesish, ka futur ne kurth persona te ndryshëm me gjoja kaparin e makinave, te cilat ne realitet nuk ekzistonin, por ishin thjeshte foto te shkarkuara nga interneti. Ketu jemi jo vetëm përballe një denoncimi, por edhe ne zotërim te disa fakteve për këtë bande mashtruesisht, te cilët sipas informacioneve qe morëm, janë nga Malësia e Madhe.

Tani rikthehemi serish ne historinë qe nisem t’ju tregojmë, dhe tek mashtrimi qe me vetedije e pranuam te na ndodhte, pas denoncimit te këtij zotërie. Te dy personat qe kane tërhequr paratë ne agjencitë e transfertave, kane te njëjtin mbiemër, dhe pas verifikimeve tona, rezulton te jene kushërinj nga qyteti i Koplikut, atje ku shkojmë për t’i takuar.

Personi i pare që takojmë është nëna e Arsidit, te cilit vetëm pak dite me përpara i kishim bere një transferte prej 80 eurosh. Nena e cila e tronditur nuk arrin ta besoje atë qe ka ndodhur, mban direkt qëndrim ndaj veprimeve prej mashtruesi te djalit.Ndërsa ne flasim me nenën, ne shtëpi mbërrin vëllai, i cili menjëherë e mohon se Arsidi mund te jete i përfshirë në një skemë të tillë./ Piranjat

emisioni piranjat

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët