LIVE UPDATES
Aktualitet

Rrëfimi i hakerit shqiptar: Testojmë sigurinë e bizneseve dhe faqeve shtetërore, janë të dobët

I riu u shpreh se shumica e bizneseve dhe faqeve zyrtare në vendin tonë kanë siguri shumë të dobët.

2 Dhjetor 2022, 23:40 Nga DOSJA
Rrëfimi i hakerit shqiptar: Testojmë sigurinë e bizneseve dhe
Haker

TIRANË- Një hacker shqiptar vetëm 20 vjeç në një intervistë për emisionin “Shqipëria Live” në Top Channel tha se ai futet në faqet e bizneseve apo ato shtetërore për të testuar sigurinë tyre. I riu u shpreh se shumica e bizneseve dhe faqeve zyrtare në vendin tonë kanë siguri shumë të dobët.

“Nëse unë dua me mbyll një Instagram i ndryshoja të dhënat dhe ia bëja të dhënat si ‘viktima’ që doja me ia mbyll. Janë disa programe të specifikuara që ti i vë numrin tënd të telefonit dhe ajo gjeneron 1 mijë numra dhe ti teston programi automatik se cili nga 1 mijë numra janë përdorues të whatsapp, që përdoren në biznese. Në vitin 2019 janë vjedhur numra nga Faceboook të cilat ndodhen në dark web dhe aty mund t’i gjesh dhe shumë pak persona mund të futen. Kemi sulmuar disa sisteme website, duke i çuar në down, këtë e bëjmë për të testuar sigurinë e një biznesi. I sulmon për mirë dhe i thua ke këtë gjë mangut dhe siguria jote nuk bën, ne blejmë karta krediti që janë në dark ]web  nga persona realë të cilët janë mashtruar. Disa faqe shtetërore si Ministria e Arsimit është sulmuar gjatë kohës së provimeve. Sulmi më i rëndë ka qenë i iby dhe Amazon, ne bënim blerje dhe ia kalonim faqeve, janë disa që e kanë sigurinë shumë të ulët. Benefiti im është për të shtuar sigurinë e kompanive, edhe të shtetit shqiptar. Dua të testoj se çfarë shteti jemi, kemi siguri shumë të dobët. Janë mashtruar nga file nga aplikacione që kanë hapur. Hackerat krijojnë një bote net që e kthejnë si të duan”, tha hackeri.

Kujtojmë se vendi ynë që prej muajit maj ka qenë në shënjestër të sulmeve kibernetike, kryesisht ata iranianë, të cilët kanë publikuar të dhëna sensistive të qytetarëve shqiptarë.

Marrë nga TOPCHANNEL

hakeri ne shqiperi

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë