LIVE UPDATES
Aktualitet

Trafiku i drogës/ ‘Ndrangheta nuk e shet më me pakicë, ‘arin e bardhë’ e menaxhojnë kartelet shqiptare

'Ndrangheta ka dominim ndërkombëtar në tregtinë e kokainës. Mjafton të dihet se e blen me 1000 euro kilogramin, ndërsa mafiozët e tjerë me 1800 euro kilogramin. 'Ndrangheta nuk shet më me pakicë arin e bardhë, por e ka nënkontraktuar këtë kalim te grupet më të ulëta kriminale. Kështu, në këtë kontekst, rruga që duhet ndjekur është ajo e Ballkanit. 

27 Nëntor 2022, 15:33 Nga F.M
Trafiku i drogës/ ‘Ndrangheta nuk e shet më me pakicë,
Vendet ku shitet droga

ITALI- Deri në vitet 1990, kokaina ishte një drogë elitare, sot është një treg masiv, popullor dhe i përballueshëm. Shembulli vjen direkt nga provinca e Brescias, ku një gram kokainë kushton nga 80 në 100 euro dhe një dozë është rreth 45 euro. Nga ana tjetër, çmimi i hashashit dhe i marihuanës është më i ulët: për të dyja, kostoja është 10 euro për gram. Blerësit, edhe në provincën e Breshias, janë nga më të ndryshmet. Mjafton të mbash qëndrim në një nga vendet ku zakonisht bëhet pazari i drogës, si në Piazza della Repubblica në Calcinato, për të kuptuar se klientela është vërtet e larmishme. Ato variojnë nga punëtori që vjen me furgonin e punës, ndoshta pasi mbaron ditën në një kantier ndërtimi, tek profesionisti me kostum dhe kravatë me amvisën ose studentët. Në fund të fundit, çmimet e kokainës, ose siç quhet "ari i bardhë", e bëjnë atë vërtet të aksesueshme për të gjithë.

Një aspekt tjetër i rëndësishëm është të kuptuarit se cilët janë shpërndarësit e drogës. Më shumë se një e dhënë del nga raporti vjetor antidrogë i Ministrisë së Brendshme, duke qenë se ndër të arrestuarit dallohen shtetasit me kombësi shqiptare dhe afrikano-veriore. Për ta vërtetuar këtë, mjafton të kujtojmë se katër vite më parë, në Montichiari, karabinierët e stacionit lokal arrestuan një 36-vjeçare shqiptare, shoqëruese të një bosi të njohur të mafies shqiptare dhe sekuestruan 22 kilogramë hashash dhe marihuanë. Për të kuptuar profilin e bosit të njohur mafioz të Shqipërisë, i kërkuar për trafik ndërkombëtar droge, mjafton të kujtojmë se në vendin e tij ai konsiderohet si një lloj "Pablo Escobar" i cili zotëron edhe disa ambiente të jetës së natës.

Po, por nga vjen në veçanti kokaina që shitet më pas në qytet dhe në provincën më të gjerë të Brescias dhe mbi të gjitha kush e menaxhon? Kokaina zakonisht mbërrin me kontejnerë në disa porte italiane, duke përfshirë ato në Italinë Veriore, dhe më pas arrin edhe në provincën e Breshias. Në të gjitha këto, 'Ndrangheta ka dominim ndërkombëtar në tregtinë e kokainës. Mjafton të dihet se e blen me 1000 euro kilogramin, ndërsa mafiozët e tjerë me 1800 euro kilogramin. 'Ndrangheta nuk shet më me pakicë arin e bardhë, por e ka nënkontraktuar këtë kalim te grupet më të ulëta kriminale.

Kështu, në këtë kontekst, rruga që duhet ndjekur është ajo e Ballkanit. Siç doli në raportin vjetor kundër drogës të Ministrisë së Brendshme, "i ashtuquajturi 'Karteli Ballkanik' vepron në bashkëpunim me rrjetet kriminale marokene, shqiptare dhe amerikano-jugore dhe përfaqëson një nga blerësit kryesorë të kokainës së Amerikës së Jugut, të importuar nëpërmjet rrugës së Atlantikut, duke përdorur kompani të mëdha transporti. Duhet të merret parasysh gjithashtu se fragmentimi i shtuar i skenës kriminale në Kolumbi ka çuar në formimin e aleancave të reja ndërmjet organizatave kriminale. Konsorciumet etnike shqiptare dhe ato të Ballkanit Perëndimor, në veçanti, luajnë tani një rol kryesor në furnizimin e sasive të mëdha të kokainës. Në Ballkan, ngarkesa të mëdha kokaine mbërrijnë nga Amerika e Jugut, në rrugë detare, siç dëshmohet nga konfiskimet e konsiderueshme të kryera në Shqipëri dhe Serbi.

Marrë dhe përshtatur nga Il CORRIERE

pablo escobar piazza della repubblica brescia ndrangheta

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë