LIVE UPDATES
Bota

SHBA/ Arkansas bëhet shteti i parë që ndalon trajtimet gjinore për të rinjtë trans

7 Prill 2021, 13:15 Nga DOSJA
SHBA/ Arkansas bëhet shteti i parë që ndalon trajtimet gjinore

SHBA: Guvernatori i shtetit të Arkansas, Asa Hutchinson, kishte vënë veton mbi ligjin të hënën pas lutjeve të pediatërve, punonjësve socialë dhe prindërve të të rinjve trans të cilët thanë se masa do të dëmtonte një komunitet tashmë në rrezik për depresion dhe vetëvrasje.

Ndalimi u kundërshtua nga disa grupe mjekësore dhe të mirëqenies së fëmijëve, përfshirë Akademinë Amerikane të Pediatrisë. Ky ndalim ndalon mjekët që të sigurojnë trajtim hormonal të gjinisë, bllokues të pubertetit ose operacion të çdo personi nën 18 vjeç, ose t’i referojnë ato tek ofruesit e tjerë për trajtimin. Trajtimet sipas ekspertëve janë pjesë e një procesi që mund të përmirësojë shëndetin mendor të të rinjëve.

Kundërshtarët e masës janë zotuar të padisin për të bllokuar ndalimin përpara se ajo të hyjë në fuqi këtë verë.

“Ky legjislacion vazhdon gjërat që ne dimë se janë të dëmshme për rininë trans”, -tha Dr Robert Garofalo, drejtori i departamentit të ilaçeve të adoleshentëve dhe të rinjve në spitalin e fëmijëve Lurie në Çikago, duke folur në një konferencë për shtyp raportuar nga The Guardian, të mbajtur nga Fushata e të Drejtave të Njeriut.

”Ata nuk janë vetëm anti-trans. Ata janë anti-shkencë. Ata janë shëndetësor anti-publik ”,-vijoi më tej Dr Garofalo.

Guvernatori Hutchinson gjithashtu nënshkroi së fundmi legjislacion që lejon mjekët të refuzojnë të trajtojnë dikë për shkak të kundërshtimeve morale ose fetare.

Fushata e të Drejtave të Njeriut, grupi më i madh i të drejtave të LGBTQ, tha se më shumë se 100 fatura janë depozituar në shtëpitë e shtetit përreth vendit që synojnë komunitetin trans. Ndalime të ngjashme trajtimi janë propozuar në të paktën 20 shtete.

Clarke Tucker, një ligjvënës Demokrat që kundërshtoi këtë masë tha-“Ajo që unë shoh, ky projektligj, është ngacmimi më i fuqishëm përsëri për njerëzit më të rrezikuar në shtetin tonë.”

(f.i/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota arkansas asa hutchinson clarke tucker arkansas asa hutchinson clarke tucker

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni