LIVE UPDATES
Art&Argëtim

BAFTA Awards 2024/ Oppenheimer rrëmben 7 çmime, Barbie pëson zhgënjimin e radhës

Shtatë nga 77-të çmimet e Akademisë Britanike të Filmit forcojnë statusin e fimit në fjalë para Oscars muajin e ardhshëm.

19 Shkurt 2024, 07:28 Nga M.B
BAFTA Awards 2024/ Oppenheimer rrëmben 7 çmime, Barbie pëson
Margot Robbie dhe Cillian Murphy

BRITANI- Epika e bombës atomike "Oppenheimer" fitoi shtatë çmime në "BAFTA Awards 2024", duke përfshirë filmin, regjisorin dhe aktorin më të mirë. Shtatë nga 77-të çmimet e Akademisë Britanike të Filmit forcojnë statusin e fimit në fjalë para Oscars muajin e ardhshëm. Epika historike "Killers of the Flower Moon", filmi biografik i Leonard Bernstein, "Maestro", histori dashurie e mbushur me pikëllim "Të gjithë ne të huajt" dhe drama e luftës së klasave "Saltburn", të gjitha nuk fituan asgjë pavarësisht nominimeve të shumta.

Filmi "Barbie", me fitimet më të mëdha të vitit, doli gjithashtu bosh nga pesë nominime. Regjisorja e Barbie, Greta Gerwig, nuk arriti të nominohej për regjinë as për çmimet BAFTA, as për Oscar, në atë që u pa nga shumë si një mohim i madh.

Fantazia gotike "Poor Things" mori pesë çmime dhe drama e Holokaustit "The Zone of Interest" fitoi tre. Regjisori me origjinë britanike Christopher Nolan fitoi regjisorin e tij të parë më të mirë BAFTA për Oppenheimer dhe interpretuesi irlandez Cillian Murphy fitoi çmimin për aktorin më të mirë për rolin e fizikantit J. Robert Oppenheimer, babait të bombës atomike. Murphy tha se ishte mirënjohës që luante një "karakter të tillë kolosal me nyje, kompleks." Nolan vuri në dukje se armët bërthamore janë "një temë nihiliste dhe filmi në mënyrë të pashmangshme e pasqyron këtë". Oppenheimer kishte 13 nominime kryesuese në fushë, por humbi rekordin e nëntë trofeve, të vendosur në 1971 nga Butch Cassidy dhe Sundance Kid. Ai fitoi garën e filmit më të mirë kundër Poor Things, Killers of the Flower Moon, Anatomy of a Fall dhe The Holdovers. Oppenheimer gjithashtu mori trofe për montazh, kinematografi dhe partiturë muzikore, si dhe çmimin e aktorit më të mirë dytësor për Robert Downey Jr., i cili luajti kreun e Komisionit të Energjisë Atomike, Lewis Strauss.

berbie bafta margot robbie

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni