LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Dominon "Oppenheimer", del lista e plotë e fituesve "BAFTA 2024"

Vitin e kaluar, "All Quiet on the Western Front" arriti numrin rekord të nominimeve në BAFTA me një total prej shtatë fitoresh, duke përfshirë filmin më të mirë, regjinë më të mirë dhe skenarin më të mirë të adaptuar.

18 Shkurt 2024, 21:34 Nga r.ll
Dominon "Oppenheimer", del lista e plotë e fituesve "BAFTA
cmimet bafta

BRITANI- “Dhe BAFTA shkon për… Oppenheimer ”. Këto fjalë janë përmendur nga prezantuesit e ceremonisë së çmimeve të filmit BAFTA gjithsej shtatë herë në Londër të dielën në ceremoninë e organizuar nga aktori skocez David Tennant. 

Vitin e kaluar, "All Quiet on the Western Front" arriti numrin rekord të nominimeve në BAFTA me një total prej shtatë fitoresh, duke përfshirë filmin më të mirë, regjinë më të mirë dhe skenarin më të mirë të adaptuar.

Ceremonia e 77-të e çmimeve të filmit BAFTA filloi të dielën vonë pasdite me orën lokale. Kryetarja e BAFTA-s, Sara Putt përshëndeti të pranishmit dhe Princin William, Princin e Uellsit, i cili është dhe president i BAFTA-s në audiencë dhe i uroi shëndet të mirë gruas së tij Kate Middleton dhe mbretit Charles III.

Putt tha gjithashtu se viti i kaluar ka qenë një nga sfidat e mëdha për industrinë e tyre dhe botën, por ajo shtoi me kënaqësi se audienca rizbuloi kinematë, të nxitur nga Barbenheimer.

LISTA E PLOTË E FITUESVE "BAFTAS 2024":

Filmi më i mire

Anatomy of a Fall
The Holdovers
Killers of the Flower Moon
Oppenheimer – FITUES
Poor Things

Filmi i shquar britanik

All of Us Strangers
How to Have Sex
Napoleon
The Old Oak
Poor Things
Rye Lane
Saltburn
Scrapper
Wonka
The Zone of Interest – FITUES!

Debutim i jashtëzakonshëm nga një shkrimtar, regjisor apo producent britanik

Blue Bag Life – Lisa Selby (director), Rebecca Lloyd-Evans (director, producer), Alex Fry (producer)
Bobi Wine: The People’s President – Christopher Sharp (director) [also directed by Moses Bwayo]
Earth Mama – Savanah Leaf (writer, director, producer), Shirley O’Connor (producer), Medb Riordan (producer) – FITUES!
How to Have Sex – Molly Manning Walker (writer, director)
Is There Anybody Out There? – Ella Glendining (director)

Filmi më i mirë jo në gjuhën angleze

20 Days in Mariupol
Anatomy of a Fall
Past Lives
Society of the Snow
The Zone of Interest – FITUES!

Dokumentari më i mirë

20 Days in Mariupol – FITUES!
American Symphony
Beyond Utopia
Still: A Michael J Fox Movie
Wham!

Filmi më i mirë i animuar

The Boy and the Heron – FITUES!
Chicken Run: Dawn of the Nugget
Elemental
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Regjisori më i mirë

Andrew Haigh, All of Us Strangers
Justine Triet, Anatomy of a Fall
Alexander Payne, The Holdovers
Bradley Cooper, Maestro
Christopher Nolan, Oppenheimer – FITUES!
Jonathan Glazer, The Zone of Interest

Skenari më i mirë origjinal

Anatomy of a Fall – FITUES!
Barbie
The Holdovers
Maestro
Past Lives

Skenari më i mirë i përshtatur

All of Us Strangers
American Fiction – FITUES!
Oppenheimer
Poor Things
The Zone of Interest

Aktorja më e mirë kryesore

Fantasia Barrino, The Color Purple
Sandra Hüller, Anatomy of a Fall
Carey Mulligan, Maestro
Vivian Oparah, Rye Lane
Margot Robbie, Barbie
Emma Stone, Poor Things – FITUES!

Aktori më i mirë kryesor

Bradley Cooper, Maestro
Colman Domingo, Rustin
Paul Giamatti, The Holdovers
Barry Keoghan, Saltburn
Cillian Murphy, Oppenheimer – FITUES!
Teo Yoo, Past Lives

Aktorja më e mirë dytësore

Emily Blunt, Oppenheimer
Danielle Brooks, The Color Purple
Claire Foy, All of Us Strangers
Sandra Hüller, The Zone of Interest
Rosamund Pike, Saltburn
Da’Vine Joy Randolph, The Holdovers – FITUES!

Aktori më i mirë dytësor

Robert De Niro, Killers of the Flower Moon
Robert Downey Jr, Oppenheimer – FITUES!
Jacob Elordi, Saltburn
Ryan Gosling, Barbie
Paul Mescal, All of Us Strangers
Dominic Sessa, The Holdovers


Kasti më i mirë

All of Us Strangers
Anatomy of a Fall
The Holdovers – FITUES!
How to Have Sex
Killers of the Flower Moon

Kinematografia më e mirë

Killers of the Flower Moon
Maestro
Oppenheimer – FITUES!
Poor Things
The Zone of Interest

Redaktimi më i mirë

Anatomy of a Fall
Killers of the Flower Moon
Oppenheimer – FITUES!
Poor Things
The Zone of Interest

Kostumografia më e mirë

Barbie
Killers of the Flower Moon
Napoleon
Oppenheimer
Poor Things – FITUES!

Grimi dhe flokët më të mirë

Killers of the Flower Moon
Maestro
Napoleon
Oppenheimer
Poor Things – FITUES!

Rezultati më i mirë origjinal

Killers of the Flower Moon
Oppenheimer – FITUES!
Poor Things
Saltburn
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Dizajni më i mirë i prodhimit

Barbie
Killers of the Flower Moon
Oppenheimer
Poor Things – FITUES!
The Zone of Interest

Tingulli më i mirë

Ferrari
Maestro
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
Oppenheimer
The Zone of Interest – FITUES!

Efektet më të mira vizuale speciale

The Creator
Guardians of the Galaxy Vol 3
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
Napoleon
Poor Things
– FITUES!

Animacioni më i mirë britanik i shkurtër

Crab Day – FITUES!
Visible Mending
Wild Summon

Filmi më i mirë britanik i shkurtër

Festival of Slaps
Gorka
Jellyfish and Lobster – FITUES!
Such a Lovely Day
Yellow

Çmimi EE Rising Star (i votuar nga publiku)

Phoebe Dynevor
Ayo Edebiri
Jacob Elordi
Mia McKenna-Bruce – FITUES!
Sophie Wilde

bafta 2024 britani

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni