LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Kjo është pyetja që ka vendosur rekorde kërkimi në Google, ëndrra më e çuditshme që shohin njerëzit

Kërkimet për "Pse po ëndërroj për ish-in tim" u rritën me 2,450% mahnitëse nga viti 2020 në 2021, pasi britanikët u përpoqën të kuptonin se përse ëndërronin për një person me të cilin kanë pasur marrëdhënie më herët.

15 Gusht 2022, 12:55 Nga k.m.
Kjo është pyetja që ka vendosur rekorde kërkimi në
Foto ilustruese

BRITANI E MADHE- Në vitin 2021, hulumtimi nga agjencia e marketingut dixhital AGY47 zbuloi se kërkimet në Google për "pse vazhdoj të shoh ëndrra të çuditshme" u rritën me 200% krahasuar me një vit më parë. Por njëra është më e rëndomta.

Të gjithë pyesin për shpjegimin e kësaj ëndrre.  

"Pse e shoh në ëndërr ishin tim?"

Lajmi i mirë është: nuk jeni të vetmit. Kërkimet për "Pse po ëndërroj për ish-in tim" u rritën me 2,450% mahnitëse nga viti 2020 në 2021, pasi britanikët u përpoqën të kuptonin se përse ëndërronin për një person me të cilin kanë pasur marrëdhënie më herët.

“Të ëndërrosh për ish-in tënd mund të jetë në mënyrë metaforike ëndërrim i kohëve të kaluara dhe pikëllim për humbjen e atyre kohërave. Nëse ndiheni sikur ish-i juaj ju ka ‘braktisur’, mund të ketë të bëjë me vetëpranimin. Nëse keni qenë të dominuar në marrëdhënie, mund të jetë një kujtesë për të rimarrë fuqinë tuaj dhe pohoni ndjenjën tuaj të forcës.”

Sipas studimit, ëndrra e dytë më e zakonshme e bllokimit ishte ëndërrimi i rënies, me një rritje të madhe prej 600% në kërkimet për "çfarë do të thotë kur ëndërroni veten duke rënë".

"Rënia mund të jetë për të qenë të pasigurt, jashtë kontrollit, të mbingarkuar ose sikur kontrolli të është hequr nga duart. Ju mund të keni humbur besimin në veten tuaj ose të jeni ndjerë në ankth, të gjitha këto kanë kuptim pasi jeta normale është hequr përkohësisht.”

Pse po ëndërroj që më bien dhëmbët dhe flokët?

"Humbja dhe rënia e dhëmbëve mund të jetë shenjë për moskuptimin e plotë të një situate, mbi të folurit dhe thënien e tepërt ose diçka që i vjen fundi papritur. Mund të ketë të bëjë gjithashtu me humbjen e fuqisë, përballjen me një formë humbjeje, të qenit i pavendosur ose reflektimi se si e shihni pamjen tuaj fizike.”/ glamourmagazine.co.uk

shpjegimi i endrrave

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE