LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Raporti i FBI konfirmoi se Baldwin e shtypi këmbëzën, policia mund të rihapë hetimet për vrasje në setin e "Rust"

Testimi i shkarkimit aksidental përcaktoi se arma e zjarrit e përdorur në të shtënat, një revole me një veprim të kalibrit 0.45 Colt (.45 Long Colt) F.lli Pietta, nuk mund të kishte qëlluar pa u tërhequr këmbëza, tregon raporti i FBI.

14 Gusht 2022, 10:15 Nga d.a.
Raporti i FBI konfirmoi se Baldwin e shtypi këmbëzën, policia
Alec Baldwin

SHBA- Arma e përdorur në të shtënat fatale në setin e filmit "Rust" nuk mund të ishte qëlluar pa e tërhequr këmbëzën, sipas një raporti mjekoligjor të FBI-së të marrë të premten nga ABC News.

Testimi i shkarkimit aksidental përcaktoi se arma e zjarrit e përdorur në të shtënat, një revole me një veprim të kalibrit 0.45 Colt (.45 Long Colt) F.lli Pietta, nuk mund të kishte qëlluar pa u tërhequr këmbëza, tregon raporti i FBI.

"Me çekiçin në pozicionet çerek dhe gjysmë, arma nuk mund të bëhej të qëllonte pa një tërheqje të këmbëzës, ndërsa komponentët e brendshëm të punës ishin të paprekura dhe funksionale", thuhej në raport.

Në një intervistë me George Stephanopoulos të ABC-së në dhjetor, Baldwin tha se ai nuk e tërhoqi këmbëzën në armë.

"Këmbëza nuk u tërhoq. Unë nuk e tërhoqa këmbëzën."-tha ai.

Raporti mjeko-ligjor është pjesë e një hetimi penal për të shtënat në skenë. Zyra e Sherifit të Qarkut Santa Fe, e cila drejton hetimin e vrasjes, mori raportin dhe dokumentet e tjera të FBI-së në lidhje me të shtënat në fillim të këtij muaji, tha zyra e sherifit të enjten.

Dokumentet janë shqyrtuar nga Zyra e Hetuesit Mjekësor në New Mexico, e cila e ka klasifikuar vdekjen e Hutchins si një aksident, tregon një raport postmortem.

"Vdekja u shkaktua nga një plagë me armë zjarri në gjoks. Shqyrtimi i raporteve të disponueshme të zbatimit të ligjit nuk tregoi asnjë demonstrim bindës se arma e zjarrit ishte e mbushur qëllimisht me municion të vërtetë në shesh. Bazuar në të gjitha informacionet e disponueshme, duke përfshirë mungesën e qëllimit të dukshëm për të shkaktuar dëm ose vdekje, mënyra e vdekjes klasifikohet më së miri si aksident.", thuhej në raport. 

Prokurori lokal i qarkut ende nuk ka marrë ndonjë vendim për akuzën në këtë rast. Detektivët janë duke pritur të dhënat telefonike nga Baldwin si pjesë e hetimit të tyre, tha të enjten zyra e sherifit.

Aktori Alec Baldwin qëlloi kineasten Halyna Hutchins në xhirimet e "Western", të cilin ai po prodhonte dhe luante, vitin e kaluar. Aktori besonte se po përdorte një "armë fiktive" dhe pa municion të vërtetë, kur ajo shpërtheu dhe një plumb i vërtetë goditi Hutchins, duke e vrarë atë. Nga të shtënat mbeti i plagosur edhe regjisori i filmit, Joel Souza.

alec baldwin joel souza halyna hutchins

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive