LIVE UPDATES
Art&Argëtim

"Të përfitosh nga një artist tjetër është e padrejtë", Kanye West paditet për vjedhjen e disa vargjeve të këngës "Flowers"

Botuesi i Jefferson, Ultra International Music Publishing, paraqiti një ankesë në Gjykatën e Qarkut të Nju Jorkut të mërkurën. Pionieri i muzikës House, Jefferson, vjen nga vendlindja e Kanye, Chicago dhe performoi në Glastonbury fundjavën e kaluar.

1 Korrik 2022, 12:39 Nga d.a.
"Të përfitosh nga një artist tjetër është e
Kanye

SHBA- Kanye West është paditur për marrjen e disa pjesëve muzikore të një kënge nga një muzikant legjendar pa leje në albumin në Donda 2. Reperi akuzohet se ka përdorur një pjesë të hitit të vitit 1986 të Marshall Jefferson, 'Move Your Body', të paktën 22 herë në këngën e tij 'Flowers.'

Sipas BBC, botuesi i Jefferson, Ultra International Music Publishing, paraqiti një ankesë në Gjykatën e Qarkut të Nju Jorkut të mërkurën. Pionieri i muzikës House, Jefferson, vjen nga vendlindja e Kanye, Chicago dhe performoi në Glastonbury fundjavën e kaluar.

Kënga e tij 'Move Your Body' u publikua nga Trax Records në 1986 dhe arriti kulmin në vendin e 34 në tabelën e shitjeve të këngëve të këngëve të Billboard.

"Më kanë marrë mijëra herë kampione. Ka një mënyrë të drejtë dhe një mënyrë të gabuar për ta bërë këtë. Të bësh punë nga një artist tjetër, një artist zezak, një koleg Chicagoan pa u pranuar është zhgënjyese"- tha ai për Radio 1 Newsbeat.

Padia thotë se Kanye dhe ekipi i tij patën diskutime me përfaqësuesit e Jefferson ku ata pranuan se kishin marrë mostra 'Move Your Body' te 'Flowers'. Por ajo pretendon se reperi nuk ka marrë një licencë, që do të thoshte se Jefferson ishte paguar për përdorimin e këngës së tij.

Padia thotë se 'Flowers' thuhet se ka të bëjë me ish-gruan e Kanye, Kim Kardashian, peticioni i së cilës për t'i dhënë fund martesës së tyre u miratua në mars. Një avokat i Ultra International, i cili zotëron të drejtat për këngën e Jefferson, tha se ata nuk kishin asgjë për të shtuar dhe padia foli vetë.

Ata po kërkojnë që fitimet dhe dëmet të përcaktohen në një gjykim ose dëmshpërblimet maksimale ligjore prej 150,000 dollarë për shkelje. Kanye, i cili ka ndryshuar ligjërisht emrin e tij në Ye, publikoi Donda 2 në shkurt ekskluzivisht përmes Stem Player-it të tij, një pajisje dore që lejon përdoruesit të izolojnë dhe rikombinojnë pjesët e këngëve.

Padia thotë se ai pretendoi se kishte fituar 2.2 milion dollarë (1.8 milion £) nga shitjet e Stem Player në vetëm një ditë pas publikimit. Reperi u padit në maj nga një pastor i Teksasit i quajtur David Paul Moten për pretendimin se kishte marrë një nga predikimet e tij pa leje. Ai gjithashtu është paditur në të kaluarën për mostrat e përdorura në këngët Yeezus New Slaves dhe Bound 2, por të dyja u zgjidhën jashtë gjykatës.

 

paditet kanye west marshall jefferson

Sondazh

Poll

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës