LIVE UPDATES
Bota

Bota reflekton mbi trashëgiminë që la heroi i anti-aparteidit, Desmond Tutu

27 Dhjetor 2021, 07:07 Nga DOSJA
Bota reflekton mbi trashëgiminë që la heroi i anti-aparteidit,

AFRIKË E JUGUT – Vdes në moshën 90 vjeçare kryepeshkopi i Afrikës së Jugut Emeritus Desmond Tutu. Laureati i çmimit Nobel për paqen njihej në mbarë botën për aktivizmin kundër aparteidit dhe si një mbrojtës i të drejtave të njeriut. Vdekja e tij u njoftua të dielën nga Presidenti i Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa.

Emeritus Desmond Tutu ishte shumë më tepër se një udhëheqës shpirtëror. Ai e kaloi jetën e tij duke mbrojtur të drejtat civile dhe duke folur kundër padrejtësive, korrupsionit e shtypjes.

Ai donte që çdo qenie njerëzore në Tokë të përjetonte lirinë, paqen dhe gëzimin që të gjithë ne mund të gëzojmë nëse e respektojmë realisht njëri-tjetrin. Dhe për shkak se adhuronte Zotin, ai nuk i frikësohej askujt. Ai përmendte gabime kudo që shihte dhe nga kushdo që ishin kryer”, tha Thabo Makgoba kryepeshkopi anglikan i Keip Taunit.

Në vitin 1984 Emeritus Desmond Tutu u nderua me çmimin Nobel për Paqe për aktivizmin e tij kundër regjimit racist të aparteidit të Afrikës së Jugut.

Ai strehoi Nelson Mandelën ditën e parë të lirimit të tij nga burgu.

Më pas, kryepeshkopi e prezantoi atë (Nelson Mandelën) para publikut si presidentin e parë me ngjyrë të vendit në vitin 1994.

Emeritus Desmond Tutu ishte në krye të procesit të shërimit të vendit pas aparteidit. Ai kryesoi Komisionin e së Vërtetës dhe Pajtimit, gjatë seancave të së cilit u dëgjuan rrëfime të tmerrshme e padrejtësi.

Pavarësisht vështirësive me të cilat u përball, Emeritus Desmond Tutu do të mbahet mend për aktivizmin e tij paqësor dhe aftësinë për të falur.

Reagojnë udhëheqësit botërorë

Presidenti Joe Biden shprehu pikëllimin e tij për largimin nga jeta të Desmond Tutut, mbrojtësit të të drejtave të njeriut, i cili ndihmoi në rrëzimin e aparteidit.

Në një deklaratë Presidenti dhe Zonja e Parë Jill Biden, thanë se u trishtuan shumë kur mësuan për vdekjen e tij.

Guximi dhe qartësia morale e tij ndihmuan për të frymëzuar angazhimit tonë për të ndryshuar politikën amerikane ndaj regjimit represiv të aparteidit në Afrikën e Jugut“, thuhej ndër të tjera në deklaratën e tyre.

Ish-Presidenti i SHBA-së, Barack Obama e quajti Emeritus Desmond Tutun “një këshilltar, mik e busull morale për të e shumë të tjerë”.

Dalai Lama tha se Tutu “ishte tërësisht i përkushtuar për t’u shërbyer vëllezërve dhe motrave të tij për një të mirë më të madhe, të përbashkët”.

Jam thellësisht i pikëlluar për vdekjen e Kryepeshkopit Desmond Tutu. Ai ishte një figurë e rëndësishme në luftën kundër aparteidit dhe në luftën për të krijuar një Afrikë të re të Jugut. Ai do të mbahet mend për udhëheqjen e tij shpirtërore dhe humorin e mirë e të papërmbajtshëm”, tha Kryeministri britanik Boris Johnson.

Asnjë fjalë nuk e ilustron më mirë shërbimin e tij sesa tre gjëra për të cilat ai kontribuoi: dashuri, liri dhe dhembshuri. Ai i ruajti vlerat e tij në luftën e gjatë për t’i dhënë fund aparteidit në Afrikën e Jugut, në rolin udhëheqës të fushatës kombëtare për të vërtetën dhe pajtimin si dhe në rolin e tij si qytetar i botës. Ngrohtësia dhe dhembshuria e tij na ofruan një mesazh shpirtëror që është i përjetshëm”, tha ish-Presidenti i SHBA-së Jimmy Carter.

Ai kurrë nuk kishte frikë t’i tregonte shkelësit e të drejtave të njeriut pavarësisht se kush ishin ata.Trashëgimia e tij duhet të nderohet duke vazhduar punën e tij për të siguruar barazi për të gjithë”, tha Drejtoresha Ekzekutive e ‘Amnesty International’ në Afrikën e Jugut, Shenilla Mohamed. (VOA)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota afrike e jugut desmond tutu afrike e jugut desmond tutu

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë