LIVE UPDATES
Bota

Bastisja e vilën në Mar-A-Lago të Trump, avokatët e tij dhe prokurorët u përballën në një seancë të fshehtë

CNN vuri re avokatët, duke përfshirë James Trusty, Evan Corcoran dhe Lindsey Halligan për Trump, dhe prokuroren Julie Edelstein dhe disa të tjerë nga Departamenti i Drejtësisë që dihet se janë në këtë çështje, duke shkuar në një procedurë të mbyllur para kryegjyqtarit Beryl Howell në federale. gjykata të enjten.

27 Tetor 2022, 20:15 Nga d.a.
Bastisja e vilën në Mar-A-Lago të Trump, avokatët e tij dhe
Trump

SHBA- Ekipi mbrojtës ligjor i ish-presidentit Donald Trump dhe prokurorët që trajtojnë hetimin e dokumenteve të Mar-a-Lago u takuan në gjykatën federale në Uashington, DC, të enjten në mëngjes në një mosmarrëveshje të fshehtë lidhur me hetimin e paprecedentë.

CNN vuri re avokatët, duke përfshirë James Trusty, Evan Corcoran dhe Lindsey Halligan për Trump, dhe prokuroren Julie Edelstein dhe disa të tjerë nga Departamenti i Drejtësisë që dihet se janë në këtë çështje, duke shkuar në një procedurë të mbyllur para kryegjyqtarit Beryl Howell në federale. gjykata të enjten.

Paraqitja e tyre në Uashington është e dukshme sepse ky ekip ligjor zakonisht paraqitet në gjykatë në Florida ose Nju Jork për hetimin e dokumenteve. Zhvillimi është shenja më e fundit e prokurorëve që përpiqen të çojnë përpara hetimet e tyre në trajtimin e dokumenteve nga presidenca Trump pasi ai u largua nga detyra.

Avokatët e Trump refuzuan t'u tregonin gazetarëve në vendngjarje pse ishin në gjykatë. Megjithëse sfidat e Trump për kërkimin dhe kapjen e Mar-a-Lago në gusht kanë qenë para gjykatësve në Florida, një juri e madhe federale në Uashington, DC, duket se po merret me hetimin penal për pengimin e drejtësisë dhe keqpërdorimin e të dhënave, përfshirë sekretet e sigurisë kombëtare.

Këshilltari i ngushtë i Trump, Kash Patel, i cili është caktuar të punojë me të dhënat e tij pas presidencës, u paraqit më parë para kësaj jurie të madhe dy javë më parë dhe mori Amendamentin e Pestë, duke refuzuar t'u përgjigjej pyetjeve, një tjetër shenjë e prokurorëve që vazhdojnë të ndërtojnë çështjen e tyre.

Përveç kësaj, Departamenti i Drejtësisë ka kërkuar që të gjitha të dhënat e ndjeshme që mund të jenë ende në posedim të Trump, t'i kthehen qeverisë federale.

Howell, i Gjykatës së Qarkut të SHBA në DC, zakonisht trajton mosmarrëveshjet që lindin në lidhje me procedurat e jurisë së madhe, të cilat mbahen të fshehta.

Një zgjidhje e mundshme për çështjen e njohur që avokatët Trump po i përgjigjen në hetimin e Mar-a-Lago mund të përfshijë Departamentin e Drejtësisë që t'i kërkojë një gjyqtari të lëshojë një urdhër që detyron ekipin Trump të punojë me DOJ për të rregulluar një kërkim tjetër.

donald trump james trusty fbi kontrollon shtepine e trump evan corcoran lindsey halligan

Sondazh

Poll

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet