LIVE UPDATES
Bota

Blinken i kërkon administratës të shmangë përdorimin e përemrave si "baba-nënë" apo "djali-vajza"

Në një memorandium të brendshme të fundit, Anthony Blinken udhëzoi punonjësit e Departamentit të Shtetit që të shmangnin përdorimin e termave gjinorë si "nënë" dhe "baba".

23 Shkurt 2024, 21:44 Nga S.N
Blinken i kërkon administratës të shmangë përdorimin e
Anthony Blinken

SHBA- Mes krizave në mbarë botën, vëmendja e Sekretarit Amerikan të Shtetit është kthyer tek përdorimi korrekt i përemrave dhe shmangia e shprehjeve që u referohen dy gjinive, theksojnë kundërshtarët e tij politikë. Në një memorandium të brendshme të fundit, Anthony Blinken udhëzoi punonjësit e Departamentit të Shtetit që të shmangnin përdorimin e termave gjinorë si "nënë" dhe "baba".

Memorandumi, i publikuar në fillim të shkurtit, thekson se gjinia është një konstrukt social dhe se identiteti gjinor i një personi mund ose nuk mund të korrespondojë me seksin që i është caktuar në lindje.

Gjithashtu, siç raportohet nga New York Post, Blinken inkurajoi kolegët e tij të Departamentit të Shtetit që të përdorin gjuhën neutrale gjinore sa herë që është e mundur për të treguar respekt dhe për të shmangur keqkuptimet. Ajo gjithashtu sugjeroi që punëtorët të specifikojnë përemrat e tyre të preferuar ajo/ajo, ai/ai, ata/ato në email dhe kur prezantohen në takime.

Supozimi i identitetit gjinor të një personi thjesht bazuar në pamjen ose emrin e tij "mund të jetë problematik" dhe të përcjellë një "mesazh të dëmshëm përjashtimi", thotë Blinken. Terma të tillë si "fuqi punëtore", "ju djema", "zonja dhe zotërinj", "djali/bija" dhe "burri/gruaja" "gruaja".“A është kjo me të cilën Sekretari i Shtetit po humb kohën e tij ndërsa planeti po digjet? pyet New York Post, e cila përgjithësisht ka mbajtur një qëndrim opozitar kundër administratës Biden.

“Ndërsa Irani po rritet, ndërsa Putini po vret disidentët e burgosur dhe Hamasi po bën një luftë gjenocidale kundër Izraelit?” pyet komenti, duke vazhduar: Zoti Ministër, ju duhet të përqendroheni në atë që ka vërtet rëndësi për të çuar përpara interesat e Amerikës jashtë vendit. Mos i qortoni punonjësit tuaj se identiteti gjinor mund të jetë i rrjedhshëm, ndaj qëndroni të sintonizuar dhe mbështetni ndryshimet në përemrat.

anthony blinken shba

Sondazh

Poll

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES