LIVE UPDATES
Bota

Depot me me armë ruse në shënjestër të Ukrainës, rriten shqetësimet për centralin bërthamor

Zyrtarët ukrainas raportuan se më shumë depo armësh ruse janë shënjestruar nga ushtria e vendit, mes shqetësimeve në rritje për sigurinë mbi një central bërthamor të pushtuar nga Rusia në jug të Ukrainës.

14 Gusht 2022, 23:10 Nga DOSJA
Depot me me armë ruse në shënjestër të Ukrainës,
Ukrainë

Ukraina synon më shumë depo armësh ruse ndërsa frika për sigurinë rritet në termocentralin bërthamor të pushtuar nga Rusia

Zyrtarët ukrainas raportuan se më shumë depo armësh ruse janë shënjestruar nga ushtria e vendit, mes shqetësimeve në rritje për sigurinë mbi një central bërthamor të pushtuar nga Rusia në jug të Ukrainës.

Depo "të mëdha" të armëve në rajonin e Hersonit janë shkatërruar gjatë natës, tha më 14 gusht Yuri Sobolevskiy, nënkryetari i parë i këshillit rajonal të Hersonit.

"Ka informacione të konfirmuara për shkatërrimin e objekteve si në Nova Kakhovka ashtu edhe në Muzikyvka. Aty ndodheshin magazina mjaft të mëdha ushtarake me armë dhe municione. Aty ishin ruajtur edhe pajisje ushtarake", tha ai për mediat ukrainase.

Për disa javë, ushtria e Ukrainës është përpjekur të hedhë bazat për një kundërofensivë për të rimarrë rajonin Hherson të Ukrainës jugore, i cili kufizohet me Krimenë dhe ra në duart e rusëve menjëherë pas pushtimit të 24 shkurtit.

Një zyrtar lokal ukrainas raportoi më 13 gusht se një sulm ukrainas kishte dëmtuar urën e fundit funksionale mbi lumin Dnieper, duke dëmtuar edhe më tej linjat e furnizimit rus.

Ndërkohë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka paralajmëruar forcat ruse që të mos përdorin termocentralin bërthamor të Zaporizhjas për qëllime ushtarake.

“Çdo ushtar rus që ose qëllon në uzinë, ose qëllon duke përdorur uzinën si mbulesë, duhet të kuptojë se ai bëhet një objektiv i veçantë për agjentët tanë të inteligjencës, për shërbimet tona speciale, për ushtrinë tonë”, tha Zelensky në fjalimin e tij të natës më 13 gusht.

Presidenti ukrainas tha se bombardimet e fundit në uzinë kanë rritur kërcënimin e një rrjedhje rrezatimi dhe ai tha se diplomatët ukrainas dhe shtetet partnere "do të bëjnë gjithçka për të siguruar" që sanksionet e reja të bllokojnë industrinë bërthamore ruse.

Zaporizhja është centrali më i madh bërthamor në Evropë dhe në të gjenden gjashtë nga 15 reaktorët që gjenden në Ukrainë.

Forcat ruse e kanë nën kontroll këtë central që nga ditët e para të pushtimit në Ukrainë.

Zelensky, i cili nuk dha asnjë detaj, përsëriti akuzat se Rusia po e përdorte centralin si shantazh bërthamor.

G7 i ka bërë thirrje Moskës që të tërheqë forcat e saj nga ky central.

Agjencia e inteligjencës mbrojtëse e Ukrainës më 13 gusht paralajmëroi për "provokime" të reja ruse rreth uzinës, ndërsa kryetari i bashkisë së qytetit ku ndodhet uzina tha se kishte granatime të reja ruse.

Por, një zyrtar lokal i instaluar nga Rusia, Vladimir Rogov, shkroi në Telegram se forcat ukrainase po bombardonin centralin.

Kreu i agjencisë bërthamore të OKB-së, Rafael Grossi, paralajmëroi më 11 gusht se aktiviteti ushtarak "shumë alarmues" në centralin bërthamor të Zaporizhja mund të çojë në pasoja të rrezikshme për rajonin dhe bëri thirrje për t'i dhënë fund sulmeve.

Grossi i kërkoi Rusisë dhe Ukrainës, të cilat fajësojnë njëra-tjetrën për sulmet në central, të lejojnë menjëherë ekspertët bërthamorë të vlerësojnë dëmet dhe të vlerësojnë sigurinë dhe sigurinë në kompleksin e gjerë bërthamor ku situata "është përkeqësuar shumë shpejt".

Në fushëbetejë, Ministria ruse e Mbrojtjes pretendoi më 13 gusht se kishte marrë kontrollin e plotë të Pisky, një fshat në periferi të Donjeckut, ndërsa komanda ushtarake e Ukrainës tha se "luftimet e ashpra" vazhduan në fshat.

Trupat ruse dhe rebelët e mbështetur nga Kremlini po përpiqen të kapin zonat e kontrolluara nga ukrainasit në veri dhe perëndim të qytetit të Donjeck, por ushtria ukrainase tha më 13 gusht se forcat e saj kishin parandaluar një avancim brenda natës drejt qyteteve më të vogla të Bakhmut dhe Avdiyivka.

Marrë nga REL

ukraine lufta rusi-ukraine

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE