LIVE UPDATES
Bota

Ukraina paralajmëron ushtarët rusë në centralin bërthamor, Zelenskyy: Mos u bëni objektivat tanë!

Trupat ruse morën nën kontroll objektin bërthamor të Zaporizhzhias në Ukrainën jugore në fillim të luftës, por ai vazhdon të mbahet në funksionim nga teknikë ukrainas.

14 Gusht 2022, 22:27 Nga DOSJA
Ukraina paralajmëron ushtarët rusë në centralin
Volodymyr Zelenskyy

UKRAINË- Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskiy paralajmëroi ushtarët rusë që godasin centralin më të madh bërthamor të Evropës ose e përdorin atë si bazë nga ku të hapin zjarr se do të bëhen "objektiva" të forcave ukrainase.

Trupat ruse morën nën kontroll objektin bërthamor të Zaporizhzhias në Ukrainën jugore në fillim të luftës, por ai vazhdon të mbahet në funksionim nga teknikë ukrainas.

Mes shqetësimeve për një katastrofë të mundshme bërthamore për shkak të goditjeve që kanë rifilluar atje gjatë ditëve të fundit, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres ka bërë thirrje për krijimin e një zone të çmilitarizuar. Ukraina dhe Rusia fajësojnë njëra-tjetrën për sulmet me granata.

"Çdo ushtar rus që ose qëllon në central, ose qëllon duke e përdorur atë për t’u fshehur, duhet të kuptojë se do të bëhet një objektiv i veçantë i agjentëve tanë të zbulimit, shërbimeve tona special dhe ushtrisë sonë," tha zoti Zelenskiy në fjalimin e tij të përditshëm të shtunën në mbrëmje.

Presidenti ukrainas që nuk dha detaje të mëtejshme, përsëriti se ai kishte bindjen se Rusia po e përdorte centralin për shantazh bërthamor.

Termocentrali ndodhet në bregun e lumit Dnipro në Ukrainën jugore. Forcat ukrainase që kontrollojnë qytetet në bregun përballë Zhaporizhias janë nën bombardime intensive nga zonat nën kontrollin e Rusisë.

Këshilltari presidencial ukrainas Mykhailo Podolyak akuzoi Rusinë se kishte "goditur pjesën e centralit bërthamor ku prodhohet energjia që furnizon jugun e Ukrainës."

Zyrtari lokal i instaluar nga Rusia, Vladimir Rogov tha në Telegram se forcat ukrainase po bombardonin centralin.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike, e cila ka kërkuar të inspektojë centralin, ka paralajmëruar për një katastrofë bërthamore nëse nuk ndalen luftimet. Ekspertët bërthamorë shqetësohen se luftimet mund të dëmtojnë reaktorët e centralit.

Marrë nga VOA 

edi rama dhe volodymyr zelenskyy

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE