LIVE UPDATES
Bota

Donald Trump kërkon të mbajë dy dosje të sekuestruara në Mar-a-Lago

Pohimet e privilegjit të ish-presidentit amerikan mbi dosjet, të cilat duket se kanë lidhje të drejtpërdrejtë me hetimin penal nëse ai ka mbajtur informacionin e mbrojtjes kombëtare dhe ka penguar drejtësinë, janë domethënëse pasi ato përfaqësojnë një përpjekje për të përjashtuar artikujt nga hetimi dhe për t'i mbajtur ato konfidenciale.

8 Tetor 2022, 12:09 Nga d.a.
Donald Trump kërkon të mbajë dy dosje të sekuestruara
Trump

SHBA- Donald Trump po kërkon të fshehë nga departamenti i drejtësisë dy dosje të shënuara se përmbajnë korrespondencë me Arkivin Kombëtar dhe fletët e nënshkrimit që FBI-ja sekuestroi nga resorti i tij Mar-a-Lago, sipas dosjeve gjyqësore në shqyrtimin master special të dokumenteve të konfiskuara.

Sipas Guardian, pohimet e privilegjit të ish-presidentit amerikan mbi dosjet, të cilat duket se kanë lidhje të drejtpërdrejtë me hetimin penal nëse ai ka mbajtur informacionin e mbrojtjes kombëtare dhe ka penguar drejtësinë, janë domethënëse pasi ato përfaqësojnë një përpjekje për të përjashtuar artikujt nga hetimi dhe për t'i mbajtur ato konfidenciale.

Më e rëndësishmja, Trump pohoi privilegjin mbi përmbajtjen e një dosjeje të kuqe të shënuar se përmban "letra NARA dhe kopje të tjera" dhe një dosje të dytë, manilla e shënuar se përmban "letrat NARA një fletë sipër + 3 fletë nënshkrimi", një rishikim i dosjeve gjyqësore treguar.

Ish-presidenti gjithashtu pohoi privilegjin mbi 35 faqe dokumente të titulluara "Thirrjet e Presidentit" që përfshinin vulën presidenciale në këndin e sipërm të majtë dhe përmbanin emra të shkruar me dorë, numra, shënime rreth mesazheve dhe katër faqe bosh me shënime të ndryshme, treguan dosjet.

Trump gjithashtu bëri të njëjtën gjë në lidhje me një letër të panënshkruar të vitit 2017 në lidhje me ish-këshilltarin special Robert Mueller, faqet e një emaili në lidhje me paditë për mashtrime zgjedhore në Fulton County, Georgia, dhe diskutimet për mëshirën ndaj një "MB" të caktuar, Ted Suhl dhe ish-guvernatorit të Illinois Rod Blagojeviç.

Dokumentet që ish-presidenti po përpiqet t'i ndalojë nga hetimi penal duke pohuar një lloj privilegji - nuk ishte e qartë nëse ai kishte privilegj ekzekutiv ose avokat-klient mbi dy dosjet, për shembull - u bënë të qarta pas një vendimi të së premtes nga speciali. mjeshtër.

Në urdhrin prej tre faqesh, gjyqtari i gjykatës së qarkut amerikan Raymond Dearie, i emëruar si mjeshtër special me mandat për të kontrolluar materialet e sekuestruara për çështje të mundshme privilegjesh, bëri publike numrat unik të identifikimit për dokumentet për të cilat Trump nuk pretendon privilegjin.

Zakonisht, natyra e saktë e dokumenteve që pretendohen si të mbrojtura do të mbetet private. Por një gabim i dukshëm nga gjykata në fillim të javës zbuloi materialet e sekuestruara që "ekipi i filtrit" i departamentit të drejtësisë i identifikoi si potencialisht të privilegjuar.

Duke krahasuar numrat unik të identifikuesit për të cilët Trump nuk po pretendonte privilegjin me listën e pavulosur pa dashje të dokumenteve potencialisht të privilegjuara, Guardian ishte në gjendje të identifikonte se cilat dokumente ish-presidenti po kërkonte t'i mbante departamentit.

Mjeshtri special urdhëroi që “ekipi i filtrit” duhet t’i transferojë dokumentet që nuk konsiderohen të privilegjuara nga Trump te “ekipi i çështjes” që kryen hetimin penal përpara datës 10 tetor, tregoi vendimi.

Pasi të transferohen dokumentet, shkroi mjeshtri special, avokatët e Trump dhe departamenti duhet të diskutojnë dhe të përpiqen të zgjidhin çdo mosmarrëveshje në lidhje me privilegjin ekzekutiv mbi të dhënat e mbetura përpara 20 tetorit - dhe më pas t'i paraqesin atij çdo çështje të pazgjidhur për të vendosur.

donald trump fbi kontrollon shtepine e trump rod blagojeviç

Sondazh

Poll

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës