LIVE UPDATES
Bota

"Gjenerali i hekurt", përgjegjëso për sukseset e Ukrainës në fushën e betejës kundër Rusisë

Objektivi i ushtrisë së udhëhequr nga gjenerali Valery Zaluzhny ishte të vendoste artileri të saktë perëndimore për të prerë linjat ruse të furnizimit përgjatë lumit Dnieper duke minimizuar viktimat ukrainase përballë një force armike superiore. Sulmet precize kishin në shënjestër depot e armëve, postet komanduese dhe dy ura të lidhura me Krimenë, të cilën Moska e aneksoi në vitin 2014, me synimin për të izoluar gradualisht më shumë se 20,000 trupa ruse.

27 Nëntor 2022, 16:00 Nga d.a.
"Gjenerali i hekurt", përgjegjëso për sukseset e
Valery Zaluzhny

UKRAINË- Që nga fundi i verës, Ukraina ka zhvilluar një kundërofensivë disamujore për të rimarrë qytetin jugor të Khersonit nga pushtuesit rusë, pa pasur nevojë të luftojë rrugë më rrugë.

Objektivi i ushtrisë së udhëhequr nga gjenerali Valery Zaluzhny ishte të vendoste artileri të saktë perëndimore për të prerë linjat ruse të furnizimit përgjatë lumit Dnieper duke minimizuar viktimat ukrainase përballë një force armike superiore. Sulmet precize kishin në shënjestër depot e armëve, postet komanduese dhe dy ura të lidhura me Krimenë, të cilën Moska e aneksoi në vitin 2014, me synimin për të izoluar gradualisht më shumë se 20,000 trupa ruse.

Kjo strategji kulmoi me një disfatë për Moskën pasi forcat ruse u tërhoqën nga qyteti i Khersonit dhe pjesë të tjera të zonës. Dhe pas suksesit të Kievit në fushën e betejës që nga fillimi i pushtimit në shkurt është dora e fortë e një njeriu të cilin ukrainasit e quajnë "Gjenerali i Hekurt", shkruan "Financial Times" (FT).

"Është e mrekullueshme kur e njeh armikun, si vepron dhe kur me ndihmën e partnerëve të huaj mund ta godasësh në pikë të dobët. Dhe komandanti i përgjithshëm Zaluzhny vepron në këtë mënyrë" - tha për gazetën Vitaly Markiv, një oficer i Gardës Kombëtare të Ukrainës.

Shkathtësia e përshtatjes

Aftësia e Zaluzhny për t'u përshtatur me një fushë beteje që ndryshon me shpejtësi u demonstrua në Kharkov, kur trupat e tij raportuan se linja e frontit ruse ishte bërë keq e mbrojtur. Ndryshe nga prishja e ngadaltë që pati sukses në Kherson, Zaluzhny dhe gjeneralët e tij kapën këtë moment. Në shtator, ata ndërmorën një kundërsulm rrufe përpara të cilit ushtarët rusë u larguan, duke lënë pas gjithçka, nga tanket tek çizmet.

Kështu ndodhi pikërisht Kharkiv dhe Kherson. Luftë oportuniste, vuri në dukje Andriy Zagorodnyuk, ish-ministër i Mbrojtjes i Ukrainës dhe këshilltar aktual i qeverisë për sigurinë. Ai ia atribuoi suksesin e Zaluznit aftësisë së tij për të deleguar detyrat, për të inkurajuar iniciativën mes vartësve dhe për të marrë reagimet e nevojshme për t'iu përgjigjur mundësive.

"Njerëzit në terren e njohin situatën më mirë se ata në Kiev. Ata janë aty. Ato ndihmojnë në ndërtimin e kësaj lufte oportuniste kur shohin pikat e dobëta të armikut"- thekson Zagorodniuk.

Ai tha se stili i komandës së gjeneralit "u mundëson të tjerëve të kuptojnë aftësitë dhe talentin e tyre", ndërsa në ushtrinë ruse "vetëm një ose dy persona marrin vendime dhe pjesa tjetër duhet të heshtin". I shoqëruar me armatim modern nga Perëndimi, ky avantazh tejkalon numrin më të madh të artilerisë, tankeve dhe gjërave të tjera që ka Rusia.

"Nuk do të ndalemi"

Analistët ushtarakë thonë se një qasje nga lart-poshtë në të cilën komandantët kanë frikë të marrin drejtimin e ka vënë Rusinë në një pozitë të keqe, ndërsa Ukraina nuk pritet të lirojë kontrollin e saj.

“Nuk ka mundësi që ukrainasit të bëjnë pushim gjatë dimrit. Ata do të vazhdojnë të ushtrojnë presion mbi forcat ruse, për të mos u lënë atyre kohë për të zgjidhur problemet e tyre ose për të forcuar mbrojtjen e tyre,"- tha Ben Hodges, ish-komandanti i ushtrisë amerikane në Evropë, në Twitter pas lirimit të Kherson.

Pasi gjenerali Mark Milley, kryetari i Shefave të Shtabit të Përbashkët të SHBA-së, sugjeroi se Kievi mund të përdorte dimrin për të arritur një marrëveshje me Rusinë, Zaluzhny, i cili rrallë flet në publik, u kundërshtua me të. Ai njoftoi në Facebook se i tha kolegut të tij amerikan në një telefonatë se “qëllimi ynë është të çlirojmë të gjithë vendin ukrainas”.

“Ne nuk do të ndalemi në atë rrugë në asnjë rrethanë. Kushti i vetëm për negociata: Rusia duhet të largohet nga të gjitha territoret e pushtuara”, tha ai.

Një zyrtar ushtarak amerikan vlerësoi aftësinë e Zaluznit për të reaguar shpejt. Si shembull, ai përmendi mbrojtjen e Kievit në ditët e para të luftës, kur trupat ruse i shtrinë linjat e tyre të furnizimit shumë larg dhe u mbërthyen, vetëm për t'u goditur nga njësitë ukrainase që vepronin në krahët e tyre.

"Ai i mbajti forcat e tij të shkathëta dhe nuk i la kurrë (rusët) të zgjidhin (problemet e tyre). Qëndrimi në lëvizje është i vështirë dhe kërkon disiplinë," tha zyrtari amerikan, duke shtuar se në betejën për Kievin, vendimi i Zaluzhny për të shpërndarë mbrojtjen ajrore ukrainase ishte çelësi për të parandaluar rusët të fitonin epërsi të plotë ajrore.

Kush është Valery Zaluzny?

I lindur në 1973 në Novograd-Volynskyi në perëndim të vendit, Zaluzhny u diplomua në shkollën lokale të inxhinierisë në 1993, dy vjet pasi Ukraina shpalli pavarësinë nga Bashkimi Sovjetik. Më vonë ai hyri në akademinë ushtarake në Odessa, ku u diplomua në 1997.

Ai ishte në Donbass pas vitit 2014, kur Moska filloi të nxiste konflikte atje. Më pas, ushtria ukrainase e pafinancuar humbi pjesë të territorit ndaj separatistëve pro-rusë, por fitoi përvojë në luftime dhe Zaluzhny një reputacion falë iniciativave të tij të pazakonta.

"Në një rast, ai lëvizi artilerinë nëpër një terren pothuajse të pakalueshëm për të hedhur në erë një depo armësh. Punoi me mjeshtëri. Nuk pati asnjë reagim nga armiku sepse ishte shumë i shpejtë" - kujton gjenerali Mihailo Zabrodski, ish-komandanti i Zaluzhnit.

I emëruar në gradën e tij aktuale në korrik 2021, gjenerali me katër yje është vlerësuar si hero, por pak qarqe të jashtme ushtarake kanë dëgjuar për të. Zaluzni rrallë jep intervista dhe një person i afërt i tij tha se ai e kalon shumicën e kohës në dhomat e luftës.

"Ai është një produkt meritor i gjeneratës së re të oficerëve ukrainas. Ju mund ta shihni këtë ndërsa flisni me të. Ai është informal, flet thjesht dhe është shumë i drejtpërdrejtë. Nuk ka atmosferë ekskluziviteti rreth tij"- thekson Zagorodniuk.

Zaluzhny, i cili është i martuar dhe ka dy vajza, është bërë një temë e nxehtë në mediat sociale ukrainase, me meme që komentojnë pozitivisht figurën e tij si ariu, këtë vjeshtë, kanali ushtarak Telegram publikoi një karikaturë të një Zaluzhny të madh në stendat e ditëlindjes së 70-të të Vladimir Putinit, prapa presidentit rus, duke mbuluar sytë teksa përgatitet të shuajë qirinjtë e tortës.

Disa orë më vonë, një shpërthim i madh dëmtoi urën e Kerçit, e cila lidh Krimenë me Rusinë dhe të cilën Putin e hapi personalisht në vitin 2017.

Ndër më të njohurat në vend

FT raporton se ka pasur zëra për tension mes gjeneralit dhe presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, ndërsa sondazhet tregojnë se Zaluzhny është një nga figurat më të besuara në vend. Të dy pretendojnë se është dezinformim rus, por njerëzit e njohur me situatën thonë se gjeneralit i është kërkuar të zbusë profilin e tij publik.

Vetë Zaluzhny nuk merr të gjitha meritat për sukseset ushtarake të Ukrainës dhe përdor mediat sociale për të lavdëruar oficerë të tjerë, ushtarë të zakonshëm dhe civilë.

“Udhëheqja dhe guximi i vërtetë zbulohen në situata vendimtare. Komandantët tanë nuk udhëhiqen nga parimi i thjesht dërgimit të trupave të tyre përpara. Në vend të kësaj, ne themi ‘ndiq shembullin tim’”, ka shkruar së fundmi Zaluzhny.

Për Oleksiy Reznikov, ministri i mbrojtjes i Ukrainës, talenti i Zaluzhny qëndron në përdorimin e madhësisë më të vogël në avantazh të Ukrainës.

lufta ukraine-rusi valery zaluzhny vitaly markiv

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre