LIVE UPDATES
Bota

Raporti i 6 janarit pritet të fokusohet në rolin dhe fajin e mundshëm të Trump

Natyra e raportit përfundimtar, krahas referimeve penale në departamentin e drejtësisë, pritet të jetë trashëgimia përcaktuese e hetimit që solli lehtësim të mprehtë përpjekjet e Trumpit për të ndaluar certifikimin në Kongres të fitores zgjedhore të Joe Biden dhe për t'u kthyer në Shtëpinë e Bardhë për një mandati i dytë.

27 Nëntor 2022, 15:51 Nga d.a.
Raporti i 6 janarit pritet të fokusohet në rolin dhe fajin e
Trump

SHBA- Raporti përfundimtar i komisionit të përzgjedhur të Dhomës së Përfaqësuesve të 6 janarit për hetimin e tij pritet të fokusohet shumë në përfshirjen e Donald Trump në sulmin e Kapitolit dhe fajësinë e tij të mundshme, duke hapur një përçarje në panel javë përpara publikimit të planifikuar në mes të dhjetorit.

Sipas Guardian, natyra e raportit përfundimtar, krahas referimeve penale në departamentin e drejtësisë, pritet të jetë trashëgimia përcaktuese e hetimit që solli lehtësim të mprehtë përpjekjet e Trumpit për të ndaluar certifikimin në Kongres të fitores zgjedhore të Joe Biden dhe për t'u kthyer në Shtëpinë e Bardhë për një mandati i dytë.

Ndërsa raporti përfundimtar është duke u hartuar aktualisht, një fokus dërrmues është në gjetjet e "ekipit të artë" që ka ekzaminuar rolet e Trump dhe këshilltarëve të Shtëpisë së Bardhë në orkestrimin e një strategjie shumëpjesëshe për të përmbysur zgjedhjet e 2020, sipas burimeve të shumta të njohura. me çështjen.

Lëvizja për në shtëpinë e Trumpit, e nxitur kryesisht nga nënkryetarja e komisionit të përzgjedhur, kongresmenja republikane Liz Cheney, ishte pjesërisht sepse veprimet e ish-presidentit, për të cilin një gjykatës federal ka thënë se ndoshta shkelnin disa statute penale, ishin veçanërisht bindëse thanë burime të shumta.

Por ky fiksim për Trump ka ekspozuar javët e fundit një përçarje të thelluar në panel, me avokatët e larguar që nga atëherë në ekipet e tjera, duke përfshirë "ekipin blu" që shqyrtonte çështje si dështimet e inteligjencës nga FBI, të zemëruar që gjetjet e tyre ishin vendosur në të zbriten në shtojca.

Pakënaqësia e zjarrtë nga disa prej stafit aktual dhe të mëparshëm ka arritur që atëherë tek anëtarët e panelit dhe një histori e NBC News në fillim të këtij muaji ka nxitur që atëherë diskutime për ndryshimin e disa prej tetë kapitujve në raportin përfundimtar, megjithëse ata tashmë ishin gjerësisht të përfunduar.

Anëtarët, tha një nga burimet, kanë diskutuar për të futur disa nga gjetjet e hetuesve të ekipit jo të artë në narrativën e 6 janarit. Por anëtarët kanë hezituar të nënvizojnë sjelljen e aleatëve të Trump që mund të kenë qenë të pakëndshme, por ndoshta jo kriminale.

Raporti përfundimtar është planifikuar ende të publikohet në mes të dhjetorit, dhe pas balotazhit të zgjedhjeve të Senatit në Gjeorgji, ku kandidati i mbështetur nga Trump, Herschel Walker, pasoi presidentin aktual demokrat Raphael Warnock në zgjedhjet e përgjithshme në një ndërmjetësim zhgënjyes për GOP.

Në të njëjtën kohë, komiteti i përzgjedhur po peshon se çfarë mund të përfshijnë referimet e mundshme penale dhe civile në departamentin e drejtësisë; paneli ishte planifikuar të martën për të marrë një informim nga një nënkomision i posaçëm i kryesuar nga kongresmeni Jamie Raskin që shqyrtonte çështjen.

Nënkomiteti, i cili përfshin gjithashtu Cheney, Adam Schiff dhe Zoe Lofgren, anëtarë me një sfond ligjor, ose, në rastin e Schiff, përvojë prokuroriale, është ngarkuar gjithashtu me zgjidhjen e çështjeve të tjera të pazgjidhura, duke përfshirë mënyrën se si t'i përgjigjet padisë së Trump kundër thirrjes së tij. 

Pyetja nëse dhe çfarë referimesh duhet t'i bëhen departamentit të drejtësisë ka qëndruar mbi hetimin për muaj të tërë që kur avokatët e komisionit të përzgjedhur arritën të besonin se Trump ishte i përfshirë në një komplot kriminal për të mashtruar Shtetet e Bashkuara dhe për të penguar Kongresin gjatë 6 janarit.

Komiteti i përzgjedhur fitoi një fitore të konsiderueshme në mars, kur gjykatësi i gjykatës së qarkut amerikan, David Carter, vendosi se Trump "ka gjasa" të ketë kryer krime të shumta në përpjekjet e tij për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020 dhe për të ndaluar certifikimin në Kongres të fitores zgjedhore të Joe Biden.

Por disa anëtarë në panel në muajt e fundit kanë vënë në pikëpyetje nevojën për referime në departamentin e drejtësisë, i cili ka rritur hetimin e tij për sulmin në Kapitol dhe ka lëshuar fletëthirrje për aleatët e Trump duke kërkuar paraqitje përpara të paktën dy jurive të mëdha në Uashington.

Prokurori i Përgjithshëm, Merrick Garland, javën e kaluar caktoi Jack Smith për të shërbyer si këshilltar special që mbikëqyr hetimin nëse Trump keqpërdori materialet e sigurisë kombëtare dhe pengoi drejtësinë, si dhe elementët kryesorë të hetimit penal për sulmin në Kapitol.

Dhe madje edhe përpara emërimit të Smith si këshilltar special, departamenti pyeti ish-zëvendëspresidentin Mike Pence nëse ai mund të dëshmonte vullnetarisht para një jurie të madhe që dëgjonte prova në lidhje me përpjekjet për të ndaluar certifikimin më 6 janar, raportoi më parë New York Times.

donald trump sulmi ne kapitol liz cheney

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN