LIVE UPDATES
Bota

"Gjithçka është për sigurinë tonë"/ Presidenti i El Salvador: Kemi mobilizuar 10 mijë trupa në periferi të kryeqytetit që drejtohet nga bandat

Operacioni është pjesë e një goditjeje masive ndaj bandave pas një rritje të dhunës në fillim të këtij viti.

4 Dhjetor 2022, 14:34 Nga a.l
"Gjithçka është për sigurinë tonë"/
El Salvador

SHBA- Rreth 10,000 trupa kanë rrethuar qytetin e Soyapango në El Salvador si pjesë e një goditjeje masive ndaj bandave, ka njoftuar presidenti Nayib Bukele. Të gjitha rrugët që të çojnë në qytet janë bllokuar dhe forcat speciale kanë kërkuar shtëpi për anëtarët e bandave. Oficerët gjithashtu kanë ndaluar të gjithë ata që përpiqen të largohen nga qyteti dhe kanë kontrolluar letrat e identitetit. Operacioni është pjesë e një goditjeje masive ndaj bandave pas një rritje të dhunës në fillim të këtij viti.

Soyapango është një nga qytetet më të mëdha të El Salvadorit dhe është shtëpia e më shumë se 290,000 njerëzve. Qyteti - i cili ndodhet vetëm 13 km (8 milje) në perëndim të kryeqytetit San Salvador - ka qenë prej kohësh i njohur si një qendër për aktivitetin e bandave. Njerëzit u kapën në goditjen e bandës së El Salvadorit, shkruan BBC. 

"Në këtë moment, komuna e Soyapango është e rrethuar plotësisht. Ekipet e nxjerrjes nga policia dhe ushtria kanë për detyrë të nxjerrin të gjithë anëtarët e bandës ende atje një nga një. Njerëzit e zakonshëm nuk kanë asgjë për t'u frikësuar dhe se goditja ishte pjesë e një operacioni kundër kriminelëve, jo kundër qytetarëve të ndershëm", shkroi Presidenti Bukele në Twitter. 

Imazhet e publikuara nga qeveria treguan trupa të armatosur rëndë të veshur me forca të blinduara dhe që mbanin pushkë sulmi jashtë qytetit.

Një banor, Guadalupe Perez, i tha agjencisë së lajmeve AFP se bastisja kishte ardhur si një surprizë e mirëpritur.

"Ata ju kontrollojnë dhe kërkojnë dokumentet tuaja të identitetit për të verifikuar se ku jetoni, por kjo është në rregull - gjithçka është për sigurinë tonë," tha 53-vjeçari.

Që kur Bukele shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në fund të marsit, më shumë se 58,000 njerëz janë burgosur nga autoritetet në vendin me 6.5 milionë banorë. Grupet e të drejtave kanë kritikuar natyrën e ashpër të goditjes, duke thënë se masat, të cilat lejojnë policinë të arrestojë të dyshuarit pa urdhër, kanë çuar në ndalime arbitrare. Por aleatët e zotit Bukele thonë se goditja është e nevojshme pasi një valë vrasjesh arriti kulmin me bandat që u fajësuan për 62 vrasje në një ditë të vetme më 26 mars. Një sondazh i kohëve të fundit i kryer nga Universiteti i Amerikës Qendrore (UCA) zbuloi se 75.9 për qind e banorëve të Salvadorit miratuan gjendjen e jashtëzakonshme./Dosja.al

el salvad mobilizohen 10 mije trupa

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS