LIVE UPDATES
Bota

IDF dhe Hamasi përplasen për numrin e të vdekurve nga sulmet në Bregun Perëndimor

Ushtria Izraelite thotë se nga sulmi në Jenin u vranë 7 terroristë, ndërsa Hamasi pranon se janë vrarë tre pjestarë të grupit Al Aksa.

17 Nëntor 2023, 21:40 Nga A.TH
IDF dhe Hamasi përplasen për numrin e të vdekurve nga sulmet
Gaza

GAZA- Ushtria Izraelite dhe Hamasi kanë pasur një përplasje deklaratash në lidhje me numrin e të vrarëve në dy sulme të ndara Bregun Perëndimor. IDF bëri me dije se shtatë palestinezë u vranë nga ushtria izraelite në dy incidente të veçanta në Bregun Perëndimor. Sipas njoftimit, pesë terroristë u vranë në Jenin, një bastion i organizatave të armatosura palestineze dhe dy në Hebron, në pjesën jugore të rajonit.

Ndërkohë, Hamasi konfirmoi vdekjen e tre prej luftëtarëve të Al Aksa. Ministria palestineze e Shëndetësisë, nga ana e saj, njoftoi tre të vdekur dhe 15 të plagosur, nga të cilët katër janë në gjendje kritike. Gazetarët e AFP panë një procesion funerali për tre trupa të mbështjellë me flamujt e lëvizjeve të armatosura palestineze.

Gjatë natës, një reporter i AFP pa automjete ushtarake izraelite të hynin në rrugët e kampit të refugjatëve Jenin, ku mbahen 23,000 njerëz, sipas përfaqësuesve të OKB-së që e drejtojnë atë. Dronët izraelitë fluturuan mbi zonë, ndërsa palestinezët hodhën gurë dhe hodhën të paktën një mjet shpërthyes në drejtim të automjeteve izraelite, raportojnë mediat e huaja. Ushtarët u përgjigjën duke përdorur gaz lotsjellës ndërsa të shtënat me armë jehonin nëpër kamp dhe shtëllungat e tymit të zi u ngritën.

Ushtarët izraelitë u tërhoqën nga Jenin në mëngjes. Ushtria tha se kishte kryer një operacion anti-terrorist në kamp, ku gjeti pajisje shpërthyese të improvizuara të vendosura nën dhe pranë rrugëve me qëllim nisjen e sulmeve kundër forcave izraelite të sigurisë. Që nga 7 tetori, ushtria izraelite ka bombarduar vazhdimisht Rripin e Gazës, i cili kontrollohet nga Hamasi, dhe gjithashtu ka shtuar bastisjet e saj në Bregun Perëndimor, kryesisht në Jenin dhe kampin e refugjatëve atje. Në Rripin e Gazës, 11,500 palestinezë janë vrarë, dy të tretat e tyre gra dhe fëmijë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë së Hamasit.

lufta izrael-palestine

Sondazh

Poll

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat