LIVE UPDATES
Bota

'Ka qënë e qetë për 400 vite'/ Santorini është në rrezik, gjeofizikantët paralajmërojnë për një vullkan nënujor

Herën e fundit që shpërtheu vullkani Kolumbo, në vitin 1650, vrau 70 njerëz, por rritja e popullsisë dhe turizmi në Santorini nënkuptojnë se ndikimi i një shpërthimi ekuivalent sot mund të jetë shumë më i madh.

27 Janar 2023, 13:07 Nga A.B
'Ka qënë e qetë për 400 vite'/ Santorini
Santorini

GREQI- Ishulli i njohur Santorini është në rrezik. Kështu paralajmëron 'The Guardian' në një artikull të tij. 

"Ka qenë e qetë për gati 400 vjet, por Kolumbo, një vullkan nënujor afër ishullit grek të Santorinit, nuk po fle," thotë Guardian në artikullin e tij.

Një dhomë magmë e pazbuluar më parë po mbushet gradualisht me shkrirje, duke i shtyrë studiuesit të rekomandojnë monitorimin në kohë reale të vullkanit.

'Ka qënë e qetë për 400 vite'/ Santorini

Herën e fundit që shpërtheu Kolumbo, në vitin 1650, vrau 70 njerëz, por rritja e popullsisë dhe turizmi në Santorini nënkuptojnë se ndikimi i një shpërthimi ekuivalent sot mund të jetë shumë më i madh.

Kolumbo i përket familjes shumë shpërthyese të vullkaneve, të aftë për të prodhuar një kolonë shpërthimi dhjetëra kilometra të lartë. Ai gjithashtu mund të shkaktojë një cunami, duke e bërë atë një perspektivë shumë të rrezikshme. 

Duke përdorur një teknikë të re imazherie – të ngjashme me një ultratingull mjekësor – Kajetan Chrapkiewicz, nga Imperial College London, dhe kolegët e tij vunë re grumbullimin e shkrirjes afërsisht dy milje nën vullkan. Përfundimet e tyre, të cilat janë publikuar në revistën Geochemistry, Geophysics, Geosystems , sugjerojnë se megjithëse një shpërthim nuk është i afërt, vullkani paraqet një kërcënim serioz.

Një grup tjetër studiuesish në bordin e anijes kërkimore Joides Resolution është duke shpuar sedimente rreth Kolumbos për të rindërtuar historinë e tij të shpërthimit gjatë disa milion viteve të fundit. Ndër të tjera, ata shpresojnë të kuptojnë lidhjet midis tërmeteve dhe vullkaneve në këtë rajon dhe të hetojnë ndikimin e ndryshimit të nivelit të detit në madhësinë dhe shpeshtësinë e shpërthimeve.

santorini vullkani kolombo

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim