LIVE UPDATES
Bota

"Mbretëresha e pastërtisë" ka hequr dorë" nga rregullimi, Marie Kondo: Me 3 fëmijë nuk kam më kohë

Guruja e rregullit dhe pastërtisë tha se jeta e saj kishte ndryshuar ndjeshëm që nga ardhja e djalit të saj në 2021.

30 Janar 2023, 16:37 Nga k.m.
 "Mbretëresha e pastërtisë" ka hequr dorë" nga
Marie Kondo

JAPONI- "Mbretëresha e pastërtisë" Marie Kondo ka thënë se ajo "ka hequr dorë" nga rregullimi që nga lindja e fëmijës së saj të tretë. Ekspertja japoneze me famë botërore pranoi se me tre fëmijë për t'u kujdesur, shtëpia e saj familjare ishte "e çrregullt" dhe rregullimi i saj, tani ishte më pak prioritet tani.

“Shtëpia ime është e çrregullt, por mënyra se si po e kaloj kohën time është mënyra e duhur për mua në këtë fazë të jetës sime,”- tha ajo për Washington Post. Guruja e rregullit dhe pastërtisë tha se jeta e saj kishte ndryshuar ndjeshëm që nga ardhja e djalit të saj në 2021.

"Deri më tani, unë isha një profesioniste e rregullt, kështu që bëra çmos për ta mbajtur shtëpinë time të rregullt në çdo kohë,"-tha ajo përmes një përkthyesi në internet.

"Unë kam hequr dorë nga pastrimi. Tani e kuptoj se ajo që është e rëndësishme për mua është të kaloj kohë me fëmijët e mi në shtëpi,"-tha ajo.

Libri i fundit i Kondos, Kurashi në shtëpi: Si të organizoni hapësirën tuaj dhe të arrini jetën tuaj ideale, përqendrohet në konceptin japonez të kurashi, që do të thotë "mënyrë jetese". Që kur u bë nënë e tre fëmijëve, ajo tha se mënyra e saj e jetës kishte ndryshuar dhe fokusi i saj ishte zhvendosur nga organizimi në përdorimin e mënyrave të thjeshta për të sjellë lumturi në gjërat e përditshme.

KonMari, metoda e rregullimit të Kondos, u përshkrua në librin e saj të vitit 2011. Kjo metodë inkurajon kategorizimin e artikujve, duke përfshirë rrobat, librat dhe sendet sentimentale për të kuptuar nëse ato "ngjallin gëzim". Që atëherë ajo ka xhiruar dy seriale në Netflix, ku ajo i ndihmon njerëzit për të rregulluar jetën e tyre.

Kondo, e cila jeton në Kaliforni me familjen e saj, tha se nuk i bënte më presion vetes që ta mbante gjithmonë shtëpinë e saj në rregull. Ajo dhe burri i saj tani e planifikojnë ditët e tyre në mënyrë që të mund të kalojnë sa më shumë kohë me fëmijët e tyre./The Guardian

marie kondo

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!