LIVE UPDATES
Bota

Turqia përgatitet për zgjedhje/ Opozita do frenojë kompetencat e presidentit nëse fiton, pikat kyçe nga dokumenti 240 faqesh

6 partitë opozitare paraqitën një program me mbi 2300 objektiva.

30 Janar 2023, 15:54 Nga k.m.
Turqia përgatitet për zgjedhje/ Opozita do frenojë kompetencat e
Foto ilustruese

TURQI- Aleanca opozitare u zotua se nëse vjen në pushtet, vendi do të kthehet në një sistem parlamentar, me post nderi me mandat të vetëm 7-vjeçar. Në programin që ata paraqitën në Ankara, një dokument 240 faqesh që përmban më shumë se 2300 qëllime, 6 partitë opozitare synojnë të kufizojnë shumë pushtetin ekzekutiv të presidentit duke shfuqizuar kryesisht dekretet presidenciale dhe duke e zgjedhur kryeministrin nga parlamenti. 

6 partitë, duke përfshirë partinë më të madhe opozitare, Partinë Socialdemokrate CHP (Partia Republikane Popullore), janë bashkuar në një front të bashkuar - të quajtur Aleanca Kombëtare. Zgjedhjet presidenciale, në të cilat presidenti Erdogan, i cili ka 20 vite në pushtet, kandidon për rizgjedhje, do të mbahen së bashku me zgjedhjet parlamentare më 14 maj.

Erdogan, i cili fillimisht ishte kryeministër nga viti 2003 deri në 2014, u bë president në gusht 2014, fillimisht u zgjodh me votim të drejtpërdrejtë universal dhe u rizgjodh në vitin 2018. Në vitin 2017, një rishikim i Kushtetutës i zgjeroi shumë kompetencat e tij.

Opozita premton, nëse zgjidhet, se rishikimi i Kushtetutës do t'i dërgohet parlamentit, i cili duhet ta miratojë atë me 2/3 - 400 vota nga 600 deputetë. Opozita thotë gjithashtu se dëshiron të shfuqizojë dekretet presidenciale, të cilat Erdogan i ka përdorur rregullisht për të shkarkuar zyrtarë të lartë, përfshirë guvernatorin e Bankës Qendrore, ose për të denoncuar në vitin 2021 Konventën e Stambollit, e cila mandaton ndjekjen penale të atyre që ata kryejnë dhunë kundër grave.

Presidenti nuk do të jetë më në gjendje të vërë veto ndaj një ligji që po debatohet nga parlamenti, por ai do të jetë në gjendje t'ia referojë atë ligj deputetëve nëse dëshiron ta kundërshtojë. Aleanca Kombëtare premton gjithashtu se çdo ndjekje penale kundër një partie politike që synon ndalimin e saj duhet të ketë dritën jeshile të parlamentit.

Së fundmi, në një vendim simbolik, Aleanca Kombëtare premton rikthimin e presidencës në pallatin historik presidencial "Cankaya". Erdogan ndërtoi një pallat presidencial me më shumë se 1,100 dhoma në një kodër jashtë Ankarasë, i cili u inaugurua në vitin 2014 dhe përfshin një xhami, bibliotekë dhe kopsht dimëror.

turqi zgjedhjet ne turqi

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!