LIVE UPDATES

turqi

Bota 18 Shkurt 2023, 20:59 k.m.

Tërmet 5.2 Rihter në Turqinë Qendrore

Foto ilustruese GREQI- Një tërmet 5.2 Rihter ka ndodhur në Turqinë Qendrore. Epiqendra e tërmetit ndodhet 54 kilometra në jug...

Bota 17 Nëntor 2022, 08:48 A.B

Forcohet mafia ndërkombëtare në Turqi

Avioni Ai kërkohej me fletarrest ndërkombëtar. Me 4 nëntor u arrestua bosi i dyshuar i drogës Zeljko Bojaniq në Stamboll, ku ...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

‘Ambasadori i ISIS në Turqi’, Abu Mansour al Maghrebi: Detyra ime ishte të sillja sa më shumë luftëtarë - Bota
LIVE UPDATES
Bota

‘Ambasadori i ISIS në Turqi’, Abu Mansour al Maghrebi: Detyra ime ishte të sillja sa më shumë luftëtarë

24 Mars 2019, 12:48 Nga DOSJA
‘Ambasadori i ISIS në Turqi’, Abu Mansour al Maghrebi: Detyra

Në marrëdhënien e ndërlikuar midis qeverisë së Turqisë dhe ISIS-it, është e paqartë se sa nga marrëdhënia ka qenë e drejtpërdrejtë dhe formale, në krahasim me mbështetjen që vjen nga individë dhe subjekte private në Turqi, ose në përgjigje të shumave të mëdha të parave që ISIS kishte për të shpenzuar në një rrjet të vendosur brenda Turqisë për të pranuar dhe për të kanalizuar luftëtarët e huaj, armët dhe furnizimet mjekësore në aparatin e saj të madh shtetëror.

Sidoqoftë, është e qartë se çdo shtet ka nevojë për diplomatë për të negociuar marrëveshje politike me vendet pranë kufijve të saj. ISIS duket se nuk bënte përjashtim nga ky rregull, sipas studiuesve e ICSVE, ata mësuan në një intervistë pesë orëshe me një emir të ISIS, Abu Mansour al Maghrebi, në shkurt të vitit 2019, i cili pohon se në thelb ka shërbyer si ambasadori i ISIS në Turqi.

BAGDAD, Irak: “Puna ime në Raqqa ishte të merresha me rastet ndërkombëtare,” shpjegon Abu Mansour al Maghrebi tre vitet e tij duke i shërbyer ISIS. “Çështja ime ishte marrëdhënia e shtetit tonë islamik me inteligjencën turke. Në të vërtetë, kjo filloi kur isha duke punuar në kufi, “shpjegon punën e parë që ka ndërmarrë për ISIS-in përpara se të bëhet një emir( titull ushtarak në arabi) dhe, me sa duket, ambasadori i tyre në Turqi.

Abu Mansour, një inxhinier elektrik nga Maroku, erdhi në Siri në vitin 2013. Ashtu si shumë luftëtarë të huaj që u intervistuan, ai deklaroi se ai erdhi me shpresës për të shfarosur muslimanët nga regjimet diktatoriale dhe të ndërtojë një kalifat islamik të sunduar nga idealet islame. Ai udhëtoi nga Casa Blanca, Marok, në Stamboll, Turqi dhe përmes kufirit jugor të Turqisë në Siri.

Ndalesa e tij e parë ishte Idlib, Siri, kur kishin filluar luftimet mes al Nusra dhe ISIS. Abu Mansour përfundoi në anën ISIS gjatë kësaj përçarje dhe ISIS i caktoi detyrën negociatorit në lidhje me Turqinë. Detyra e tij ishte të sillte rrjedhën e vazhdueshme të luftëtarëve të huaj që po hynin në ISIS përmes Turqisë, shumë prej të cilëve ndanin ëndrrën e njëjtë me të.

“Detyra ime ishte për të marrë sa më shumë luftëtarët e huaj në Turqi”, shpjegon Abu Mansour, duke iu referuar rrjetit të njerëzve të paguar nga ISIS që ndihmuan udhëtimin e luftëtarëve të huaj nga Stambolli në qytetet kufitare turke të Gaziantep, Antakya, Sanliurfa etj.

“Shumica e tyre u paguan nga Dawlah [ISIS],” shpjegon Abu Mansour, por i dallon ata nga anëtarët e ISIS, për shkak të motiveve të tyre jo ideologjike. “Shumica e atyre që punojnë në anën turke, qëllimi i tyre është paraja”, edhe pse kur u pyet për rrjetet ISIS brenda Turqisë, ai gjithashtu pranon: “Shumë në Turqi besojnë dhe japin betimin e tyre për Daëlah. Ka djem të ISIS që jetojnë në Turqi, individë dhe grupe, por nuk ka grupe të armatosura brenda Turqisë “.

Në trajtimin e luftëtarëve të huaj, Abu Mansour shpjegon: “Ata erdhën nga vende të ndryshme, kryesisht nga Afrika Veriore. Numri i evropianëve nuk ishte një numër i madh, gjithsej 4000. Nga Tunisia 13,000, 4000 nga Maroku. Po flas për deri në vitin 2015. ”

Nuk është çudi që të dhënat e tij konfirmojnë origjinën dhe numrin e luftëtarëve të huaj të cilët iu bashkuan ISIS-,t që shumica erdhi nga Tunizia. Ishte interesante se si ai mund të shpjegonte numrat.

“Pra, keni qenë më shumë se një nëpunës i thjeshtë që punonte në recepsionon të ISIS-it duke regjistruar rekrutë të rinj?”

“Detyra ime ishte ruajtja e kufijve midis Sirisë dhe Turqisë dhe marrja e luftëtarëve”, shpjegon Abu Mansour, duke buzëqeshur. “Unë mbikqyrja pritjen në Tal Abyad, Aleppo, Idlib, të gjitha kufijtë e tyre,” përgjigjet ai.

“Pra, ti ishe një emir i ISIS?”

“Po,” pranon ai, me sa duket i lumtur që njihet për atë se kush ishte me të vërtetë. “Në fillim isha duke regjistruar njerëz, pastaj u bëra mbikëqyrës. Isha emiri “.

Burimi: https://www.icsve.org

B.N/dosja.al

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

bota bota ambasadori i isis isis rekrutim luftëtarësh turqi ambasadori i isis isis rekrutim luftëtarësh turqi

Sondazh

Poll
Bota 24 Mars 2019, 10:34

Përse BE-ja bën pakte me regjimet autoritare?

BE-ja krenohet me një politikë të jashtme, të bazuar në vlera që afirmojnë demokracinë, sundimin e ligjit dhe të drejtat e njeriut. Megjithatë, marrëdhëniet e E...

Bota 23 Mars 2019, 20:35

Njeriu më i kërkuar në Britaninë e Madhe është arrestuar më në fund në Rumani pasi theri një person për vdekje para 4 vitesh në Angli.Shane O’Brien, 31 vje&cced...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN