LIVE UPDATES
Bota

Kryqi i Kuq: Bota mbetet "e papërgatitur" për pandeminë e ardhshme

Rrjeti më i madh humanitar në botë beson se besimi, barazia dhe veprimi lokal duhet të jenë shtyllat mbi të cilat mund të ndërtohet përgatitja për krizën e ardhshme.

30 Janar 2023, 15:50 Nga A.B
Kryqi i Kuq: Bota mbetet "e papërgatitur" për pandeminë
Mjeke

SHBA- Bota mbetet "e papërgatitur" për pandeminë e ardhshme, paralajmëroi sot Kryqi i Kuq. Ata theksojnë se krizat e ardhshme shëndetësore kanë të ngjarë të shfaqen së bashku me fatkeqësitë natyrore të lidhura me ndryshimin e klimës.

Ekziston një "mungesë e rëndë" e sistemeve të forta të parandalimit dhe gatishmërisë pavarësisht dobësive të zbuluara gjatë tre viteve të pandemisë Covid-19, vlerësohet nga Federata Ndërkombëtare e Shoqatave të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe (IFRC).

Rrjeti më i madh humanitar në botë beson se besimi, barazia dhe veprimi lokal duhet të jenë shtyllat mbi të cilat mund të ndërtohet përgatitja për krizën e ardhshme. Ata deklarojnë se Qeveritë nuk janë më të përgatitura tani sesa ishin në vitin 2019 kur virusi Covid-19 u shfaq në Kinë.

Sidomos pasi vendet duhet të përgatiten të përballen me "risqe të shumëfishta dhe jo vetëm një", sepse mund të shfaqen dy kriza në të njëjtën kohë. Rrjeti humanitar nxjerr në pah rritjen e fatkeqësive natyrore të lidhura me klimën dhe valët e epidemive gjatë këtij shekulli, nga të cilat Covid-19 është vetëm një shembull.

Për Kryqin e Kuq, ngjarjet ekstreme të motit po bëhen gjithnjë e më të shpeshta dhe më intensive dhe "aftësia jonë për t'u marrë me to është e kufizuar".

“Pandemia e Covid-19 duhet të jetë një paralajmërim për komunitetin ndërkombëtar që të përgatitet tani për krizën e ardhshme shëndetësore”, tha Sekretari i Përgjithshëm i FNKKGJK Jagan Chapagain.

“Pandemia tjetër mund të jetë e pashmangshme dhe nëse përvoja e Covid-19 nuk i përshpejton përgatitjet, çfarë mund të ndodhë?” pyeti ai.

Në raportin e saj, agjencia këmbëngul se krizat godasin më shumë ata që janë tashmë të cenueshëm dhe se është "vetë-mposhtur" të lihen të ekspozuar më të varfërit sepse një sëmundje mund të kthehet në një formë më të rrezikshme. Është gjithashtu “katastrofike për shoqërinë”.

FNKKGJK vlerëson se nëse qytetarët do t'u besonin mesazheve të sigurisë, ata do të ishin të gatshëm të respektonin masat e shëndetit publik dhe gjithashtu të pranonin vaksinimin. Dhe ai këmbëngul se besimi ndërtohet gradualisht, një proces që nuk mund të presë fillimin e krizës.

Nëse besimi dobësohet, atëherë mbizotëron polarizimi dhe individualizmi, siç ka treguar pandemia, sipas agjencisë.

Pandemia mund të ketë përkeqësuar pabarazitë ekzistuese, me infrastrukturën e dobët sanitare, mbipopullimin, mungesën e aksesit në shërbimet shëndetësore dhe sociale dhe kequshqyerjen. Të gjitha këto janë kushte të favorshme për përhapjen e sëmundjeve.

kryqi i kuq bota pandemi

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!