LIVE UPDATES
Bota

Ndodh! Macet mund ta transmetojnë koronavirusin te njerëzit, rasti 'Tajlanda'

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se macet mund të infektojnë kafshë të tjera, por tani duket se është konfirmuar rasti i parë i transmetimit nga macja te njeriu.

30 Qershor 2022, 09:31 Nga k.m.
Ndodh! Macet mund ta transmetojnë koronavirusin te njerëzit, rasti
Foto ilustruese

GREQI- Macet duket se janë në gjendje të transmetojnë koronavirusin te njerëzit. Shkencëtarët në Tajlandë ishin ata që njoftuan se kishinidentifikuar rastin e parë bindës të transmetimit nga kafsha që mbart virusin tek njeriu. Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se macet mund të infektojnë kafshë të tjera, por tani duket se është konfirmuar rasti i parë i transmetimit nga macja te njeriu.

Studiuesit në Universitetin Prince Songla, të cilët publikuan studimin në revistën e CDC-së të SHBA-së për sëmundjet infektive "Sëmundjet infektive në zhvillim", sipas "Nature" dhe britanikut "Independent", raportuan se gjithçka filloi kur një baba dhe djali i tij, i cili ishte i diagnostikuar pozitiv me koronavirus, u transportua me ambulancë në një repart izolimi të një spitali universitar, duke marrë me vete macen e tyre dhjetëvjeçare, e cila u dërgua për ekzaminim në një klinikë veterinare.

Aty macja teshtiti në fytyrën e një veterineri, i cili edhe pse mbante maskë dhe doreza, pas disa ditësh shfaqi simptoma të Covid-19 (ethe, kollë, etj.), ishte i infektuar me koronavirus. Analiza gjenetike që pasoi tregoi se si macja ashtu edhe të tre personat (babai, djali dhe veterineri) ishin të infektuar me të njëjtin variant të virusit, i cili në atë kohë nuk ishte i përhapur në popullatën vendase.

Studiuesit thanë: Ne kemi gjetur prova që macet mund të transmetojnë infeksionin e virusit SARS-CoV-2 te njerëzit. Por mundësia e një transmetimi të tillë është relativisht e pazakontë.

Deri më sot, disa dhjetëra raste të maceve të infektuara me Covid-19 janë raportuar ndërkombëtarisht, por transmetimi tek njerëzit thjesht konsiderohej i mundshëm. Megjithatë, macet nuk kanë një ngarkesë të lartë virale të virusit dhe nuk janë ngjitëse për më shumë se disa ditë./Marrë nga CNN

pandemia e koronavirusit mace

Sondazh

Poll
Bota 30 Qershor 2022, 08:21

Vuçiç: Dialog me Kosovën nuk ka

Aleksandër Vuçiç SERBI- Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se dialog ndërmjet Kosovës dhe Serbis&e...

Merr flakë banesa në Tiranë

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'