LIVE UPDATES
Bota

Nis hetimi ndaj avokates së Trump, firmosi raportin ku vërtetohej kthimi i dokumenteve kur në fakt ato ishin në Mar-a-Lago

Vërtetimi i pajtueshmërisë me fletëthirrjen duket se është në qendër të një hetimi penal për pengimin e drejtësisë rreth ish-presidentit të SHBA-së, pasi garancia u provua të jetë e pavërtetë kur kontrolli i FBI-së i pronës gjeti më shumë se 100 dokumente të tjera të shënuara të klasifikuara.

11 Tetor 2022, 12:49 Nga d.a.
Nis hetimi ndaj avokates së Trump, firmosi raportin ku vërtetohej
Dokumenti i firmosur nga Bobb

SHBA- Avokatja e Donald Trump, Christina Bobb, u udhëzua të vërtetonte në departamentin e drejtësisë se të gjitha dokumentet e ndjeshme qeveritare, të ruajtura në resortin e tij Mar-a-Lago, ishin kthyer, megjithëse ajo nuk e kishte kryer vetë kërkimin për të dhënat.

Sipas Guardian, vërtetimi i pajtueshmërisë me fletëthirrjen duket se është në qendër të një hetimi penal për pengimin e drejtësisë rreth ish-presidentit të SHBA-së, pasi garancia u provua të jetë e pavërtetë kur kontrolli i FBI-së i pronës gjeti më shumë se 100 dokumente të tjera të shënuara të klasifikuara.

Saga rreth dokumenteve të Mar-a-Lago është bërë gjithnjë e më e ngarkuar në gjykata pasi Trump ka pohuar vazhdimisht se kërkimi i FBI-së dhe hetimi është i motivuar politikisht. Ndërkohë, departamenti i drejtësisë dhe demokratët e kanë portretizuar marrjen e dokumenteve si një shkelje potencialisht serioze të sigurisë kombëtare.

Bobb nënshkroi certifikimin si "ruajtëse e të dhënave" në drejtimin e një avokati tjetër të Trump, Evan Corcoran, dhe vetëm më vonë shtoi paralajmërime për ta bërë deklaratën më pak të hekurt pasi ajo nuk e kishte kryer vetë kontrollin, sipas tre burimeve të njohura me këtë çështje.

Nuk ishte e qartë pse Bobb ishte i gatshëm të nënshkruante deklaratën, siç kërkohet nga thirrja në vend të dëshmisë, si "ruajtëse e të dhënave" kur ajo kurrë nuk e përmbushi një rol të tillë, thanë burimet dhe dukej se e dinte se ekzistonte rreziku në duke vërtetuar një kërkim që ajo nuk e kishte përfunduar.

Gjithashtu nuk ishte e qartë pse Corcoran, i cili kishte qenë duke u lidhur me departamentin e drejtësisë për javë të tëra mbi të dhënat e qeverisë në Mar-a-Lago, sipas dosjeve gjyqësore, nuk e nënshkroi vetë certifikatën, si dhe nëse ai kishte kërkuar për Bobb-in nënshkrim.

Rrethanat që lidhen me certifikimin e fletëthirrjes është bërë me interes të veçantë për departamentin e drejtësisë, pasi ai kryen një hetim penal për shkelje të mundshme të ligjit të spiunazhit, pengimin e drejtësisë dhe mbajtjen e të dhënave të qeverisë.

Çështja për linjën e pengimit të hetimit, sipas deklaratës së urdhrit të kërkimit të redaktuar pjesërisht dhe dosjeve të fundit gjyqësore, është nëse letra e nënshkruar nga Bobb ishte keqinterpretim i qëllimshëm në mënyrë që Trump të mund të fshehë dokumente të tjera të shënuara të klasifikuara në Mar-a-Lago.

Departamenti i drejtësisë duket se i sheh Bobb dhe Corcoran si dëshmitarë në vend të të pandehurve të mundshëm, edhe nëse kjo mund të ndryshojë pa paralajmërim, në një mocion në gjykatën e apelit të SHBA për qarkun e 11-të, prokurorët shkruan se avokatët e Trump mund të jenë "dëshmitarë të ngjarjeve përkatëse". 

christina bobb donald trump fbi kontrollon shtepine e trump evan corcoran

Sondazh

Poll

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca