LIVE UPDATES
Insights

'Nuk ka Zot'/ ANALIZA: Si ndihmoi konflikti midis Kishës së Krishterë Ortodokse dhe Bashkimit Sovjetik në përcaktimin e Rusisë moderne

105 vjet më parë, bolshevikët i shkishëruan rusët.

3 Shkurt 2023, 18:22 Nga k.m.
'Nuk ka Zot'/ ANALIZA: Si ndihmoi konflikti midis Kishës së
Foto ilustruese

“Të çmendur, ejani në vete, ndaloni masakrat tuaja të përgjakshme. Ajo që po bëni nuk është vetëm mizore – është një vepër satanike, për të cilën do të digjeni në zjarret e ferrit në jetën e ardhshme dhe do të malloheni nga pasardhësit.”

Me këto fjalë, Kreu i Kishës Ortodokse Ruse, Patriarku Tikhon, iu drejtua njerëzve në shkurt të vitit 1918. Fjalimi ishte një përgjigje ndaj masakrave antifetare që ndodhin në të gjithë vendin. Ai shënoi fillimin e një konflikti të gjatë midis qeverisë sovjetike dhe kishës ortodokse, e cila jehon në shoqërinë ruse edhe sot e kësaj dite. Një besimtar fetar, i cili gjithashtu mbështet sinqerisht idealet komuniste dhe ndihet nostalgjik për Republikën e Bashkimit Sovjetik, është një lloj personi në dukje kontradiktor dhe ekzotik, por mjaft i zakonshëm në Rusi. Një shembull i famshëm është politikani Genadi Zyuganov, i cili beson se vetë Jezu Krishti ishte komunist.

'Nuk ka Zot'/ ANALIZA: Si ndihmoi konflikti midis Kishës së
Tikhon

Ideologët kryesorë të revolucionit demonstruan përbuzje të hapur ndaj fesë. Shumë njerëz janë të njohur me frazën e Karl Marksit: Feja është opiumi i popullit. Edhe Vladimir Leninit nuk i interesonte të zgjidhte fjalët kur tha: Çdo ide fetare, çdo ide për Zotin, çdo 'flirtim' me Zotin është neveria më e papërshkrueshme, e rrezikshme dhe një infeksion i poshtër.

Persekutimi i kishës së krishterë filloi menjëherë pas revolucionit kur bolshevikët erdhën në pushtet. Nuk kishte kaluar një muaj kur kryeprifti Ioann Kochurov u bë prifti i parë që u vra. Në përgjigje të këtyre veprimeve, Patriarku Tikhon lëshoi ​​një deklaratë duke i quajtur revolucionarët "të çmendur", "monstra" dhe "satanistë". Patriarku i shkishëroi bolshevikët nga kisha, duke i ndaluar ata të marrin pjesë në kungime. Reagimi i Tikhon ishte i pritshëm, por më e keqja ende nuk kishte ardhur. Shtypja e fesë u vulos në nivel shtetëror. Akti i parë i tillë ishte "Dekreti për ndarjen e kishës nga shteti", i nënshkruar në fuqi që të nesërmen pas deklaratës së patriarkut.

Akti e privoi ligjërisht kishën nga të gjitha privilegjet dhe vendi u bë laik. Dekreti i ri shpalli të gjithë pasurinë e kishës si pronë e popullit dhe në fakt prona u sekuestrua në favor të shtetit ateist. Megjithatë, e gjithë kjo ishte vetëm maja e ajsbergut. Një vit pasi ai anatemoi bolshevikët, Patriarku Tikhon i dha një mesazh nxitës Këshillit të Komisarëve Popullorë, në të cilin ai akuzoi qeverinë sovjetike për gjakderdhje dhe mashtrim.

Patriarku u vendos në mënyrë të përsëritur në arrest shtëpiak - fillimisht në 1918, më pas në 1919 dhe më në fund në 1922. Agjencitë e sigurimit shtetëror u përpoqën ta rrihnin për ta detyruar të pranonte aktivitete antishtetërore, por Tikhon nuk kishte asgjë për të rrëfyer. Tikhon vdiq në një spital më 25 mars 1925. Agjentët e sigurimit të shtetit nuk e lanë të pushtonte deri në frymën e fundit. Jeta e tij ishte një kërkim i vazhdueshëm për kompromis.

Megjithatë, as qëndrimi pajtues i Patriarkut dhe as vdekja e tij sakrifikuese nuk e ndalën persekutimin e besimtarëve. Slogani revolucionar: "Rroftë terrori i kuq!" tronditi kishën ortodokse. Duke filluar nga dimri i vitit 1918, kur Patriarku ishte ende gjallë, revolucionarët vranë 28 peshkopë, mijëra priftërinj dhe mbi dhjetë mijë besimtarë. Nga shkurti deri në maj 1918, 687 njerëz u vranë në përpjekje për të mbrojtur pronën e kishës.

Dhuna u nxit nga dy faktorë. Së pari, kisha dhe besimtarët u shpallën "kundërrevolucionarë", armiq të bolshevizmit dhe mbështetës të ringjalljes së monarkisë. Së dyti, vrasjet dhe plaçkitjet kryheshin nga bolshevikë të shtyrë nga propaganda ose duke shpallur ideale komuniste. Megjithatë, në Rusi kishte akoma më shumë besimtarë se komunistë të përkushtuar. Pra, për t'i larguar shpejt njerëzit nga besimi, bolshevikët zgjodhën një mjet tjetër - ata krijuan një kishë të re, besnike ndaj shtetit.

Disa priftërinj, të udhëhequr nga Alexander Vvedenskiy, njohën qeverinë sovjetike dhe iu dha leja për të ndërtuar një organizatë paralele fetare - "Kisha e Gjallë" ose Kisha e Rinovimit. Ata madje morën një audiencë me Kryetarin e Komitetit Qendror Ekzekutiv dhe politikanin e shquar sovjetik Mikhail Kalinin, gjë që çoi në krijimin e Administratës së Lartë të Kishës.

Patriarku Sergius luajti një rol të rëndësishëm në historinë e kësaj organizate. Shumë besimtarë ende e akuzojnë atë për krijimin e një kishe ortodokse të kontrolluar nga shteti. Sergius ishte Mitropoliti i Vladimirit në kohën e Revolucionit të Tetorit. Në vitin 1921 ai u arrestua dhe u dërgua në burgun Butyrskaya, por shpejt u lirua dhe u internua në Nizhny Novgorod. Në vitin 1922, Sergius ndryshoi mendje. Ai hoqi dorë plotësisht nga kisha e rinovatorëve dhe u pendua publikisht në 1923.

Në 1937, u mbajt një regjistrim në BRSS. Rezultatet e tij i befasuan dhe i tmerruan udhëheqësit e Bashkimit Sovjetik. 56.7% e qytetarëve sovjetikë ende e konsideronin veten besimtarë pavarësisht rreziqeve dhe propagandës në shkallë të gjerë. Rezultatet shkaktuan një valë të re shtypjeje. Në vitet 1937-1938, Byroja Politike Bolshevike miratoi një plan që përcaktonte kuota për ekzekutim. Nga gushti deri në nëntor 1937, u arrestuan 31.359 "kishatarë dhe sektarë", mes tyre 166 mitropolita dhe peshkopë, 9.116 priftërinj dhe 19.904 besimtarë. Gjithsej 13.671 njerëz u dënuan me vdekje, duke përfshirë 81 peshkopë, 4.629 priftërinj dhe 7004 famullitarë të zakonshëm.

Në Perandorinë Ruse, kishte 78 mijë kisha ortodokse. Nga fillimi i Luftës së Dytë Botërore, numri tashmë ishte ulur në qindra - sipas vlerësimeve të ndryshme, nga 120 në 400 famulli. Numri i priftërinjve u ul të paktën 20 herë, në 5700.

Përfundimisht, lufta ndaloi persekutimin e kishës.

Pas sulmit të Gjermanisë naziste ndaj Bashkimit Sovjetik, Kisha dhe qeveria Sovjetike bashkuan forcat për të luftuar pushtuesin. Patriarku Sergius iu drejtua popullit në ditën e parë të luftës, 12 ditë më herët se Stalini, duke thënë: Nuk është hera e parë që populli rus duhet të durojë sprova. Me ndihmën e Zotit do ta bëjmë pluhur armikun fashist.

Kisha organizoi shërbime lutjesh dhe mblodhi para për të ndihmuar ushtrinë. Besimtarët mblodhën mbi 8 milionë rubla për të krijuar një kolonë tankesh për nder të Dmitry Donskoy, shenjtorit të madh rus. Në total, Kisha ishte në gjendje të mblidhte më shumë se 200 milion rubla për nevojat e frontit gjatë luftës.

Në vitin 1943, Joseph Stalin u takua me tre mitropolitanë të Kishës Ortodokse Ruse në Kremlin. Patriarkana u rivendos zyrtarisht në BRSS. Për herë të parë pas Patriarkut Tikhon, u emërua një udhëheqës i ri i kishës - Patriarku Sergius. Autoritetet legalizuan sinodin dhe këshillat e peshkopëve, hapën shumë kisha dhe manastire dhe liruan disa priftërinj nga kampet dhe mërgimi.

Pas fitores në luftë, Stalini vazhdoi politikën paqësore në lidhje me kishën, madje donte të mbante një Këshill Ekumenik dhe të shpallte Moskën qendrën e Ortodoksisë Botërore. Megjithatë, Këshilli nuk u mbajt pasi interesi i Stalinit për kishën u zbeh shpejt. Nga viti 1948 deri në vdekjen e "udhëheqësit të popujve", kishat ortodokse mbetën të mbyllura dhe represionet rifilluan. Në vitin 1948, 3,296 njerëz u arrestuan për aktivitete fetare dhe ky numër u dyfishua në mbi 6,000 si në vitin 1949 ashtu edhe në vitin 1950. Persekutimet nuk ishin aq brutale apo në shkallë të gjerë sa në vitin 1937, por ato kishin tronditur përsëri kishën që mezi po rimëkëmbej.

Pas vdekjes së Stalinit, Kisha Ortodokse më në fund pati një shans për t'u shkëputur nga kontrolli i shtetit. Shumë bashkësi kishtare u regjistruan nga autoritetet dhe nuk u përballën me persekutim. Megjithatë, kjo nuk zgjati shumë. Udhëheqësi tjetër sovjetik, Nikita Hrushovi, filloi të shtypte kishën edhe një herë. Grupi i masave të tij antifetare u bë i njohur si "Reforma e kishës së Hrushovit". Vetë fjalët e Hrushovit thonë shumë për qëllimet e reformës. Në vitin 1961, ai deklaroi: Ju premtoj se së shpejti do të shfaqim në TV priftin e fundit ekzistues!

Por Hrushovi u detyrua të jepte dorëheqjen në vitin 1964 dhe kohët e fundit nga më të vështirat për kishën më në fund u mbyll. Qytetarët sovjetikë nuk besonin më në një "të ardhme të ndritshme ateiste". Kisha fitoi terren në vitet e fundit të Bashkimit Sovjetik pasi Mikhail Gorbachev erdhi në pushtet dhe nisi "perestrojkën". Lëvizja drejt një shoqërie demokratike kërkonte legjislacion të përmirësuar dhe respekt për të drejtat dhe liritë e qytetarëve, duke përfshirë të drejtën për të shpallur fenë dhe lirinë e fjalës.

'Nuk ka Zot'/ ANALIZA: Si ndihmoi konflikti midis Kishës së
Patriarku i Moskës dhe Gjithë Rusisë Aleksi II dhe Mikhail Gorbachev

Megjithatë, Kisha filloi të përfitonte nga demokratizimi vetëm në vitin 1987, kur Ortodoksia më në fund mundi të dilte nga hijet dhe të rifillonte aktivitetet arsimore dhe shpirtërore. Famullitë filluan të regjistroheshin dhe shpërndarja e literaturës fetare nuk ishte më vepër penale. Në atë vit, shteti shpalli një amnisti për disidentët e dënuar dhe priftërinjtë e burgosur ose të internuar për aktivitete fetare.

1988 shënoi një datë historike: 1000 vjetorin e Pagëzimit të Rusisë. Me këtë rast, i rrethuar nga gazetarët, Mikhail Gorbachev u takua me Patriarkun Pimen në Kremlin. Gorbaçovi e quajti Pagëzimin e Rusisë një moment historik i rëndësishëm në formimin shekullor të historisë kombëtare, kulturës dhe shtetësisë ruse.

Ky moment mund të konsiderohet si pika e fundit e konfliktit të gjatë midis Kishës Ortodokse dhe shtetit Sovjetik. Në vetëm disa vjet, BRSS do të zhdukej përgjithmonë, duke e lënë Rusinë të përballej me ateistët "militantë" të mbetur dhe një kishë të gatshme për kompromis me autoritetet.

Marrë dhe përkthyer nga RT

rusi

Sondazh

Poll
Insights 27 Janar 2023, 11:01 Meri Lika

Të bësh detyrën është virtyt!

Meri Lika Gjyqtari Florjan Kalaja, deri dje, nuk më njihte mua dhe as nënën time, por edhe pse nuk na njihte, ai në familjen tonë ...

Insights 26 Janar 2023, 12:24 Agim Xhafka

Dëbora e parë si dashuria e parë

Korça Dëbora e parë si dashuria e parë. Ngazëllim, marrje fryme, rrahje zemre, ëndërrim, fluturim, bekim. Korça...

Insights 22 Janar 2023, 21:40 Ola Xama

Korporata e Investimeve

Ola Xama Nga viti 2019 qeveria u kujtua se nuk kishte arritur të zhvillojë si duhet ekonominë shqiptare e se duhej një kompani në ...

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave