LIVE UPDATES
Insights

Të bësh detyrën është virtyt!

Sot të bësh detyrën është virtyt, është virtyt i njerzëve që kanë pasion punën, që respektojnë tjetrin në të drejtën e tyre sepse kështu respektojnë veten dhe Florjani është një prej këtyre njerëzve.

27 Janar 2023, 11:01 Nga Meri Lika
Të bësh detyrën është virtyt!
Meri Lika

Gjyqtari Florjan Kalaja, deri dje, nuk më njihte mua dhe as nënën time, por edhe pse nuk na njihte, ai në familjen tonë është një njeri shumë i dashur.

Nuk është i dashur se jemi të entuziasmuar si militantët pas figurave politike, por është i dashur sepse pas 30 vjetësh ai i dha drejtësi nënës sime duke i kthyer pronat e babait të saj, prona të cilat filloi t’i kërkonte kur ishte 50 vjeçe dhe që falë korrektësisë së Florjanit, arriti t’i marrë kur mbushi 80.

Mbrëmë në prezantimin e librit të tij “Lirim me kusht”, e nderuar që isha ftuar, shkova bashkë me nënën time dhe kur e takuam që të firmosnim kopjen tonë të librit të tij, ai na pa me çudinë e të pasurit përballë dy njerëz krejt të panjohur.

- Ti, nuk na njeh – i thashë – por ti je një ndër njerezit më të dashur të familjes sonë.

Ai i habitur më pyeti:

- Përse?

-Sepse pas tridhjetë vjetësh i ktheve mamasë pronat e babait të saj.

-Kam bërë vetëm detyrën. – u përgjigj duke e trajtuar këtë gjë si gjënë më normale.

-E di – i thashë – por, të tjerët për tridhjetë vjetë nuk e bënë.

Gjatë ceremonisë së prezantimin tek dëgjoja kolegë e miq të Florjanit që tregonin cilësitë e tij, ndjeva dëshirën të dilja dhe të thoja se unë isha personi që e njihja më mirë se të gjithë ata.

Ata të gjithë e njihnin në një marrëdhënie shoqërore, pune etj të këtij lloji, kurse unë e njihja në marrëdhënien e një të panjohuri që kërkon drejtësi dhe që kërkon t’i respektohet e drejta, por nuk dola ta thoja këtë sepse nuk doja të “prishja skenarin” duke u futur në mes të tij, unë një njeri krejt i panjohur.

Atë që doja të thosha mbrëmë, vendosa ta shkruaj sot jo për të mburrur Florjanin sepse ai nuk ka aspak nevojë për këtë, por për të treguar se në sistemin tonë gjyqësor ka edhe njerëz të ndershëm, të cilët bëjnë detyrën pa u korruptuar.

Sot të bësh detyrën është virtyt, është virtyt i njerzëve që kanë pasion punën, që respektojnë tjetrin në të drejtën e tyre sepse kështu respektojnë veten dhe Florjani është një prej këtyre njerëzve.

Ai me modestinë e tij kërkoi që faktin e dhënies së të drejtës ta kalonte si bërje të detyrës, por në kohën e kalbëzimit të shoqërisë sonë, dhe sidomos në kohën e kalbëzimit të sistemit gjyqësor, të atij sistemi që duhet të na krijonte besim dhe shpresë, të bësh detyrën nuk është aq e thjeshtë.

Florjani ka zgjedhur të jetë ndryshe, jo ndryshe për t’u dukur, por të jetë ndryshe për të na treguar se në këtë vend nuk ka vdekur shpresa, se ka njerëz të cilët duan të vlerësohen profesionalisht, duan të punojnë me pasion dhe të respektojnë njeriun dhe detyrën.

Me këtë shkrim dua t’i them faleminderit që është i ndershëm dhe që bën detyrën, dhe faleminderit që e do ka shumë vendin e tij.

meri lika

Sondazh

Poll
Insights 26 Janar 2023, 12:24 Agim Xhafka

Dëbora e parë si dashuria e parë

Korça Dëbora e parë si dashuria e parë. Ngazëllim, marrje fryme, rrahje zemre, ëndërrim, fluturim, bekim. Korça...

Insights 22 Janar 2023, 21:40 Ola Xama

Korporata e Investimeve

Ola Xama Nga viti 2019 qeveria u kujtua se nuk kishte arritur të zhvillojë si duhet ekonominë shqiptare e se duhej një kompani në ...

Insights 12 Janar 2023, 21:24 Flora Xhemani Baba

Vdekja e ngadaltë e qytetit

Flora Xhemani Baba Shpeshherë përballemi në përditshmëri me faktin e trishtë të braktisjes së fshatrave. Por e v&eu...

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave