LIVE UPDATES
Insights

SPAK, leksione nga Italia edhe për respektimin e medias

Kam bindjen se të pranishëm në të sallë të SPAK janë të vetëdijshëm se ka pasur suksese edhe më të mëdha, por unë dua të ndalem tek leksioni i radhës që SPAK mori nga Italia. Ky ishte komunikimi dhe respektimi e medias.

26 Janar 2023, 21:40 Nga Lindita Çela
SPAK, leksione nga Italia edhe për respektimin e medias
Lindita Çela

Drejtuesit e Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar dolën sot në një konferencë për shtyp. Në fakt nuk di se si mund të quhet konferencë shtypi, ku për më shumë se një orë në zyrat e shteti tim, flitej italisht dhe as nuk u lejuan gazetarët të jenë të pranishëm.

Por nuk ishte ky problemi i vetëm, i “konferencës për shtyp” që zhvilloi sot SPAK.

Nga njoftimet që përcjellte zëdhënësja krijohej bindja, se “konferenca e shtypit” ishte shumë e rëndësishme. SPAK më në fund po godiste në shenjë. Për shkak të pa mundësive teknike dhe fizike u tha se “konferenca për shty” nuk do të ishte me pjesëmarrjen e gazetarëve, por virtuale. Gazetarëve do iu dërgohej një link. Bashkë me link-un u ndanë dhe udhëzimet se nuk duhet të përdoronin gjatë lidhjes virtuale as kamerat, as mikrofonat, apo as të guxonin të bënin fotot, se përndryshe, kush nuk bindej lidhja do të shkëputet.

Te paktën këtë kërcënimin teknologjik mund të na e kishin kursyer sepse dhe përdoruesi me nivelin minimal i teknologjisë e di që kjo ishte e pamundur të ndodhte. Çdo kush mund të regjistronte për hesap të vet dhe IT italiane nuk kishte ç'të bënte.
Por nuk po ndalem këtu, e as tek suksesi i operacionit, por tek e ashtuquajtura “konferencë për shtyp” cila u shndërrua në seancë falënderimesh për italianet për punën e shkëlqyer të hetimit. Këta të fundit, nga ana e tyre nuk harrnin të tregonin kujdes se në këtë grup kriminal, italianët ishin në pakicë. Kam bindjen se të pranishëm në të sallë të SPAK janë të vetëdijshëm se ka pasur suksese edhe më të mëdha, por unë dua të ndalem tek leksioni i radhës që SPAK mori nga Italia. Ky ishte komunikimi dhe respektimi e medias.

Për të qenë e sinqertë, jo se Italia është një vend për tu lavdëruar me raportin që ata kanë me median, sa i përket transparencës apo dhe detyrimit të publikimit të informacionit, por ama ata ende nuk kanë guxuar ta përjashtojnë atë, ta fyejnë apo edhe ta intimidojnë, se paku publikisht.

Ndaj nga ana tjetër e Adriatikut, nëpërmjet link-ut të përcjellë nga SPAK, shikoheshin prokurorët dhe policët italian ishin përballë gazetarëve. Pas tyre nuk qëndronin efektivë të forcave speciale të mbuluar dhe të armatosur kokë e këmbë, siç ishin të rreshtuar pas krahëve të Dumanit, por nja dy policë sa për të plotësuar dekorin e përballjes së forcave të shtetit me publikun.

Gazetarëve iu lejuan të bëjnë pyetje, sepse në fund të fundit konferencat e shtypit këtë qëllim kanë. Regjistruan sa deklaruan prokurorët dhe vijuan punën e tyre. Në SPAK, nga salla e konferencave prokurorët special dhe policët dëgjonin, pa i ndarë sytë nga telefonat,se si kolegët e tyre italianë iu përgjigjeshin pyetjeve të gazetarëve. Nuk u ndanë as informacione sekrete, as të dhëna që dekonspironin hetimin, me gjasa as nëndorësi fashikuj të dosjes, por u raportua sa është bërë duke pasur respekt për punën e gazetarëve që kishin përballë dhe duke iu bindur detyrimit ligjor, atij të informimit.

Nga salla e konferencave të SPAK nuk u tregua kujdes, që të paktën “konferenca e stërzgjatur me falënderime”, të përkthej shqip. Sa përulësinë e treguar, kjo besoj është çështje personale e gjithsecilit.

lindita cela

Sondazh

Poll
Insights 26 Janar 2023, 12:24 Agim Xhafka

Dëbora e parë si dashuria e parë

Korça Dëbora e parë si dashuria e parë. Ngazëllim, marrje fryme, rrahje zemre, ëndërrim, fluturim, bekim. Korça...

Insights 22 Janar 2023, 21:40 Ola Xama

Korporata e Investimeve

Ola Xama Nga viti 2019 qeveria u kujtua se nuk kishte arritur të zhvillojë si duhet ekonominë shqiptare e se duhej një kompani në ...

Insights 12 Janar 2023, 21:24 Flora Xhemani Baba

Vdekja e ngadaltë e qytetit

Flora Xhemani Baba Shpeshherë përballemi në përditshmëri me faktin e trishtë të braktisjes së fshatrave. Por e v&eu...

Insights 7 Janar 2023, 14:11 Agim Xhafka

Endacaku...

Agim Xhafka Sot në mëngjes në rrugët e qytetit tim vdiq një njeri. Quhej Arben, i sëmurë epileptik, ishte 38 vjeç...

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave