LIVE UPDATES
Bota

Petkoviç 'kërcënon' Kurtin: Do e marrë përgjigjen që meriton nga Vuçiç

Në një komunikatë për media, Petkoviç ka vlerësuar se nëse Kurti konfirmon publikisht se Bashkimi i Komunave Serbe nuk do të formohet kurrë dhe se serbët duhet të pranojnë vendime të njëanshme dhe të dhunshme për targa dhe karta identiteti, është e qartë për të gjithë se ai po nxit konflikt në Kosovë. 

8 Gusht 2022, 18:14 Nga I.A
Petkoviç 'kërcënon' Kurtin: Do e marrë
Petar Petkoviç

SERBI- Nuk ka dyshim se Albin Kurti me deklaratën e tij të fundit tregon se haptazi dëshiron luftë, jo dialog dhe marrëveshje, tha drejtori i Zyrës për Kosovë e Metohi, Petar Petkoviç. Kosovo Online shkruan se në një komunikatë për media, Petkoviç ka vlerësuar se nëse Kurti konfirmon publikisht se Bashkimi i Komunave Serbe nuk do të formohet kurrë dhe se serbët duhet të pranojnë vendime të njëanshme dhe të dhunshme për targa dhe karta identiteti, është e qartë për të gjithë se ai po nxit konflikt në Kosovë. 

"Kjo është arsyeja pse Kurti në çdo deklaratë shpik gjoja ndikimin e Rusisë, sepse ai dëshiron jo vetëm të sulmojë Beogradin, por edhe të justifikojë veprimet e reja të njëanshme dhe të dhunshme kundër popullit serb në krahinë. Beogradi, i udhëhequr nga presidenti Aleksandar Vuçiç, do të vazhdojë të veprojë me përgjegjësi dhe me mençuri të ruajë paqen dhe stabilitetin në zonën e Kosovës dhe Metohisë dhe në Ballkanin Perëndimor në përgjithësi përmes politikës dhe kërkon zgjidhje për të gjitha krizat në kuadër të dialogut dhe bisedës”, tha Petkoviç.

Petkoviç shton se Kosova ka një taktikë për të mohuar dialogun në Bruksel edhe para fillimit të tij.

“Përpjekjet e Prishtinës për të imponuar agjendën e bisedimeve në Bruksel me disa ëndrra boshe për “njohje reciproke”, nuk janë gjë tjetër veçse një taktikë për ta bërë dialogun të pakuptimtë dhe për ta prishur atë edhe para fillimit të tij. Unë e di që Kurti do të marrë në Bruksel nga presidenti Aleksandar Vuçiq përgjigjen se militantët dhe luftënxitësit e tij bërtasin”, theksoi Petkoviç.

Petkoviç shtoi se Kurti e di shumë mirë, por nuk guxon ta thotë publikisht, se serbët në Kosovë e konsiderojnë atë drejtpërdrejt përgjegjës për të gjitha keqtrajtimet, incidentet, heqjen e të drejtës së të drejtës, privimin e lirisë së lëvizjes dhe të drejtave të tjera demokratike.

“Për këtë arsye, rezistenca dhe revolta e tyre është rezultat i veprimeve të njëanshme, të dhunshme dhe të paligjshme të Kurtit dhe jo ndonjë agjendë e orkestruar e huaj. Fakti që Kurti mësoi të luajë me diktat të dikujt tjetër dhe që ambasadat e huaja i japin fatit të tij, është problemi i tij. Serbët janë një popull liridashës që nuk duan t'ia dorëzojnë askujt të drejtat e tyre në atdheun e stërgjyshërve të tyre”, ka përfunduar Petkoviç.

petar petkoviç albin kurti

Sondazh

Poll
Bota 8 Gusht 2022, 17:43 I.A

Cila është situata në Ukrainë?

Foto nga Ukraina UKRAINË- Lufta në Ukrainë është ndezur tashmë për më shumë se pesë muaj. Këtu &eum...

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari