LIVE UPDATES
Bota

Protestat në Kinë/ Gazetari arrestohet me dhunë, Policia: E bëmë për të mirën e tij që të mos e kapte COVID-19 (VIDEO)

Në një video nga protestat antiqeveritare në Shangai tregon Edward Lawrence, një operator kamerash për Byronë e BBC-së në Kinë, shihet duke u tërhequr zvarrë nga oficerët e Xi-t teksa i bërtet i dëshpëruar një miku "Telefono konsullatën tani".

28 Nëntor 2022, 11:39 Nga a.l
Protestat në Kinë/ Gazetari arrestohet me dhunë, Policia: E
momenti i arrestimit te gazetarit ne kine

KINË- Një gazetar i BBC -së që mbulonte protestat kundër Presidentit Xi Jinping në Kinë u arrestua dhe u rrah nga oficerët e policisë, me zyrtarët kinezë që më vonë bënë pretendimin e çuditshëm se ai u arrestua vetëm për 'të mirën e tij' pasi mund të infektohej me COVID-19 nga turma. Në një video nga protestat antiqeveritare në Shangai tregon Edward Lawrence, një operator kamerash për Byronë e BBC-së në Kinë, shihet duke u tërhequr zvarrë nga oficerët e Xi-t teksa i bërtet i dëshpëruar një miku: Telefono konsullatën tani.

Lawrence u rrah nga oficerët e policisë dhe u mbajt në paraburgim për 'disa orë' përpara se të lirohej. Gazetari britanik tha sot se të paktën një vendas u arrestua pasi u përpoqën të ndalonin policinë që ta rrahte gjatë arrestimit të tij. BBC e hodhi poshtë pretendimi e policisë, ndërsa Sekretari i Biznesit në Mbretërinë e Bashkuar, Grant Shapps, i denoncoi si 'të papranueshme' dhe 'shqetësuese' veprimet e tyre. Ai i tha radios LBC: Çfarëdo që të ndodhë, liria e shtypit duhet të jetë e shenjtë. 

Kina po përballet me demonstratat e saj më të mëdha antiqeveritare që nga masakra e Sheshit Tiananmen në vitin 1989, me protesta që shpërthyen në të paktën 7 qytete mbi rregullat strikte të vendit për COVIS. Zanafilla e protestave ishte një zjarr në apartament javën e kaluar në qytetin perëndimor të Urumqit që vrau 10 njerëz. Më e madhja nga demonstratat ka ndodhur në Shangai - shtëpia e 26 milionë banorëve - me shumë që gjithashtu kanë kërkuar që presidenti Xi të japë dorëheqjen./ Dosja.al

edward lawrence protestat në kinë

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN