LIVE UPDATES
Bota

Rusia godet komunitetin LGBT+: Gjykata e Lartë t’i shpallë eskretemistë

Analistët sugjerojnë se masa është një masë populiste e krijuar për të fituar vota përpara zgjedhjeve presidenciale të vitit të ardhshëm.

17 Nëntor 2023, 21:53 Nga A.TH
Rusia godet komunitetin LGBT+: Gjykata e Lartë t’i shpallë
foto ilustruese

RUSI- Ministria e Drejtësisë e Rusisë ka paraqitur një mocion në Gjykatën e Lartë të vendit për të ndaluar aktivitetet ndërkombëtare LGBT që ajo i quan si ekstremiste. Është e paqartë nëse deklarata e ministrisë i referohet komunitetit LGBT në tërësi apo organizatave specifike. Ai tha se lëvizja kishte treguar shenja të aktivitetit ekstremist, duke përfshirë nxitjen e përplasjeve sociale dhe fetare.

Ndalimi mund të lërë çdo aktivist LGBT të pambrojtur ndaj ndjekjes penale. Etiketa ekstremiste është përdorur në të kaluarën nga autoritetet ruse kundër organizatave të të drejtave dhe grupeve opozitare si Fondacioni Anti-Korrupsion i Alexei Navalny. Gjykata e lartë do të shqyrtojë mocionin më 30 nëntor.

“Ndalimi do ta bënte të pamundur funksionimin e organizatave LGBT dhe do t'i vinte aktivistët dhe punonjësit në rrezik të ndjekjes penale”, citoi Moscow Times një nga aktivistët e paktë LGBT ende brenda Rusisë. Analistët sugjerojnë se masa është një masë populiste e krijuar për të fituar vota përpara zgjedhjeve presidenciale të vitit të ardhshëm.

Vladimir Putin pritet të kandidojë për një mandat të pestë si president, megjithëse ai ende nuk e ka deklaruar hapur kandidaturën e tij. Rusia nën drejtimin e Putinit ka goditur aktivizmin LGBT, të cilin ai e sheh si pjesë të një sulmi nga Perëndimi ndaj vlerave tradicionale ruse. Legjislacioni i miratuar dhjetorin e kaluar ndaloi propagandën e marrëdhënieve seksuale jotradicionale midis të gjitha grupmoshave. Ky ishte një zgjerim i një ligji të vitit 2013 që synonte të miturit. Por lëvizja e fundit ka të ngjarë të shkaktojë shqetësim të thellë në një komunitet tashmë të kërcënuar.

"Aktivistët përballen me presion nga shteti, si dhe nga grupet homofobike dhe transfobike, shpesh duke duruar sulme fizike," shtoi aktivisti i paidentifikuar.

lgbt+

Sondazh

Poll

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES